JPMorgan’ın blok zinciri bazında ödeme ağı 2020’nin başlarında Japonya’da başlıyor.

Sıcak Gelişme: JPMorgan’ın Blockchain Ağı 2020’de Japonya’da Piyasa Olacak

JPMorgan’ın kurum içi blok zinciri platformu olan Quorum’a dayanan Bankalararası Bilgi Ağı (IIN), ödeme işlemlerini hızlandırmayı ve bankalar arasında veri paylaşmanın temel zorluklarını ele almayı hedefliyor.

Bloomberg, 80'den fazla Japon bankasının platforma katılma niyetini ifade ettiğini bildirdi. Japon bankaları şimdi, Eylül 2019’dan bu yana katılımlarını açıklayan 365 ülkedeki toplam üyelerin % 20’sini oluşturuyor.

JPMorgan'ın genel müdürü Daizaburo Sanai, INN'nin şu anda Avrupa, Asya ve Amerika'daki 70 bankada faaliyette bulunduğunu belirtti. Raporda, Japon bankalarının bugüne kadar katılmadıkları için Ocak 2020'de INN ile bütünleşmeye başlamaları bekleniyor.

Sanai'ye göre, Japon firmalarının Kara Para Aklama Önleme tedbirlerini geliştirmek için platforma katılmak istedikleri, çünkü aracın nakit alıcıların takibini "daha hızlı ve daha verimli" hale getirdiği bildiriliyor.

2017 yılında pilot olarak başlatılan IIN'e, Eylül 2019 ortalarında, Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank da katıldı.

JPMorgan ve Blockchain

Goldman Sachs'tan sonra dünyanın en büyük ikinci yatırım bankası olan JPMorgan'ın blok zinciri ve kripto ile ilgili girişimleri aktif olarak araştırdığı bildirildi. Şirket, Haziran ayında bildirildiği üzere 2019'un sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen kendi kripto para birimi JPM Coin ile tanınıyor.

Son zamanlarda, JPMorgan nakit ve teminat transferlerini hızlandırmak için tasarlanan türevler için yeni bir proje açıkladı. Kasım ayının ortasındaki resmi bir duyuruya göre, JPMorgan transferlerin birden fazla takas bölgesine anında taşınabilmesi için California merkezli finans teknolojisi firması Baton Systems ile ortaklık kurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ