Siber güvenlik uzmanı Menny Barzillay'e göre Bitcoin, suçluların güvenli bir şekilde para alışverişi yapmalarına izin vererek yasaların çiğnenmesini sağlıyor.

Siber Güvenlik Uzmanı: Bitcoin Suç İçin En Güçlü Sürücü

Siber güvenlik uzmanı Menny Barzillay'e göre Bitcoin, suçluların güvenli bir şekilde para alışverişi yapmalarına izin vererek yasaların çiğnenmesini sağlıyor.

Bitcoin (BTC), Herzog Strategic'te siber güvenlik danışmanlığı başkanı Menny Barzillay tarafından suç için 'en güçlü sürücülerden' biri olarak seçildi. Tel Aviv Üniversitesi'ndeki bir etkinlik sırasında diğer uzmanlara katılan Barzillay'a göre, önde gelen kripto para birimi tehlikelidir, çünkü kötü aktörlerin internette aynı şekilde soğuk nakit paraya para göndermesine izin verir.

Barzillay, "Bitcoin, aslında internet üzerinden gönderebileceğiniz nakit para gibidir ve bu, bugün suçun en güçlü nedenlerinden biridir." diyor.

Wall Street'in şu anda Bitcoin'de aktif olarak dolaştığı düşünüldüğünde, kripto para biriminin Silk Road günlerinin çok ötesinde olduğu görülüyor. Ancak, karanlık ağda aslında daha da popüler hale geliyor. Suçlular sadece 2019'da darknet pazarlarında 1 milyar dolardan fazla harcadı.

FBI 2013'te Silk Road’u kapattıktan sonra, yeni karanlık piyasaları başarıyla yerini aldı. Bitcoin, Monero (XMR) ve diğer mahremiyet koinleri gibi görünüşte daha arzu edilen ödeme seçeneklerinin bulunmasına rağmen, orada en popüler para birimi olmaya devam ediyor.

Peki, Bitcoin neden suçluların sevgilisi olmaya devam ediyor? Barzillay bunun suç işlemlerinden güvenli bir şekilde para kazanmaya izin verdiği için olduğuna inanıyor. Böylece, internetteki en büyük hukukçu sorununu çözüyor.

 Messari'nin kurucusu Ryan Selkis geçenlerde turuncu parayı karanlık ağda ödeme yapmanın "çok berbat" bir yolu olarak nitelendirdi. Popüler inanışın aksine, Bitcoin sadece sahte bir isimdir ve tüm işlemler kalıcı olarak bir defteri kebire kaydedilir. Chainalysis'i seven firmalar, darknet kullanıcılarının küçük ilaç alımları ile yıllarca perili olmasını sağlayacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ