Silk Road kurucusundan yargıtaya talep

Deep web torr browser ile erişim sağlanan ve uyuşturucu alım/satım platformu olmasının yanı sıra bir çok karanlık işinde döndüğü web sitesi Silk Road'ın kurucusu Ross William Ulbricht, mahkemeye sunulan dosyalara göre, 2. Yargıtay’da dava açma kararını incelemek üzere ABD Yüksek Mahkemesine temyiz başvurusunda bulundu. Amerikan Kingpin için son çare buradan çıkacak sonuç olarak görülüyor.

“Dread Pirate Roberts” takma adıyla bilinen Ross William Ulbrich 2011-2013 yılları arasında uyuşturucu ticareti yapılmasını sağlayan Silk Road sitesini kurmuştu burada aracılar arasında bir teminatçı görevi görerek komisyon alıyordu. Fakat FBI'ın kendisini deşifre etmesi ve yakalanması sonucunda; kara para aklama, bilgisayar korsanlığı, kimlik sahtekarlığı düzenleme ve uyuşturucu trafiği sağlama suçlarından hüküm giymişti.

Temyiz yazısıyla hakkında karar veren alt mahkemeye, hakkındaki belgelerin incelenmek üzere yüksek mahkemeye verilmesini istedi. Yüksek Mahkeme, bağlayıcı olmaktan uzak olsa da davayı kendi takdirine göre inceleyebilir. Mahkeme hakimlerinin davayı kabul etmesi gerekiyor. Ancak, mahkeme sadece anayasal soruları açıklayan ve hukuki örnekler ortaya koyan davaları görüyor.

Yetkisiz araştırma ve tutanak

Dava üzerinde dördüncü yasa değişikliği konuları konuşuluyor. Yetkisiz internet gözetimi ve yasaların ihlal edip etmediği soruları kriptokrasi topluluğunu ateşliyor.

Brian Doherty tarafından Reason da hazırlanan bir nota göre, “Bu dava, genel olarak ceza sanıklarının hakları için daha geniş anlam taşıyan iki önemli anayasa hukuku sorusunu ortaya koyuyor.” diye dava avukatı Kannon K. Shanmugam belirtiyor.

FBI, kanıtları 3. tarafın yetkilerini almadan toplamıştı. Bu da IP adreslerinin araştırılıp, kişisel laptopına bakılmasında polise yetki sağladı. Günümüzdeki yasalara göre, telekominikasyon şirketleri IP adreslerini erişebilir durumda bırakmak zorundadır.

1.9$ milyar değerinde Bitcoin

Ulbricht’in mahkumiyeti ve cezalandırmasına ek olarak, polis 2013’te 144.000 BTC’yi ele geçirdi, şu an 1.9 milyar doları buluyor.

Bitcoin toplumunun birçoğu hala Ulbricht’in salınması için kampanya yürütmeye devam ediyor ve Silk Road’u açarak sadece müşteriler için güvenli bir ortamı oluşturduğunu ve hükümet kontrolünü engellediğini savunuyor. İlk Bitcoin pazarlarından biri olan Silk Road, kriptokrasi dünyasının hayal gücünü yakalamaya devam ediyor. ABD Yüksek Mahkemesinin kararı ne olacağı ise hala bir soru işareti.

Fakat bildiğim kadarıyla FBI Ross'un sahip olduğu Bitcoinlere el koyduktan sonra hepsini açık arttırmada sattı. Diyelimki Ross müebbet cezasından dolayı çeşitli sebeplerden dolayı beraat etti. FBI Ross'a Bitcoinlerini nasıl geri vericek? Yada mahkeme Bitcoinlere bunlar yasadışı yol ile elde edildi vs. diyerekten zaten alamayacağını mı? söyleyecek. Fakat beni düşündüren diğer kısım bence FBI Ross daki bütün Bitcoinlere el koyamadı. Bildiğiniz gibi bu adam herhangi bir adam değil, tamam çok büyütmemekte gerek ama bence hala Bitcoin stoğu olan birisi ve FBI sadece Silk Road üzerinde bulunan Bitcoinlere el koydu fakat Ross'un biryerlerde hala yüklü miktarda zulası bence vardır. Umarız Ross için herşey istediği gibi olur bu şekilde bir siber suçtan tek kişinin suçlu bulunması olduça haksız bir durum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ