Siber suçlar son zamanlarda ülkelerin gündemini meşgul etmeye başladı.

Siber suçlar son zamanlarda ülkelerin gündemini meşgul etmeye başladı. Teknolojinin gelişimi ile birlikte özellikle finans alanında çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına neden olan siber suçlarla  ilgili zaman zaman farklı raporlar gündeme geliyor. Son rapor Banana Skins’ten geldi.

Banana Skins küresel sigortacıların 2022 yılına ilişkin risk algılarını ölçtüğü raporunda sigortacıları en çok endişelendiren konunun siber saldırıların dahil olduğu suç bağlantılı riskler olduğunu dile getirdi.

Rapor 2 yılda bir yayınlanıyor Rapora göre siber saldırı odaklı suç riskleri yanında bir de iklim değişikliği konusu en çok endişe duyulan konular arasında yer alıyor. Raporun ilginç bir yönü de bulunuyor. Kovid konusunda iyimser bir tablo çiziliyor.

Rapora göre sigortacıların e çok endişe duyduğu 10 risk sırasıyla, suç, düzenleme, teknoloji, iklim değişikliği, değişim yönetimi, yatırım performansı ve makro ekonomi başlıklarıyla yer alıyor.

Raporda siber suçlara farklı bir vurgu yapılıyor. Listenin başında yer alması aslında sürpriz değil. Siber suçların son yıllarda giderek artması durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Endişelerin ikinci sırasından yer alan düzenleme riski konusunda rapor, son zamanlarda düzenlemelerin çok sıklaştığına ve iş süreçlerini zorlaştırdığına vurgu yapıyor. Bakalım ilerleyen zamanlar bu riskleri nasıl şekillendirecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ