Singapur, Dubai ve Filipinler, kripto endüstrisinin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olabilecek yeni girişimler başlatıyor.

Singapur, Dubai ve Filipinler Kripto Endüstrisini Genişletmek İçin Yeni Planlar Başlattı

Singapur, Dubai ve Filipinler, kripto endüstrisinin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olabilecek yeni girişimler başlatıyor.

Singapur’un Ödeme Hizmetleri Yasası Salı günü yürürlüğe girdi ve kripto para şirketlerinin ülkede ilk kez işletme lisansı başvurusunda bulunmasına izin verdi. Yeni mevzuat, şirketlere kripto para ticaretinden dijital ödemelere kadar çeşitli faaliyetlerin nasıl ele alınacağını detaylandıran düzenleyici bir çerçeve sunuyor.

Yasa, Singapur Para Otoritesine (MAS) kripto para birimi ödeme hizmetlerini, tüccar alımını ve yerel işlemleri düzenleme yetkisi veriyor. MAS ayrıca, siber güvenlik risklerini azaltacak ve terörizm ve kara para aklamanın finansmanı ile mücadele etmek için kontroller sağlayacaktır.

Ethikom Danışmanlık'ın kurucusu ve CEO'su Nizam İsmail, Bloomberg'e yaptığı açıklamada yeni yasanın e-cüzdanlar ve kripto para birimi borsaları gibi “ortaya çıkan ve yenilikçi” ödeme faaliyetlerine ilişkin düzenleyici açıklık sunduğunu söyledi.

Bu arada, Dubai'de Dubai Multi Emtia Merkezi (DMCC), CV VC ve CV Labs ile Crypto Valley adlı bir girişim başlatmak için çalıştığını duyurdu. Bir basın bülteninde DMCC,

“Crypto Valley, erken aşama girişimler için kuluçka, ortak çalışma tesisleri, kurumsal müşteriler için inovasyon hizmetleri, blockchain ve girişimcilik eğitimi, eğitim, etkinlikler, rehberlik ve finansman dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunacak.”

Yeni girişimin dünyadaki blockchain, dağıtılmış defter ve kriptografik teknolojiler için en büyük ekosistem olması öngörülüyor. “Global blockchain ekonomisinde büyümeyi, işbirliğini ve bütünlüğü teşvik etmek” için yaratılmıştır.

Bu arada, Filipinler'de başka bir Kripto Vadisi ortaya çıkıyor. “Asya'nın Kripto Vadisi” Cagayan Ekonomik Bölge Otoritesinin (CEZA) bir projesidir. Daha fazla yatırımcı çekmek amacıyla CEZA, ekonomik bölge içinde 80 milyon dolarlık bir havaalanı inşa etmeyi planlıyor. CEZA CEO'su ve yöneticisi Sekreter Raul Lambino şöyle açıklıyor:

“Yeni bir havalimanının inşası, başlattığımız Asya Kripto Vadisi kavramının kurulması ve gerçekleştirilmesinde önemli bir tesis.”

CEZA genel müdürü, yeni havalimanının lisansını görüşmek üzere Filipinler Ulaştırma ve Sivil Havacılık Dairesi ile görüşmelerde bulunuyor. Lambino, yatırımcıların ecozone'a mümkün olan en kısa sürede ulaşmak istediğini ve bir havaalanı tesisinin en uygun çözüm olduğunu açıklıyor.

 Asya Kripto Vadisi, Filipin hükümetinin fintech topluluğunu büyütme ve uluslararası kripto ve blok zinciri firmalarından yatırım çekme çabasıdır. 2019'un sonundan itibaren CEZA, 40 şirkete ülkede kripto borsaları işletmesi için lisans verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ