Singapur-Hong Kong Blockchain ağına 20

Singapur ve Hong Kong merkez bankalarının üyeleri, yakın zamanda duyurulmuş Blockchain tabanlı ticaret ağına bir grup bankanın katıldığını açıkladı.

Business Times gazetesinin haberine göre, 2019 yılı başında piyasaya çıkması beklenen yeni ağ, 20'nin üzerinde küresel bankanın ve finans kuruluşunun katılımını içeriyor. Projenin yeni üyelerinin açıklaması Perşembe günü Singapur Fintech Festivali sırasında yapıldı.

Hong Kong Ticaret Finansmanı Platformu (HKTFP) adı verilen kavramın kanıtı, ticaret finansmanını dağıtılmış defteri teknolojisini (DLT) kullanarak sayısallaştırmayı amaçlayan Hong Kong Mali Otoritesi (HKMA) ve Singapur'un Para Otoritesi (MAS) arasındaki bir işbirliğidir.

İki para otoritesinden yetkililere göre, "küresel ticaret bağlantı ağı" (GTCN) olarak tanımlanan DLT pilotunun sektör için "yeni küresel standartlar" oluşturması bekleniyor ve Singapur ve Hong Kong arasındaki küresel ticaret akışlarını izlemeyi amaçlıyor.

HKMA'nın yürütme müdürü Li Shu-Pui, bankacılardan veri ve işlem gizliliği konusunda endişelerin bulunduğunu söyledi. Yetkili, bunun sonucunda "kritik öneme sahip" ticaret finans alanında yeni bir yenilik şekli olduğundan, düzenleyiciler DLT'nin kurallarını dikkate almalıdır.

Li, Avrupa finansal kurumlarının projenin ilerlemesiyle projeye dahil olmasını beklediğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ