Singapur Hükümeti, Ubin Projesi üzerinde çalışıyor

Geçtiğimiz Pazartesi, Singapur Parasal Otoritesi (MAS) Sekreteri ve Fintech Sorumlusu Sopnendu Mohanty, Singapur merkez bankasının Blockchain projesine verdiği önemi doğruladı. Mohanty görüşüne göre, projenin gerçek etkisini göreceğimiz iki yıl içinde. Singapur CB'nin bir Blockchain girişimi olan "Ubin projesi" tam olarak nedir?

Ubin projesi nedir?

Kasım 2016'da MAS, Blockchain teknoloji şirketi olan R3'le ve banka ödemelerini Blockchain teknolojisi kullanarak gerçekleştirecek bir konsept projesiyle ilgili finansal kurumlardan oluşan bir konsorsiyum oluşturulduğunu duyurdu.

Singapur Merkez Bankası ve ilgili makamların, Blockchain ve kripto paraların potansiyelini engellemekten çok kullanabilirliğini olduğunun kanıtıydı. MAS, ilk duyurularında "Proje, Blockchain altyapısının katılımcılar arasında kaynak aktarımı için kullanıldığı bir pilot sistem olmayı amaçlıyor" dedi.

Blockchain'in "finansal işlemler ve süreçleri daha şeffaf, esnek ve düşük maliyetle" sağlayacak güce sahip olduğunu herkes biliyor. Bu ön duyurularda da belirtildiği gibi, bu deneyin bankacılık alternatiflerine yol açabileceği de belirtildi: "Bu ayrıca MAS'a ve endüstrinin kullanımı daha basit ve günümüz sistemlerine daha etkin alternatifler geliştirmesini sağladı."

Uygulama safhaları

Ubin projesinin devre dışı bırakılması, 2016 yılı sonlarından beri sürmekte ve halen açılış aşamasında. Uzun süredir devam eden ve etkileyici danışmanların ve ortakların bir listesini içeren bir projedir. Katılan finansal kuruluşlar ise Bank of America Merrill Lynch, Citi, Credit Suisse, DBS Bank Ltd, HSBC Limited, J.P. Morgan, Mitsubishi UFJ Finansal Grubu, OCBC Bank, Singapur Borsası, Standard Chartered Bank ve United Overseas Bank'dır.

Protestoları yönetmek ve geliştirmek için bir komisyon atandı. R3, IBM ve ConsenSys, ilgili DLT platformlarında Corda, Hyperledger Fabric ve Quorum'da destek sağlamak için ortak çalışma içine girdiler. Microsoft, Azure Blockchain üzerindeki prototiplerin dağıtımını desteklemek için uğraş verdi.

Deloitte, yerleşim sistemlerine yönelik Dağıtılmış Kayıt Cihazı teknolojisinin tüm yönlerini kapsayan bir rapor üretmek ve prototip tasarımını detaylandırmak için görevlendirilmek üzere devreye girdi. Bu rapor, MAS Blockchain protokolünün temeli olarak görülüyordu.

5 Ekim 2017'de proje, yukarıda anılan finansal kurumlar konsorsiyumunun yer aldığı ikinci faza taşındı "merkezi olmayan bankalar arası ödeme ve yerleşim yerleri için likidite tasarruf mekanizmaları ile üç farklı modelin yazılım prototiplerini başarılı bir şekilde geliştirdi."

"Singapur Borsası (SGX) tarafından yürütülen ilk proje, sabit getirili menkul kıymet ticareti ve ödeme döngüsünü DLT ile daha verimli hale getirmeye odaklanıyor. İkinci proje, sınır ötesi ödemeleri merkez bankası dijital para birimi kullanarak gerçekleştirmek için yeni yöntemler üzerinde duruyor."

Düzenlemeyi nasıl etkiliyor?

MAS'daki  Fintex Sorumlusu Sopnendu Mohanty, Faz İki'nin sona ermesiyle CNBC ile yaptığı röportajda, MAS bu deneyin ekosistemin daha iyi olduğunu gösterdi: "Blockchain ile hep birlikte projeyi öğreniyoruz." dedi.

Esasen MAS'ın küresel olarak başarmak istediği hedef, düzenleyicilerin Blockchain ile yapılan deneylerden korkmamaları ve bir arama yapmadan önce olasılıkları anlamaları gerektiğidir. Nitekim Mohanty CNBC'ye yaptığı açıklamada, bu deneyin mutlaka ticari bir proje haline gelip gelmediğini ya da düzenlemeleri şekillendirdiğini söyledi:

"Denemelerde bulunmaktan korkmayın ve politik değişiklikler sinyalizasyon tuzağına düşmeyin. Bazı düzenleyiciler, bu muazzam dış baskı yüzünden deney yapmaktan korkuyorlar. Biz küresel bir yol izlemeye çalışıyoruz."

Tek örnek değil

Ubin Projesi, büyük bir ulusun Merkez Bankası'ndan ilgi ve entrikasyon yaratan bir Blockchain projesidir. Bu, ciddiye alınıp iyi planlanmış ve hesaplanmış, mali alana zaten sahip olan bir takım kaynaklardan gelen bir projedir.

Bununla birlikte, Blockchain teknolojisini daha iyi kullanabilmek için anlamalarını sağlamayan tek örnek bu değil. Güney Afrika'da, Reserve Bank'ın Blockchain Solutions şirketinin Blockchain teknolojisinin potansiyelini ve zorluklarını izlemek için yönetmelik sandığında çalışmasına izin vereceğini açıklamıştı.

Bu Sandbox senaryosu, banka düzenlemeleri ve kontrolü test etmek ve BankyMoon'da bir denge kurmaya çalıştığı için düzenlemelere çok daha fazla odaklanmış durumda. Bankymoon'un CEO'su Lorien Gamaroff geçen yılın Temmuz ayında yaptığı açıklamada, "Bu noktada yaptığımız tek şey, bu ilişkinin bu kum havuzunda ne kadar ilerleyeceğini görmek." demişti.

Bu, kendi kriptokrasi denemesini yaratan MAS ile aynı olmayabilir. Bununla birlikte, düzenleyici kurumların ve hükümetlerin Blockchain ve kripto para birimlerine yeterince dikkat ettiklerini ve bu değişiklikleri sadece düzenlemeyi değil, aynı zamanda da desteklemelerini istediklerini gösteriyor.

Sandbox'dan öğrenme

Güney Afrika'nın kum havuzu yaklaşımı, Afrika ulusunun kripto para birimlerinin sadece mevzuata ve düzenlemelere uygun düşmekle kalmayıp aynı zamanda gelişmesini ve ortadan kaybolmasını istemediğini göstermektedir.

Gamaroff Cointelegraph'la yaptığı konuşmada Reserve Bank'la yapılan bu ilk toplantıdan sonra, düzenleyicilerin Blockchain ve ekosistemin ilgili yönleriyle ne kadar ilgilendiğini ve meraklı olduğunu şaşırdığını söyledi: "Durumlar çok daha formal hale geldi ve Reserve Bank'taki  yöneticiler Blockchain ile ilişkili tokenler ve para birimleri gibi farklı şeylerle uğraşan diğer şirketlere bakarak daha çok araştırıyorlar" dedi.

"Bütün bu şirketlerle bir değerlendirme yapıyorlar ve kripto para birimlerini veya böyle bir şeyin entegrasyonu söz konusu olduğunda şirketlerin takip edebilecekleri yönergeler hazırlamayı planlıyorlar. Ancak çok düşünceli, açık ve misafirperver davranıyorlar, bu alan hakkında herhangi bir olumsuz düşünce ve düzenleme yapmıyorlar. Sınırları zorlamaktan ve Blockchain'in insanlara yardım etmek için yapabileceklerini keşfetmeyi seviyorlar. "

Güney Afrika'nın bu yaklaşımı Singapur'dan farklı olmakla birlikte, iki şirket arasında hem Mohanty hem de Gamaroff olarak açıkça bir ortak bir anlatım var; düzenleyicilerin Blockchain teknolojisine açık ve pozitif olduklarını doğrulamışlar, sadece elde ettikleri sonuç konusunda emin olmak istiyorlar. Gamaroff, "Buna ek olarak, Afrika'nın tamamı dünyanın Güney Afrika'ya nasıl baktığını görmek için geliştirmelere katılıyor olacak ve işlerin gidişi, tüm kıta için olumlu olabilir" dedi.

Sevmeyi öğren

Yukarıdaki örneklerde Singapur ve Güney Afrika'nın yaklaşımı, öğrenmeye istekli ve uzlaşmaya istekli düzenleyicilerin bulunduğunu göstermektedir. Düzenleme, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yaygın şekilde kabul görmesinin tek yolu olacaktır.

Blockchain teknolojisi hemen hemen tüm dünyada övüldü, ancak onun sorunları olan şifreleme alanıdır. Bununla birlikte, aramaları yapanların ufak bir anlayışla Blockchain'in gelişmesine, kriptolanmış kullanıcılara karşı korunmasına ve mali sektörde emirlerin sürdürülmesine izin veren kurallara yol açabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ