Birçok arkadaşımız sistemle daha yeni tanıştı Blockchain sistemi nedir? Bitcoin nedir? gibi soruları artık aştığımızı düşünüyorum. Bu yazıyı yazmamın asıl sebebi ise son günlerde yaptığım pekte iç açıcı olmayan araştırmalardır. Birçoğunuzun 2017 de haberlerde görerek tanıştığı Bitcoin ile 2011 yıllarında tanışan ve şuan sizler gibi alım/satım yaparak gelecek sermayesi oluşturmaya çalışan birçok kişi zamanında yaptığı yanlış hareketlerden dolayı büyük kayıplar yaşadı. Bu kayıplar onlar için büyük bir ders olarak kaldı veya birçoğu bedelini dahada ağır ödedi. Aslında Bitcoin fiyatı 8000$ civarında dolaşırken ve artık dijital para dünyası bukadar çok gelişmiş ve bir endüstri haline dönmüşken bu fiyat beni korkutmuyor. Şimdi nedemek istediğim ile ilgili yavaş yavaş konu başlıklarına geçelim;

1- Silk Road Websitesi

Birçoğunuz bu site hakkında bilgi sahibi bile değildir buna eminim. Siz şuan Bitcoin'e "ya bak nası artıyor alıcam" gözüyle bakıyorsunuz fakat madalyonun diğer yüzünden de bir haberdar olun istiyorum. Silkroad bir web sitesi, Bitcoin'in populer olmaya başladığı zamanlarda açılmış 2012-2013 yılları arasında hizmet vermiş bir websitesi. Peki bu websitesinde ne hizmeti veriliyordu.

Tabiki uyuşturucu ticareti, kurucusu Ross William Ulbricht, diğer namı ile Dread Pirate Roberts. Kendisi bilgisayar programcısıydı. Sitedeki satışlar Bitcoin üzerinden dönmekteydi. Ross bu siteden inanılmaz bir gelir elde etti. Kendisi sitenin kurucusu olmadığını iddia etsede tabiki ona kimse inanmadı. FBI peşine takıldığında Ross'un kimliğini bulamıyorlardı. Bir görüşme üzerine iki FBI ajanı Ross'a bir oyun oynamaya karar verdiler. Olayın çok detayına inmeden anlatmak gerekirse başarısız oldular. Daha sonrasında illegal yöntemler ile Ross'u ele geçirebilmek için çalışmaya başladılar. Bildiğim kadarıyla Ross VPN kullandığı için yakayı ele verdi ve tutuklandı. Ömür boyu hapis cezası alarak Bitcoin servetinede el koyuldu. Elinde çok yüklü miktarda Bitcoin vardı. Siteden zaten komisyon alıyordu her yapılan işlem adına ve buda elindeki sayıyı katlayarak arttırıyordu. Yakalandığında FBI 144.000 adet Bitcoin'e el koydu. Ve bu Bitcoinler açık arttırma ile satıldı alan kişiyide tahmin edin Tim Draper. Tabiki hepsini o almamış açık arttırmaya 2 kez katılıp ilkinde 30.000 BTC ikincisinde ise 2.000 BTC almıştır.

2- Mt.GoxMt.Gox, bir trade şirketiydi yani borsa. Japonya merkezli olarak açılmıştı CEOsu  Mark Karpelès tir. Halende aynı kişi CEO olarak yoluna devam etmektedir. Peki ayrıntısı nedir bu işin diyorsanız; 2013 yılında aynı şekilde Mt.Gox iflas bayrağını çekti. Ozamanlar en popüler olan inanılmaz derecede çok kullanıcı (trader) sayısına sahip olan bir borsaydı. Mt.Gox'un ne yaptığı aslında tam belli değil fakat şöyle tahmin ediliyor. Bitcoin fiyatları arttıkça Mt.Gox kullanıcıların elektronik cüzdanlarından (borsa cüzdanları) Bitcoinlerini alarak farklı borsalarda işlem yapmaya başladı yani şöyle düşünün, borsaya üye oldunuz ve ben borsa sahibiyim. Siz Bitcoin yatırıyorsunuz ama ben sizin hesabınıza onu yansıtmıyorum sadece göstermelik olarak rakam yansıtıyorum ve bunun yazılımsal olarak bir karşılığı yok. Yani aynı borsaya ₺ yüklediğinizde onu sayısal bir değer olarak görmeniz gibi. Tabiki, belirli bir süre sonra bu olay ayyuka çıkmasın diye borsa dışına para transferi ve Bitcoin transferini durdurmuşlar. Sonrada biz hacklendik diyerek iflas başvurusunda bulunmuşlar. İnternette araştırırsanız Mt.Gox madurlarının çeşitli ve acıklı hikayelerini okuyabilirsiniz.

3- BTC-e

Bitcoin’in en büyük ve en kötü şöhretli borsalarından biri olan BTC-e borsası, kurucu Alexander Vinnik kara para aklama da dahil olmak üzere 21 mali suç ile suçlandı. İddaya göre Bitcoin borsası olan BTC-e uyuşturucu kaçakçılığı, fidye saldırıları ve pek çok suçtan elde edilen gelirlerin merkezi haline gelmiş durumda. (Silkroad)

Mt.Gox taki 800.000 adet Bitcoin’in çalınmasında rol oynadığı tahmin ediyor. Vinnik Yunanistan gezisi sırasında tutuklandı ve şu anda da göz altında tutulmakta.

BTC-e kapandıktan sonra tabiki ne oldu, herkesin parası orada kaldı ve kimse çekemedi. Wex.nz adı verilen bir web sitesi açılmış son zamanlarda kurucu tayfanın BTC-e den çıkma olduğu söyleniyor aman dikkat!

-Bitfinex Tehter Olayı

Bu olay tabiki iki olay ile karşılaştırılamayacak kadar basit duruyor ve daha bir etkisi görülmedi ama umarım tarih sayfalarına burada benim yazdığım sırada yazılmaz. Arkadaşlar Bitfinex borsasında eğer varlıklarınız varsa onları çekmenizi ve kendinizi garanti altına almanızı tavsiye ediyorum. Bitcoin olarak güvenli bir wallet'a yada Bitstamp gibi daha güvenilir bir borsaya geçmenizi öneririm. Son zamanlarda Bitcoin fiyatını maniple ettikleri hakkında çıkan haberler, borsaya karşılıksız Tehter gönderdikleri vs. olaylar ve sonunda ya bizim Tehterları hacklediler, çaldılar demeleri borsa dünyasındaki insanlar tarafından ikinci Mt.Gox olayı geliyor olarak değerlendirilmekte. Lütfen ayık olun ve önlemlerinizi alın belkide hepsi spekülasyon ama ben sizi baştan uyarayım.

Sonuçlar

Silk Road kapandıktan ve FBI Bitcoinlere el koyduktan sonra dediğimiz gibi açık arttırma ile Bitcoinler satıldı. Fakat bu olaylar gelişirken Bitcoin fiyatı inanılmaz bir düşüşe geçti. 1230$ seviylerinden 800$ seviyelerine gerileyen paritede değer kayıpları durdurmak bilmedi. Bitcoin'e gelen ikinci darbe ise Mt.Gox tarafından oldu, iflas açıklaması ile birlikte dahada değer kaybeden Bitcoin artık kafasını kaldıramaz hale gelişti. Mt.Gox dan bir şekilde Bitcoinlerini çekebilen kişiler BTC-e sitesinde bedavadan satmaya başlamışlardı. Hatta, daha sonrasında BTC-e de Silk Road üzerinde bulunan Bitcoinleri kendi borsasına aktardığı için kurucusu yakalandı ve gözaltına alındı, Mt.Gox ta üstüne kaldı. Yani Bitcoin'e güzel bir darbe vuruldu hemde çok güzel bir darbe. Amaç başarıyla ulaşmıştı şimdi o büyük zenginler 0.025$ iken göremedikleri Bitcoinleri 100$-200$ gibi açık arttırma rakamlarıyla satın aldılar. Mt.Gox zaten borsasındaki Bitcoinleri hacklendi diyor ama kimse buna inanmıyor.

Arkadaşlar dikkatli olmakta fayda var tetikte olun eğer Bitfinex olayı gerçekleşirse gene aynı senaryolar yaşanabilir amacım sizi korkutmak falan değil sadece ben Tehter olayından dolayı tedirginliğimi belirtmek amaçlı iki yaşanmış örneği size anlatmak istedim. İyi bakın kendinize.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ