Fitch, Ekonomik Gelişmelerin Etkisiyle Türkiye'nin Kredi Notu Görünümünü 'Durağan'a Yükseltti"

Sıcak Gelişme! Fitch Türkiye

Dünyaca ünlü bağımsız kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin kredi notuna ilişkin bir güncelleme yayınladı. Güncellemede, son seçimlerin ardından yaşanan gelişmeler dikkate alındı.

Fitch yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin kredi notunu 'B' olarak teyit ederken, görünümü 'negatif'ten 'durağan'a çevirdi. Kredi notunun kendisi değişmemiş olsa da görünümdeki bu değişim özellikle dikkat çekicidir.

Değişmeyen Nota Rağmen Pozitif Görünüm

Fitch, kredi notunun değiştirilmemesine rağmen görünümü olumlu yönde revize etme kararına ilişkin görüşlerini açıkladı. Kuruluşun raporunda, "Türkiye'nin kısa vadeli makroekonomik istikrar riskleri ve ödemeler dengesi daha geleneksel ve tutarlı bir yaklaşıma sahne olmuş, bu da politika belirsizliğinin azalmasına yol açmıştır" denildi.

Merkez Bankası'nın Faiz Politikası

Türkiye'nin Merkez Bankası ile ilgili olarak Fitch, ülke ekonomisi için daha önce verdiği negatif tavsiyeyi durağan olarak değiştirdi. Fitch ayrıca Merkez Bankası'nın faiz politikasına ilişkin tahminlerini de paylaştı. Kuruluşa göre, Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranlarının yılsonuna kadar %35'e ulaşması bekleniyor. Ancak uzmanlar, devam eden belirsizlikle ilgili endişeleri gerekçe göstererek 2024 yılında daha fazla sıkılaştırma önlemi alınmasını öngörmüyor.

Enflasyon Tahminleri

Fitch, Türkiye'deki enflasyon görünümüne de değinerek, tahminini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan rakamlar ve Orta Vadeli Plan (OVP) ile uyumlu hale getirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye'de yılsonu enflasyonunun %65 seviyesinde istikrar kazanacağını öngörmektedir. Bu tahmin, ülkenin ekonomi yönetimi tarafından Orta Vadeli Plan'da (OVP) sunulan %65'lik enflasyon beklentisiyle yakından uyumludur.

Fitch'in Son Değerlendirmeleri

Fitch'in Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin değerlendirmesinin geçtiğimiz yıl içinde önemli değişikliklere uğradığını belirtmek gerekir. Fitch, 2022 yılının sonlarında Türkiye'nin görünümünü ilk olarak "negatif" olarak belirlemiştir. Ardından, aynı yılın Temmuz ayında, kuruluş Türkiye'nin kredi notunu 'B+'dan 'B'ye düşürdü.

Türkiye'nin kredi notu görünümünün yakın zamanda 'durağan' olarak revize edilmesi, makroekonomik istikrar ve politika önlemlerindeki gelişen dinamikleri yansıtarak ülkenin ekonomik beklentilerinde potansiyel olarak olumlu bir dönüşe işaret etmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ