Hükümet bazı düzenleyici değişiklikleri uygulamaya hazırlanırken Singapur, ülkede faaliyet gösteren kripto firmaları üzerindeki incelemeyi yoğunlaştırıyor.

Singapur Merkez Bankası, Kripto Firması İş Verileriyleİilgili Soruşturmayı Hızlandırdı

Hükümet bazı düzenleyici değişiklikleri uygulamaya hazırlanırken Singapur, ülkede faaliyet gösteren kripto firmaları üzerindeki incelemeyi yoğunlaştırıyor.

Kripto firmaları Three Arrows sermayesi, TerraForm Labs ve Vauld, Singapur'u yeni gelişen sektör için düzenleyici korumalarını artırmaya teşvik etti.

Singapur Para Otoritesi  MAS, bazı kripto şirketlerine, işletmeleri hakkında “derhal” veri göndermelerini gerektiren bir sorgulama formu yayınladı. Bloomberg tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, hükümet perakende müşterilere ve stablecoin'lere dokunan bazı düzenleyici değişiklikleri uygulamaya hazırlanırken, bu hareket ülkede faaliyet gösteren kripto firmaları üzerindeki incelemeyi yoğunlaştırma ihtiyacından kaynaklandı.

 Raporda, "Singapur Para Otoritesi, bazı başvuru sahiplerine ve dijital ödeme lisansı sahiplerine ticari faaliyetleri ve varlıkları hakkında son derece ayrıntılı bilgi isteyen bir anket gönderdi" denildi.

MAS'ın iletişimlerinde, sahip olunan en büyük tokenler, DeFi protokolleri aracılığıyla stake edilen en iyi tokenler, borç veren ve ödünç alan taraflar ve ödünç verilen miktar hakkında bilgi verilmesini istediği bildirildi. Ayrıca MAS, dijital ödeme tokeni hizmet sağlayıcılarının riske dayalı sermaye veya likidite gereksinimlerine tabi olmadığını ve kripto firmalarının ayrıca müşteri varlıklarını iflas risklerinden korumak zorunda olmadığını açıkladı.

Aynı zamanda ülkenin Merkez Bankası olan MAS, özellikle Mayıs Terra-Induced stablecoin'in kripto piyasasını bozup yatırımcı fonlarında kabaca 40 milyar dolarlık kaybolmasına neden olduktan sonra, bölgedeki kripto servis operatörlerinin etrafındaki ilmeği sıkılaştırıyor.

Merkezi Olmayan Finans DeFi sektörünü sarsan ve kripto firmaları Three Arrows sermayesi, TerraForm Labs ve Vauld'un çöküşüne yol açan likidite krizi, Singapur'u yeni gelişen sektör için düzenleyici önlemleri almaya teşvik etti. Singapurlu kripto borç veren Hodlnaut, yetkililer tarafından bir soruşturma çeken kripto likidite kraterine düşen en son kripto firması oldu.

Geçen hafta, MAS Direktörü Ravi Menon, düzenleyicinin terör finansmanı risklerini ve kara para aklamayı sınırlamanın ötesinde tüketicileri korumaya, sağlıklı piyasa işleyişini sağlamaya ve stablecoin'ler için istikrarlı bir rezerv desteği sağlamaya odaklandığını söyledi. Haziran ayında MAS, anlaşmaları sırasında “kötü davranış” sergileyen kripto firmalarıyla acımasızca ve amansız bir şekilde ilgilenme sözü verdi.

Bununla birlikte, MAS'ın yüksek bir düzenleyici çıta belirlemesine rağmen, Singapur'da Crypto.com, DBS'ye ait aracı kurum Vickers Securities, FOMO Pay ve İngiltere merkezli Revolut bankası dahil olmak üzere 10 kripto firmasına işletme lisansı verildi. Ancak MAS'ın Finansal Kurumlar Rehberinden alınan veriler, operatör lisansı için 170'in üzerinde başvurunun hala beklemede olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, Huobi, Binance ve Bybit dahil olmak üzere bazı üst düzey borsalar, Singapur makamlarının dostça olmayan bir düzenleyici ortamına atıfta bulunarak, geçmişte işlerini başka bir yere taşımak zorunda kaldılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ