Silicon Valley Bank'ın (SVB) %60'lık düzeltmesi, bir gecede değerlemelerinden 80 milyar doları aşındırdı.

Silicon Valley Bank, Büyük Finans Kurumları Likidite Sorunlarıyla Karşı Karşıya Kalırken Bir Sonraki Adımda Çökecek - Kripto Piyasası Tehlikede Mi?

Silicon Valley Bank'ın (SVB) %60'lık düzeltmesi, bir gecede değerlemelerinden 80 milyar doları aşındırdı.
Piyasa analistleri, SVB krizinin kripto ve diğer varlık sınıflarında büyük bir bozguna yol açan yaklaşan durgunluğun rüzgarlarını ayarlayabileceğine inanıyor.

Dünya, Silvergate Bank'ın tasfiyesini kabullenmeye çalışırken, son zamanlarda başka bir banka varoluşsal zorluklarla yüzleşmenin eşiğinde. 9 Mart Perşembe günü, önde gelen yeni teknoloji şirketlerine borç veren Silicon Valley Bank'ın (SVB) hisse fiyatı, yoğun para çekme işlemleri nedeniyle %60 düştü.

Bankanın finansmanını artırmak için 1,75 milyar dolarlık (1,5 milyar sterlin) hisse satışı duyurmasıyla müşteri mevduatlarındaki büyük çaplı geri çekilme gerçekleşti. SVB Financial Group, yatırımcı izahnamesinde, hisse satışı kararının, çoğunlukla ABD Hazinelerinden oluşan 21 milyar dolarlık zarar ettiren tahvil portföyünün satışından kaynaklanan 1,8 milyar dolarlık devasa boşluğu kapatmak için geldiğini söyledi.

Bu portföy, mevcut 10 yıllık Hazine getirisi olan %3,9'un çok altında %1,79 getiri sağlıyor. Silicon Valley Bank'ın (SVB) hisseleri Perşembe günü bir günde şaşırtıcı bir şekilde %60 ve satış sonrası saatlerde %20 daha düştü. Bu, bankanın değerlemesinde bir gecede 80 milyar dolarlık bir erozyona yol açtı.

Silikon Vadisi Bankası'na (SVB) para yatıran girişimler panik düğmesine bastı ve mevduatlarını büyük miktarlarda çekiyor. Ancak SVB'nin CEO'su Gregory Becker, paranın bankada güvende olduğundan emin olmak için müşterilerini arıyor. FinTech'e yatırım yapan bir fon olan Blank Ventures'ın kurucusu Hannah Chelkowski, durumu "vahşi" olarak nitelendirdi. BBC'ye konuşan kadın şunları ekledi:

Bu nasıl böyle çözüldü ya... İşin ilginç yanı, start-up'ları en çok destekleyen banka olması ve Covid üzerinden start-up'ları bu kadar çok desteklemesi. Şimdi VC'ler portföy şirketlerine fonlarını çekmelerini söylüyor. Bu acımasız.

Kripto Piyasası Tehlikede Mi?

Silvergate Bank'taki son olay, düzenleyicileri sert önlemler almaya zorladı. ABD milletvekilleri ve düzenleyicileri, geleneksel bankaların kripto şirketleriyle iş anlaşmaları hakkında daha katı önlemler talep ediyorlar. Ayrıca bankalardan kripto şirketlerine ve ilgili şirketlere olan risklerini yeniden değerlendirmelerini istediler.

Ancak, Silicon Valley Bank'taki (SVB) bu son gelişmeler, piyasada sermayenin yaklaşan kurumasının açık bir işaretidir. Bazı piyasa analistleri de bunların bir durgunluğun başlangıcının ilk işaretleri olabileceğini belirtiyor. Dünkü düzeltme, varlık sınıflarında büyük bir likidite erozyonuna yol açtı.

Şimdi, bulaşma diğer bankalara da sıçrarsa ve durum daha da kötüleşirse, SVB'deki kriz yaklaşmakta olan durgunluk rüzgarlarını belirleyebilir. Böyle bir durumda, kripto para birimleri gibi riskli varlıklar ileride daha da düşebilir. Bazı piyasa uzmanları, Silicon Valley Bank'taki durumun gerçekten vahim olduğuna ve bunun start-up dünyası için başka bir Lehman anı olabileceğine inanıyor.

Çoğu insan Silikon Vadisi Bankası'nın ne kadar önemli olduğunun farkında değil.

Milyarlarca dolarlık girişim borcu. Erken aşamadaki firmalarda anlatılmamış miktarda varant ve dönüştürülebilir tahviller.

SVB başarısız olursa, bu startup dünyası için Lehman anı olabilir. pic.twitter.com/otgIQtGOMx

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ