Melanion Capital, Avrupa'nın İlk Düzenlenmiş Bitcoin ETF'sini Başlattı

Financial Times'a göre, bir Fransız varlık yönetim şirketi, Bitcoin fiyatını takip edecek AB tarafından düzenlenen bir ticaret fonunun lansmanına hazırlanıyor. Melanion ETF, yatırımcıların yatırım fonları aracılığıyla yüksek volatiliteli varlıklarla çalışmasına olanak tanıyan Avrupa pazarındaki ilk ürünlerden biri olacak.

Bitcoin ETF

Yeni ETF, Melanion'a göre, Bitcoin fiyatı ile yüzde 90'a kadar korelasyon gösteren kripto para birimi madenciliği ve blok zinciri endüstrisinde 30'a kadar hisseyi takip edecek.

Bu tür yatırım ürünlerinin piyasaya sürülmesi, büyük olasılıkla, daha önce finansal düzenleyiciler ve kurumsal yatırımcılar tarafından hoş karşılanmayan dijital varlıkların aşamalı olarak benimsenmesi anlamına geliyor.

ICRYPEX Kripto Fest 2021 - Avrupa'nın En Büyük Kripto Para Konferansı Başlıyor!

Londra'daki Keystone Law'da fon avukatı olan Winston Penhall, yeni piyasaya sürülen ETF'nin Avrupa'da UCITS (Transfer Edilebilir Menkul Kıymetler Direktifinde Kolektif Yatırım Taahhütleri) kapsamında çalışacak ilk kripto ile ilgili yatırım ürünü olduğu hakkındaki düşüncelerini dile getirdi:

Henüz Ucits çatısı altında dijital varlıklara odaklanan herhangi bir fonun başlatıldığını görmedim.

Ucits tarafından düzenlenen fonlar AB genelinde satılmaktadır ve fon düzenlemesinde standart olarak görülmektedir. Yüksek düzeyde koruma ile birçok yatırımcı için çekicidirler. Yeni piyasaya sürülen ETF, bir şekilde kripto para birimlerine göre uyarlanmış olsa da, hala tam olarak işlevsel ve yerleşik bir Bitcoin adresli yasal çerçeve görmedik.

Melanion Capital'in ETF'si, Bitcoin'i izleyen ilk ürün değil. 242 milyon dolarlık Wisdom Bitcoin ETP, menkul kıymet olmasa da Bitcoin'i izleyen finansal ürünlerden biridir. Bunun nedeni, Ucits düzenleyici çerçevesine uyulmamasıdır.

Melanion BTC Equities Universe Ucits ETF, Paris'teki Euronext'te listelenecek ve yüzde 0,75 ücret talep edecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ