Bilgisayar korsanları, şüphelenmeyen Beeple kullanıcılarını dolandırmak için bir Louis Vuitton NFT kimlik avı bağlantısı kullandı ve bu süreçte 70.000 dolardan fazla para kazandı.

Siber Suçlular, Beeple

Bilgisayar korsanları, şüphelenmeyen Beeple kullanıcılarını dolandırmak için bir Louis Vuitton NFT kimlik avı bağlantısı kullandı ve bu süreçte 70.000 dolardan fazla para kazandı.

Bir Top10VPN araştırması, Kuzey Amerika kıtasının en yüksek NFT dolandırıcılık oranını yaşadığı dünya çapında artan bir NFT dolandırıcılığı oranını gösteriyor.

NFT sektöründeki suç faaliyetlerinin oranı yakın zamanda herhangi bir azalma belirtisi göstermiyor. Bu siber suçluları yakalamaya yönelik artan çabalara rağmen, birçoğu yasa dışı eylemlerine devam etme konusunda cesur olmaya devam ediyor.

ABD gizli servisinin artık iki yan kuruluşu var . Ulusal Kripto Uygulama Ekibi (NCET) ve FBI kripto birimi. Bu yan kuruluşun birincil amacı, ABD kripto alanındaki hileli faaliyetlerle mücadele etmektir.

Bununla birlikte, ABD'deki kripto yatırımcıları fidye yazılımı saldırıları, kimlik avı dolandırıcılığı ve halı çekme kurbanları olmaya devam ettiği için birim daha az etkili görünüyor. Bilgisayar korsanları, birkaç Beeple kullanıcı hesabını hackledikleri için geçtiğimiz hafta sonu yine iş başındaydı.

Beeple Takipçileri Dolandırıcılara Yaklaşık 440 Bin Dolar Kaybetti

22 Mayıs'ta bilgisayar korsanları, popüler NFT platformu Beeple'ın Twitter hesabını ele geçirmeyi başardı. Metamask'ın en iyi güvenlik analistlerinden Harry Denley, saldırı haberini Twitter üzerinden verdi. Bilgisayar korsanlarının, kullanıcı fonlarını sifonlamak için bir kimlik avı bağlantısı göndermek için Beeple Twitter hesabını kullandığını da sözlerine ekledi.

Denley, bir Louis Vuitton NFT çekilişi olan kimlik avı dolandırıcılığının ayrıntılarını içeriyordu. Ancak, bağlantıya tıklayan herkes cüzdanlarındaki tüm kriptoları kaybeder. Denley ayrıca, bilgisayar korsanlarının öncekinden daha ölümcül olan ikinci bir kimlik avı dolandırıcılığı yürüttüğünü de belirtti.

Denley, bilgisayar korsanlarının ilk dolandırıcılıkta 50.000 dolar değerinde ETH kazandığını ve saldırıya uğramış hesapla zaten daha karmaşık bir dolandırıcılık yürüttüğünü açıkladı. Popüler çevrimiçi medya kuruluşu Decrypt, araştırmasının bilgisayar korsanlarının yasadışı faaliyetlerinden 72.000 dolardan fazla ETH kazandığını gösterdiğini iddia etti.

Denley'in saldırıyla ilgili ilk bildiriminden birkaç saat sonra Beeple, hesabının kontrolünü yeniden ele geçirdiğini açıkladı. Ünlülerin Web3'e olan ilgisindeki artış, bilgisayar korsanlarına NFT meraklılarını dolandırmanın yeni yollarını verdi.

NFT Dolandırıcılığı Bu Yıl %667 Arttı

Kriptoyla ilgili birçok dolandırıcılık genellikle Twitter'da gerçekleşirken, dolandırıcılar diğer sosyal platformlardaki kripto meraklılarını da hedef alıyor. Instagram değerli bir sözdür. Bu sektörün popülaritesi bu yıl geçen yıldan daha fazla arttığından, siber korsanlar bu yıl NFT alanını hedefliyorlar.

Bir Top10VPN araştırması, bu yıl NFT alanındaki mali kayıpların geçen yıla göre yüzde 667 daha yüksek olduğunu ve yılın henüz bitmediğini ortaya koydu. Veriler, neredeyse NFT yatırımcılarının geçen yıl maruz kaldıkları 7 milyon dolara kıyasla yaklaşık 52 milyon dolarlık zarara uğradıklarını ekledi.

Ayrıca, geçen yıl için aylık ortalama kripto hırsızlığının bu yıla göre yüzde 86 daha az olduğunu belirtiyor. Kripto hırsızlığının yaklaşık yüzde 91'i Kuzey Amerika kıtasında meydana geldi.

Çalışmadan elde edilen bir başka kayda değer sonuç, geçen yıla kıyasla bu yıl IoT kötü amaçlı yazılımlarında yüzde 95'lik bir artış olduğunu belirtiyor. Cryptojacking gibi, küresel olarak IoT kötü amaçlı yazılımlarının yüzde 151'i de Kuzey Amerika kıtasında meydana geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ