Şehir devleti, küresel AML, ATF uyumluluk makinelerinde önemli bir dişli olarak itibarını korurken, kendisini kripto para birimi hizmet sağlayıcıları için bir merkez olarak konumlandırmak istiyor.

Singapur, Kriptoya Biraz Yetişkin Denetimi Getirmek İstiyor

Şehir devleti, küresel AML, ATF uyumluluk makinelerinde önemli bir dişli olarak itibarını korurken, kendisini kripto para birimi hizmet sağlayıcıları için bir merkez olarak konumlandırmak istiyor.

Ravi Menon Kafadan Vuruş

Singapur, kripto para firmalarını şehir devletine çekmek arasında bir denge kurmaya çalışırken, ancak küresel kara para aklama karşıtı normları uygulama konusunda gevşek görünmekten kaçınarak kendisini “sorumlu bir kripto merkezi” olarak konumlandırmaya çalışıyor.

Singapur'un Parasal Otoritesi Ravi Menon, "Lisans verme sürecinin sıkı olduğunu söylemeliyim ve öyle olması gerekiyor" dedi. Düzenleyicinin genel müdürü Çarşamba günü Financial Times'ın Kripto ve Dijital Varlıklar Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, Singapur'un "yenilikçi oyunculara sahip, aynı zamanda güçlü risk yönetimi yeteneklerine sahip sorumlu bir küresel kripto merkezi" olmak istediğini söyledi.

Gelişme, Singapur'un Revolut ve Luno gibi Fintech şirketlerine prensipte lisans vermesiyle geldi, hatta 100'e yakın diğer başvuru sahipleri onlarınkini bekliyordu.

Ocak 2020'de Ödeme Hizmetleri Yasası'nın (PS Yasası) yürürlüğe girmesinden bu yana Dijital Ödeme Tokeni (DPT) hizmetleri sağlamak için 170 başvuruya rağmen, MAS web sitesine göre şu ana kadar yalnızca üç finansal kuruma tam teşekküllü lisans verildi.

Bu arada, kripto para birimi firmaları Dubai, komşu Abu Dabi ve hatta Bahamalar gibi “kripto dostu” yargı bölgelerine yöneliyor. Kraken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde hizmet sunmak için Abu Dabi'de tam lisans aldı ve yerel para biriminde sanal varlık ticareti ve saklama hizmetleri sağlayacak.

Doğrulanmamış haberlere göre, Binance destekli Hint kripto para borsası WazirX'in kurucu ortakları kısa süre önce Dubai'ye taşındı. Crypto.com ve Bybit, Birleşik Arap Emirlikleri'nde üsler kurdu.

FTX, Bahamalar'da bir butik otel, ticaret merkezi ve yeni genel merkezinin geliştirilmesine yönelik yaklaşık 60 milyon ABD Doları yatırım yaptığı bildirildiği halde Dubai'de de benzer bir onay aldı.

Bu kripto dostu yaklaşım, etkili geleneksel finans yöneticileri tarafından kabul edildi.

Singapur'da bir üs kurma konusunda aylarca süren kararsızlığın ardından Binance, sonunda Dubai'de kripto lisansları kazandı ve Bahreyn ile görüşmelerde bulundu.

Menon, MAS'ın yalnızca "güçlü yönetim yapılarına" sahip başvuru sahiplerini onayladığını ve umutluların kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörizmin finansmanıyla mücadele (ATF) normlarına aşina olmaları gerektiğini söyledi.

Menon, düzenleyicinin teknoloji ve siber risklerin yanı sıra ikisiyle ilgili riskleri yakından izlediğini söyledi. MAS ayrıca tüketici çıkarlarını korumanın ve finansal istikrarı korumanın da bilincindedir, diye ekledi.

Menon'a göre, son iki yılda MAS, 11 dijital ödeme tokeni (DPT) hizmet sağlayıcısına lisans ve ilkesel onay verdi. Bu sağlayıcılara yönelik düzenlemeler şimdiye kadar kara para aklamanın önlenmesi, teknoloji riskleri ve perakende halka erişim ile sınırlandırılmıştır.

Menon, “Perakende yatırımcıların kripto para birimleriyle uğraşmasının iyi bir fikir olup olmadığından emin olmadığımız için perakende halka sınırsız erişime sahip olmalarını istemediğimiz konusunda oldukça sert bir tavır aldık” dedi.

"Ve bu endişeler MAS'a özgü değil. Birçok küresel düzenleyicinin, kripto para birimlerine perakende maruz kalma konusunda benzer endişeleri paylaştığını düşünüyorum” diye ekledi. Uzlaştırıcı bir tavır sergileyen Menon, MAS'ın düzenlemeyi kuruluş temelli bir yaklaşım benimsemek yerine faaliyet temelinde uygulamaya karar verdiğini söyledi.

"Yenilik için serbestliğe izin verirken, belirli faaliyetlerin ortaya çıkardığı belirli riskleri azaltmaya çalışıyoruz" dedi. Riskler, dijital varlığın altında yatan özelliğe bağlıdır, diye ekledi.

Menon, düzenleyicinin, gerçek değerli altyapı deneyleri yoluyla blok zinciri teknolojisinin potansiyelini keşfetmek için endüstri ile işbirliği yapmanın yanı sıra yenilikler için hibe yoluyla yetenek gelişimini teşvik etmeye çalıştığını söyledi.

MAS ayrıca, çok güçlü değer teklifleri sunan dijital varlık inovasyonunun ön saflarında yer alan yüksek kaliteli stratejik oyuncuları sabitlemek için çalıştığını söyledi.

Menon, "Birçoğu, bankacılık veya düzenlenmiş faaliyetler konusunda çok az deneyime sahip genç oyunculardır" dedi. "Yani köprülenecek bir kültür sorunu var."

Menon, "Yenilikçidirler, çeviktirler, alışılmışın dışında düşünürler, ki bu harika. Bunu istiyoruz" dedi. “Ancak bir risk yönetimi kültürüne sahip olmaları gerekiyor. Yani bu çok dikkat ettiğimiz bir şey."

Menon “Risk değerlendirmesi, bir ürünün anonimliği teşvik eden özelliklere sahip olup olmadığını, ürünün suçlular tarafından yasadışı amaçlarla kullanıldığının bilinip bilinmediğini ve ürünün oynaklığının ve likiditesinin onu piyasa manipülasyonuna, dolandırıcılığa vb. açık hale getirip getirmediğini dikkate almalıdır.Bu nedenle, ürünleri piyasaya sürmeden önce bu risk değerlendirmesini yapmaları gerekiyor." dedi.

Düzenleyici ayrıca, kripto para birimi hizmet sağlayıcılarının, küresel düzenleyici çerçeveye uygun olarak müşterini tanı  KYC normlarına uymasını istiyor.

Menon ,Potansiyel bir müşterinin daha yüksek kara para aklama riskine sahip olduğu değerlendirilirse, hizmet sağlayıcının bu riskleri azaltmak ve yönetmek için müşterinin servet kaynağını, fon kaynağını, varış yerini belirleme gibi gelişmiş müşteri durum tespiti önlemleri alması beklenir, dedi .

Bankaların yapmasını beklediğimiz her şeyi kara para aklama cephesinde yapmalarını bekliyoruz” dedi.En büyük kripto para servis sağlayıcılarının bile başına gelen bir dizi hack ile MAS'ın anlaşılır bir şekilde endişeleri var.

Menon, "Artık bu oyuncular teknolojilerinde oldukça iyiler. Ancak bu, teknoloji risk yönetiminin tüm alanlarında usta oldukları anlamına gelmiyor,"dedi.

DeFi Her Derde Deva Değil

Menon, kişisel olarak merkezi olmayan finansın geleceğin bir parçası olacağını, ancak mutlaka “Geleceğin” olmayacağını düşündüğünü söyledi. Web 3.0 dünyasında blok zinciri gibi merkezi olmayan protokoller aracılığıyla doğrudan eşler arası finansal hizmetlerin sağlanmasına ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Menon, "Kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeler, bir aracıya ihtiyacınız yok" dedi. "Bu şekilde sağlanabilecek ve bankaları bir dereceye kadar aracılıktan kurtaracak bir dizi basit finansal hizmet hayal edebiliyorum."

Menon, "Ancak, yine de özelleştirme gerektiren, yine de bir finansal kurum ve bir finansal müşteri arasında bir dereceye kadar güven ve doğrudan bağlantı gerektiren geniş bir finansal hizmet kategorisi olacağını düşünüyorum.Bu yüzden ikisinin bir arada var olacağını düşünüyorum, ancak önümüzdeki yıllarda izlemesi çok ilginç bir dinamik olacak,"dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ