Dünya çapındaki finans merkezleri sektörü düzenlemeye çalışırken, Singapur kendisini kripto ile ilgili işletmeler için dünyanın başkenti olarak kurmak istiyor.

Dünya çapındaki finans merkezleri sektörü düzenlemeye çalışırken, Singapur kendisini kripto ile ilgili işletmeler için dünyanın başkenti olarak kurmak istiyor.

South China Morning Post raporuna göre, dünya çapındaki finans merkezleri, finansın en hızlı büyüyen alanlarından birini ele alma yaklaşımlarıyla boğuşurken, Singapur kripto para birimi ile ilgili işletmeler için kilit bir oyuncu olarak kendisini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Bankaları ve finans firmalarını düzenleyen Singapur Para Otoritesi'nin Genel Müdürü Ravi Menon, "En iyi yaklaşımın bu şeyleri kısıtlamamak veya yasaklamamak olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Singapur Para Otoritesi, Güçlü Kripto Düzenlemeleri Uyguluyor

Menon, Singapur Para Otoritesinin, gereklilikleri karşılayan ve çok sayıda riski ele alan firmaların faaliyet gösterebilmesi için “güçlü düzenlemeler” uyguladığını da sözlerine ekledi. Ülkeler, kripto para birimini nasıl ele aldıkları konusunda büyük farklılıklar gösteriyor. Çin, son aylarda büyük miktarda faaliyete son verdi, Japonya yalnızca son zamanlarda özel kripto para yatırım fonlarına izin verdi .El Salvador, Bitcoin'i yasal ihale olarak benimsedi. ABD'de gelişen varlık sınıfına yatırım yapmak için birçok seçenek olsa da, düzenleyiciler sabit paralardan getiri üreten ürünlere kadar her şeyle ilgileniyor.

Eski MAS Yetkilisi Ülkenin Önde Başlamasını İstiyor

MAS'ı yaklaşık on yıldır yöneten Menon, "Kripto para temelli faaliyetlerle, temelde bu noktada şekli net olmayan ileriye dönük bir geleceğe yatırımdır" dedi. "Ama bu oyuna girmemek bence Singapur'un geride kalması riskini taşıyor. Bu oyuna erken başlamak, avantajlı bir başlangıç yapabileceğimiz ve potansiyel faydalarını ve risklerini daha iyi anlayabileceğimiz anlamına geliyor.” Zaten küresel bir servet merkezi olarak ün kazanmış olan küçük ada ülkesi için riskler yüksek. Menon, Singapur'un yasa dışı akışlar da dahil olmak üzere risklere karşı önlem almak için güvenlik önlemlerini artırması gerektiğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ