Singapur Para Otoritesi [MAS] geçtiğimiz günlerde, blok zinciri bazlı bir prototip geliştirmek için bankacılık devi J.P. Morgan ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Singapur Merkez Bankasından Dev Blockchain Adımı Geldi

Singapur Para Otoritesi [MAS] geçtiğimiz günlerde, blok zinciri bazlı bir prototip geliştirmek için bankacılık devi J.P. Morgan ile işbirliği yaptığını açıkladı.

J.P. Morgan her zaman blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri için boğa olmuş bir dev. Bankacılık devi, yerel dijital para birimi JPM'yi başlatmaya kararlı. MAS ile yaptığı son ortaklık, tek bir ağda birden fazla para biriminin ödenmesine olanak sağlayacak. Yatırım şirketi Temasek Holdings de MAS’ın en son girişiminin bir parçası.

Merkez Bankaları Ditital Para Adımlarını Hızlandırıyor

MAS'taki Şef FinTech Yöneticisi Sopnendu Mohanty, MAS'ın ağlarını birkaç kişiyle bağlantı kurarak kurmayı dört gözle beklediğini belirtti. Mohanty ayrıca şu ifadeleri kullanıyor:

“Bu gelişmenin diğer merkez bankalarını benzer durumlar açmaya teşvik edeceğini umuyoruz ve bu şartnameleri hızlandırmak için teknik şartnameleri kamuya açık hale getireceğiz. Bu, sınır ötesi işlemlerin daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli hale getirilmesinde büyük bir adım olacak.”

Ticari bankacılık uygulamalarıyla entegre olma yeteneklerini keşfetmek için prototip şu anda endüstri testlerinden geçmekte. Başarılı bir şekilde test edilen uygulamalar Singapur FinTech Festivali'nde ve Singapur İnovasyon ve Teknoloji Haftası (SFF x SWITCH) 2019’da açıklanacak.

JP Morgan İle İttifak

Daha önce MAS, öncelikle ödemelerin ve menkul kıymetlerin yetkilendirilmesi ve yerine getirilmesine odaklanan Dağıtılmış Defter Teknolojisine [DLT] bakmak için kurulan Proje Ubin'i tanıtmıştı. En son prototip, projeyi “blok zinciri bazlı ödemeler ağının ticari uygulanabilirliğini ve değerini belirleyecek” olan beşinci aşamaya getirecek.

J. Morgan’ın Uluslararası Takas ve Bankalararası Bilgi Ağı [IIN] Başkanı John Hunter, en son ortaklık konusundaki düşüncelerini dile getiriyor ve şu açıklamayı yapıyor:

“J.P. Morgan, Proje Ubin’in 5. Aşamasında MAS ve Temasek’in altyapı ortağı olmaktan heyecan duyuyor. Bankalar arası Bilgi Ağı® (IIN) ve JPM Coini oluşturmaktan elde ettiğimiz temel bilgilerden yararlanarak, J.P. Morgan, blok zinciri bazlı bir ödeme ağının geliştirilmesini desteklemek ve ölçekte çalışmak için iyi bir konumda yer alıyor.”

 Ek olarak, MAS, Accenture'ın proje raporunu, 2020'nin başlarında, ödeme ağlarını destekleyecek birçok kullanımdaki blockchain teknolojisi kullanımına ilişkin detaylarla birlikte yayınlayacağını açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ