Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Singapur, gelişmekte olan takas edilemez token (NFT) piyasası için herhangi bir düzenleme yapmaktan kaçınacaktır.

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Singapur, gelişmekte olan takas edilemez token (NFT) piyasası için herhangi bir düzenleme yapmaktan kaçınacaktır. Singapur Merkez Bankası, NFT pazarının henüz gelişmediğini ve mevcut haliyle düzenlemek yerine, teknoloji açısından tarafsız bir duruş alacağını söylüyor. NFT pazarı 2021'de bir patlama yaşadı ve sektör bir önceki yıl sadece 95 milyon dolarlık satıştan %26.000 artışla 25 milyar dolarlık satış gördü.

NFT Pazarı, Farklı Ülkelerdeki Düzenleyicileri Cezbetmektedir

NFT pazarı, Nike ve Coca-Cola gibi şirketlerden Snoop Dogg ve Lionel Messi gibi ünlülere kadar en büyük markaları getirdi. Yükseliş, hızla büyüyen endüstriyi denetlemek isteyen düzenleyicileri de cezbetti. Ancak Singapur bunların arasında olmayacak. Ülkenin Merkez Bankası olan Singapur Para Otoritesinden (MAS) sorumlu Kıdemli Bakan Tharman Shanmugaratnam, NFT'lerin düzenlemesiz kalacağını açıkça belirtti. Yerel yayın kuruluşu Fintech News Singapore tarafından bildirildiği üzere, MAS "insanların paralarını yatırmayı seçtikleri her şeyi veya ürünleri muhtemelen düzenlemiyor ve muhtemelen düzenleyemiyor" dedi.

NFT Endüstrisini Düzenlemek Kapsamlı Bir Görev Olacaktır

Tharman, merkez bankasının ve hükümetin şimdilik sektöre müdahale etmeyeceğine ve teknoloji açısından tarafsız bir duruş sergileyeceklerine dikkat çekti. “Özellikle NFT'ler için, algılanan benzersizlikleri, spekülatif taleple birleştiğinde fiyatları şişirmeye hizmet etti. Bu, potansiyel olarak spekülatif coşkunun azalması durumunda yatırımcıları aşırı kayıp riskine sokar” dedi. MAS Bakanı, endüstriyi düzenlemenin, NFT sahiplerinin sahip olduğu yasal riskleri ve hakları tartmayı içerecek kapsamlı bir görev olacağını da sözlerine ekledi. Sadece ayaklarını bulan bir sektörde, mevcut düzenlemelerin NFT sahiplerini koruyup korumadığı henüz netleşmedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ