Mastercard, erişilebilir ve güvenilir finansal hizmetler yaratmada uzun süredir lider konumda.

Sıcak Gelişme: Mastercard Bu Altcoin Projesini Seçti

Mastercard, erişilebilir ve güvenilir finansal hizmetler yaratmada uzun süredir lider konumda. Blockchain kullanım örneklerini kitlesel pazarlara taşıyacak şekilde doğrulama yeteneklerini geliştirmek üzere Mastercard’ın yeni girişimi Mastercard Crypto Credential için bir ortak ağ olarak Avalanche'ı seçti.

Bu lansmanla Mastercard, uyumluluk ve güvenliği çözen bir çerçeve oluşturuyor ve halka açık blok zincirlerini finansal kurumlar, hükümetler, büyük markalar ve daha fazlası için daha erişilebilir hale getiriyor.

Mastercard Avalanche’i Seçti

Mastercard tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere veriliyor:

Blockchain ekosistemine güven aşılamak, tam potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik kritik bir adımdır.

Son yıllarda kripto ve blok zinciri, daha ölçeklenebilir ve dayanıklı sistemlere katkıda bulunan önemli yenilikler gördü. Aynı zamanda, uygun korumaların olmaması, güvenlik ve uyumlulukta güvenlik açıkları yaratarak tüketicilerin, işletmelerin ve hükümetlerin güvenini aşındırdı.

Buna cevaben, düzenleyiciler sektör için anlamlı düzenlemeler oluşturmak için çalışırken, merkez bankaları ve düzenlemeye tabi finans kurumları halka açık zincirler üzerinde çeşitli çözümler geliştirdi. Ancak bu kuralları tam olarak uygulamak ve ölçeklenebilir kullanım senaryoları oluşturmak için, halka açık blockchain ağlarında güvenilir, uyumlu ve doğrulanabilir etkileşimler için bir yola ihtiyacımız var.

Bu nedenle Mastercard Crypto Credential'ı oluşturduk. Mastercard Crypto Credential, blockchain ağlarını kullanan tüketiciler ve işletmeler arasındaki güvenilir etkileşimleri doğrulamaya yardımcı olacak bir dizi ortak standart ve altyapı oluşturacaktır. Tüketici ve işletme doğrulama ihtiyaçları, pazar ve uyumluluk gerekliliklerine göre büyük farklılıklar gösterdiğinden, Mastercard Crypto Credential'ın kilidini açabileceği birkaç kullanım durumu vardır.

Örneğin, Mastercard Artist Accelerator'ın bir uzantısı olarak kullanıma sunduğumuz Mastercard Music Pass NFT, tüketicilere günlük mallar ve hizmetler için ödeme yapmak üzere Web3 cüzdanlarından kripto kullanma olanağı sunan Immersve ile yaptığımız çalışmadan farklı doğrulama kriterleri gerektiriyor. Basitçe söylemek gerekirse, bir kişinin NFT alması için gereken doğrulama seviyesi, kripto cüzdanlarından dijital varlıkları aktarmak veya kripto cüzdanlarına varlık almak için gereken kimlik doğrulamasından büyük ölçüde farklıdır.

Mastercard Crypto Credential ile, Web3 ortamlarında etkileşim kurmakla ilgilenenlerin, takip etmek istedikleri faaliyet türleri için tanımlanmış standartları karşılamalarını sağlamaya yardımcı olabiliriz. Mastercard Crypto Credential, yalnızca doğrulama standartlarını ve seviyelerini tanımlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha fazla kullanım durumunu hayata geçirmeye yardımcı olmak için gerekli etkinleştirme teknolojisini de sağlayacaktır. Bunu birkaç temel şekilde düşünüyoruz:

  • Tüketicilerin cüzdan adreslerini birbirleriyle paylaşmasına yardımcı olmak için hatırlaması kolay, basit takma adlar sağlamak, tüketici deneyimini iyileştirmek ve hata olasılığını azaltmak.
  • Meta veriler yoluyla blockchain işlemlerine daha zengin bilgiler getirmek, işlemlerin amaçlandığı gibi tamamlanmasını sağlamaya yardımcı olmak için bir cüzdanın özniteliklerini tanımlamaya yardımcı olmak (ağ türü veya desteklenen varlıklar gibi).
  • Adreslerin doğrulanmasına yardımcı olmak ve sınır ötesi işlemler için Seyahat Kuralı uyumluluğunu desteklemek için CipherTrace'in hizmet paketinden (CipherTrace Traveler dahil) yararlanmak.

Bu yolculukta bize, ABD ile Latin Amerika ve Karayip koridorları arasında transferleri mümkün kılmak için bir başlangıç projesinde bizimle birlikte çalışan kripto cüzdan sağlayıcıları Bit2Me, Lirium, Mercado Bitcoin ve Uphold katılıyor. Ayrıca, Mastercard Crypto Credential'ı kendi ekosistemlerindeki uygulama geliştiricilerine getirmeye yardımcı olacak halka açık blockchain ağ kuruluşları Aptos Labs, Ava Labs, Polygon Labs ve The Solana Foundation ile birlikte çalışıyoruz. NFT'lerde, biletlemede, kurumsal ve diğer ödeme çözümlerinde doğrulamayı geliştirmek için birlikte iş birliği yapacağız.

Ticareti etkinleştirmek için güvenilir ekosistemler kurmak ve ölçeklendirmek Mastercard için yeni bir şey değil. Kimlik doğrulama ve küresel standartlarda yeniliklere öncülük ederek bunu ödemelerde yıllarca yaptık. Güveni artırmak için onlarca yıllık deneyimi bu alana taşımayı ve daha fazla yenilik sağlamak için daha geniş sektör ve hükümetlerle çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ