Sızan yasa tasarısı, tüm kripto varlıklarının kaydı gibi kripto endüstrisine belirli kurallar ve kısıtlamalar getiriyor.

Sızan Taslak Faturalar Kripto Endüstrisine Radikal Değişiklikler Getirmeyi Amaçlıyor, İşte Ayrıntılar

Sızan yasa tasarısı, tüm kripto varlıklarının kaydı gibi kripto endüstrisine belirli kurallar ve kısıtlamalar getiriyor.Kabul edilirse, yasalara uyulmaması ceza ile sonuçlanacaktır.

Kripto endüstrisini kapsayan sözde bir yasa tasarısının sızdırılmış bir belgesi şimdi sosyal platformlarda dolaşıyor. 600 sayfalık belge, kripto para birimleri, DeFis, DAO'lar, sabit paralar ve kripto borsalarını kapsayan bir dizi düzenleme önermektedir.

Başlangıç olarak, borsalar, DeFi platformları, DAO'lar ve diğer kripto para birimi projeleri gibi kripto varlıkları zorunlu kayıt gerektirir. Bundan böyle, endüstri artık anonim veya takma adlı yaratıcılarla proje yapmayacak.

İşin iyi tarafı, böyle bir yasa halı çekme ve diğer hileli oyunların sıklığını etkili bir şekilde azaltacaktır. Bununla birlikte, belirli yenilikçi projelerin boğulmayacağına dair bir kesinlik yoktur.

Sızan Kripto Para Taslağı Hakkında Daha Fazla Ayrıntı

Yeni fatura ayrıca belirli dijital varlıkları emtia olarak yeniden sınıflandıracak. Bu, onları etkin bir şekilde ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) yönetimi altına sokacaktır. Belgeye göre, bu tür varlıklar, kullanıcılara temettü, borç, öz sermaye ve her türlü kâr veya gelir sağlayan varlıklardır.

Açıklamaya gelince, yasal isimler altında kayıt dışında, kripto borsalarının da uyum maliyetleri ve vergileri üstlenmesi gerekecek. Olumsuz tarafı, bu platformların kullanıcılarının bu maliyetleri işlem ücretleri kapsamında karşılaması muhtemeldir.

Ek olarak, tasarı, bir token kadar küçük herhangi bir platform ticaretinin bir kripto borsası olarak sınıflandırıldığını belirtiyor. Bu nedenle, bu tür kuruluşlar için geçerli olan kurallar AMM'ler otomatik piyasa yapıcılar için geçerli olabilir.

İflas durumunda, borsaların dosyalaması ve ardından tüm kullanıcı varlıklarını iade etmesi  yani tasfiye etmemesi gerekecektir. Bununla kripto kullanıcıları, Terra'da olduğu gibi platform çökse bile fonlarının ve varlıklarının güvenliğinden emin olacaklar.

Diğer birçok yatırım platformu gibi, kripto varlıkları da sitelerinde bir Hizmet Şartları sözleşmesi yayınlamak zorunda kalacaklar. Anlaşma, bir platform kaynak kodunu her değiştirdiğinde güncellenecektir. Bir platformun ziyaretçileri, platform kullanım şartlarını okuyup anladıklarını işaretlemek zorunda kalacaklardır.

İki Ucu Keskin Kılıç

Dikkat çekici bir şekilde, yasa tasarısı, içindeki yönergelere uyulmaması durumunda çeşitli cezalar önerdi. Dogecoin (DOGE) kurucu ortağı Billy Markus, tasarının kripto borsaları hedefinin büyük olasılıkla “partiye” son vereceğini düşünüyor.

Ancak sertliğine rağmen, teklif kripto kullanıcılarına birçok fayda sağlayacaktır. Ayrıca, sektörde çok uzun süredir eksik olan çok ihtiyaç duyulan düzenleyici netliği de sağlayacaktır. Düzenlemeler ayrıca kripto yasaları geliştirmek isteyen diğer yargı bölgeleri için bir referans noktası görevi görebilir.

Sızdırılan faturayı ilk paylaşan Twitter kullanıcısı @bot_slam oldu. Belge büyük olasılıkla nihai bir yasa kabul edilmeden önce incelenecek ve oylanacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ