Meta veri deposu neye benziyor? Günlük hayatımızı nasıl etkileyecek? Nasıl erişeceğiz?

Sınırlı bir süre için, Metaverse Times Meydanı

Meta veri deposu neye benziyor? Günlük hayatımızı nasıl etkileyecek? Nasıl erişeceğiz? MeetKai, günlük etkileşimleri iyileştirmeye odaklanarak, toplu kullanım için tasarlanan "Aşama 1 Beta" metaverse lansmanı ile tüm bu soruları yanıtlamayı amaçlıyor.

MeetKai Metaverse kendisini "daha akıllı bir sanal alanda gerçek dünya" olarak tanıtıyor. Bu yükselen meta veri deposu şirketi, benzersiz bir teklif sunarak kalabalığın arasından sıyrılıyor: gerçeklikten bir kaçış değil, onu zenginleştiren bir meta veri deposu. Esasen bu, kullanıcıların gerçek hayatta deneyimlenmesi imkansız olan yapay zeka destekli benzersiz özelliklerin ve VR avantajlarının keyfini çıkarırken alışveriş, yaratıcılık veya işbirliği gibi günlük etkinliklere katılabilecekleri bir alan olacak.

Times Meydanı'nda Anamorfik Bir Portal

MeetKai, New York City sakinlerine ve ziyaretçilerine bu Temmuz ayında metaverse'i ile yakın ve kişisel olma fırsatı verdi. 11 Temmuz'da MeetKai, Times Square'in 7th Avenue ve 47th Street Billboard'unu, kullanıcıları Times Square'in metaversal rekreasyonuna taşıyan anamorfik bir ağ geçidine dönüştürdü. Oradayken, akıllı NPC'lerin yardımıyla New York şehrinin dijital bir kopyasını keşfedebilir ve hatta Paris'te alternatif bir dünyaya açılan portallar bulabilirler.

Bu Pokemon Go-esque metaverse deneyimi, kullanıcıların VR'nin sunabileceği geliştirmeleri çalışırken görmelerini sağlayacak. Akıllı NPC formunda Leonardo Davinci ile arkadaşça şaka yaparken, kalabalıklar olmadan sanal bir Louvre'da Mona Lisa'yı gördüğünüzü hayal edin. Veya küçük bir telefon ekranından değil, sanal hiper gerçekçi bir plajı keşfederken, başka bir ülkede bir arkadaşınızla vakit geçirdiğinizi hayal edin.

MeetKai'nin meta veri tabanına ilk kez bakmanın yanı sıra oyuncular, nadir bulunan bir "Key to the City – NYC Edition" NFT'sini arayıp talep edebilecekler. Anahtar, özel özelliklerin ve ödüllerin kilidini açabilir ve bir şanslı sahip, kendi adlarıyla adlandırılan ve ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş bir metaverse caddesine sahip olma fırsatını kazanacak.

MeetKai daha önce CES 2022'de Plaj, Orman ve Zen Bahçesi senaryoları ve kendi MeetKai NFT Müzesi dahil olmak üzere bir dizi VR ortamının demolarını yayınlamıştı. MeetKai, metaverse'nin günlük faydalarını göstermek için AWE'nin 2022 canlı metaverse sergisini de destekledi ve kullanıcıların aileleri ve arkadaşlarıyla sipariş verebilecekleri ve seçmeden önce her yemeğin AR versiyonlarını menüde görebilecekleri bir AR Restoran Sipariş Uygulaması yayınladı.

Metaverse'in Geleceği Erişilebilir

Times Square deneyimi, MeetKai'nin meta veri deposunun benzersiz yönlerinden birini sergiliyor: erişilebilirliği. Kullanıcılar, bir QR kodunu tarayarak meta veri deposuna girecek ve bu, bir restoran menüsünü açmak kadar kolay olacaktır.

MeetKai Kurucu Ortağı James Kaplan, "Meta veri tabanı, pahalı bir kulaklığa ihtiyaç duymadan herkes için her yerde kolay erişim sağlayan bir yer olmalıdır" dedi. VR endüstrisiyle ilgili temel endişelerinden biri olarak uygun fiyatlı donanım eksikliğine dikkat çekiyor. Authority Magazine ile yaptığı röportajda bahsettiği diğer önemli endişeleri de farklı erişilebilirlik türleri ile ilgili. İçerik oluşturma araçlarının eksikliğinden dolayı metaverse içerik oluşturmanın sınırlamalarına dikkat çekerek, bunun endüstrinin tamamı için önemli bir sorun teşkil edebileceğini söylüyor.

Meta veri deposunda içerik oluşturma ve tüketme sorunlarına ek olarak Kaplan, Web3 sınırlamalarını yaygın meta veri deposu benimsemesinin önündeki potansiyel bir engel olarak da belirtiyor. Pek çok kişinin donanım veya yazılım kripto cüzdanları yoktur ve metaversiyon platformları, yaygın bir şekilde benimsenmesi için daha kolay para kazanma yöntemlerine ihtiyaç duyacaktır.

MeetKai, kullanıcıların bir akıllı telefondan, bilgisayardan veya herhangi bir akıllı cihazdan erişebilecekleri ilk tarayıcı tabanlı meta veri deposunu oluşturarak erişilebilirlik sorunlarını çözmek için çalışıyor. MeetKai Metaverse, eğitmen, tur rehberleri, mağaza asistanları ve diğer hizmet sağlayıcılar olarak görev yapabilen AI destekli sanal NPC'lerin  oyuncu olmayan karakterler  yardımıyla erişilebilir hale getirilecektir.

Bu akıllı NPC'ler, MeetKai'nin meta veri deposunu benzersiz kılan diğer yönlerden biridir. Şirketin kökleri öncelikle son teknoloji konuşmalı AI ve akıllı sanal konsiyerj teknolojileri geliştirmeye odaklanıyor. Geleneksel komut tabanlı etkileşimleri kullanan diğer sesli yardımcı ürünlerinden farklı olarak Kai, olumsuzlama sorgularını anlayabilir, çoklu dil desteği sunabilir ve doğal çok turlu konuşmalar yapabilir. Bu, daha sezgisel bir deneyim sunar ve kullanıcıların yapay zeka ile amaca yönelik insan benzeri alışverişlerde bulunmalarına olanak tanır.

Gerçeklik, Gelişmiş

MeetKai'nin sohbete dayalı yapay zeka çalışması, günlük işleri kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanarak işletmelerin daha iyi bir müşteri deneyimi sunmasına yardımcı olan kullanışlı bir ürün yapma becerisini şimdiden gösterdi. Metaverse'lerinde daha büyük ölçekte ve daha da ileri teknolojiyle yapmayı amaçladıkları şey budur.

Fantastik tr'ye odaklanan çoğu metaverse'den farklı olarak Eğlence veya sürükleyici bilim kurgu dünyaları yaratan MeetKai'nin metaverse'i, gerçek hayattaki etkileşimleri geliştirmeye odaklanmıştır. Bunlar, kıyafet alışverişinden randevuya gitmeye kadar her türlü etkileşimi içerir.

Meta veri deposunun ilk aşamalarında MeetKai, üç ana etkileşim türünü geliştirmeye odaklanıyor. Birincisi, VR yardımıyla geliştirilmiş ve orijinal müşteri deneyimleri için muazzam bir potansiyele sahip olan e-ticaret. Meta veri deposunda, tamamen bedeninize ve tercihlerinize göre hazırlanmış bir giyim mağazasını ziyaret edebilir, sanal bir sürümünüzde kıyafet deneyebilir ve sorularınızı yanıtlamak için yapay zeka destekli bir asistanla konuşabilirsiniz. Bir metaverse ev eşyası mağazasında, satın almadan önce eşyaların evinizde nasıl görüneceğini görebilirsiniz.

Ayrıca, e-ticaret dünyası için kritik olan MeetKai'nin gerçek dünyadaki yardımcı programlara odaklanmasıdır. MeetKai'nin platformu, kıyafet seçimlerinizi meta veri tabanında görmenize izin vermenin yanı sıra, bu kıyafetleri VR mağazasında gerçekten sipariş etmenize ve gerçek dünya kapınızın önünde teslim almanıza olanak tanır.

MeetKai'nin gerçek dünyadaki yardımcı programı, gerçek ürünler sipariş etmenin ötesine geçer. VR ile geliştirilmiş ayarları kullanma yeteneği, gerçek hayattaki üretkenlik üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Meta veri deposunda anında 3B öğeler oluşturabilir ve bunları iş arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Ayrıca, çalışanların işe başlamadan önce görevlerini gerçekçi bir ortamda uygulamalarına izin vererek iş eğitimi süreçlerini iyileştirecektir. Buna ek olarak, AR'nin endüstriyel ayarlar üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve çalışanların "duvarların arkasını görmelerine" ve gerçek ortamlarında üst üste binen verileri görselleştirmelerine olanak tanır.

Sanal ortamlar ayrıca çevrimiçi sosyalleşme deneyimini önemli ölçüde iyileştirme yeteneğine de sahiptir. Uzaktaki arkadaşlar, çiftler ve aileler saatlerce telefonda oturmak yerine sanal doğa yürüyüşlerine çıkabilir veya metaverse'de birlikte sanal resim derslerine katılabilir. Bu örnekler, MeetKai Metaverse'in gerçek hayatı iyileştirmeyi amaçladığı kilit yollardan birini vurgular: aksi takdirde gerçek dünyada imkansız olan durumları en son teknolojinin yardımıyla yeniden yaratarak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ