Singapur’un merkez bankası, merkez bankası dijital para birimlerini keşfetmek için Çin ile güçlerini birleştirmek istiyor.

Singapur Çin ile Merkez Bankası Dijital Parasını Keşfetecek

Singapur’un merkez bankası, merkez bankası dijital para birimlerini keşfetmek için Çin ile güçlerini birleştirmek istiyor.

Singapur merkez bankası ve mali düzenleyici otorite, merkez bankası dijital para alanında Çin ile işbirliği yapmak istiyor.

Singapur Para Kurumu'nun veya MAS'ın genel müdürü Ravi Menon, ülkenin dijital para birimleriyle ilgili olarak Çin ile yakın bir işbirliğine girmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Şangay'daki bir finans forumunda konuşan Menon, Çin'in merkez bankası dijital para biriminin veya dijital yuan olarak bilinen CBDC'nin geliştirilmesindeki ilerlemesini vurguladı. Sina Finance, 18 Haziran'da Blockchain tabanlı CBDC'leri aktif olarak araştıran Singapur ile ilgili bilgi ve uzmanlık alışverişinde bulunmayı planlıyor.

Menon'un CBDC'nin şu anda çok sıcak bir konu olduğunu ve Singapur ve Çin merkez bankasının çeşitli CBDC geliştirme senaryolarını tartıştıklarını belirtti. CBDC geliştirmenin nedenlerinin ülkeden ülkeye değiştiğinin altını çizen yetkili, Singapur'un CBDC projesinin ana hedefinin sınır ötesi ödeme ve uzlaştırma maliyetlerini azaltmak, uzlaştırma süresini azaltmak ve işlem güvenliğini sağlamak olduğunu vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ