Slovenya, dijital varlıkları ödeme yöntemi olarak kabul eden 72 mağazası ve 33 spor salonuyla en “kripto dostu” ülke seçildi.

Slovenya Dünyanın En Kripto Dostu Ülkesi Oldu

Slovenya, dijital varlıkları ödeme yöntemi olarak kabul eden 72 mağazası ve 33 spor salonuyla en “kripto dostu” ülke seçildi.

Havacılık şirketi Fast Private Jet tarafından yürütülen bir araştırma, orta Avrupa ülkesi Slovenya'nın dünyanın en kripto dostu devleti olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca başkenti Ljubljana, dijital varlık işletmeleri için Avrupa'daki en sıcak destinasyondur.

Orta Avrupa Öncülük Ediyor

İtalya merkezli havacılık firması Fast Private Jet, kripto para birimlerinin ödeme yöntemi olarak kabul edildiği en fazla yere sahip ülkelerin hangileri olduğunu belirlemek için küresel bir çalışma gerçekleştirdi. Slovenya birinci sırada yer alırken, bir başka Orta Avrupa ülkesi Çek Cumhuriyeti  ikinci sırada yer aldı. Arjantin, Japonya, İspanya ve Kolombiya ilk 6'yı tamamladı.

Slovenya'da, ödeme aracı olarak Bitcoin veya altcoin'leri kabul eden 72 mağaza ve 33 spor salonu bulunmaktadır. Başkenti Ljubljana, aynı zamanda Avrupa'nın en kripto dostu destinasyonudur. Şu anda, dijital varlık ödemelerine izin veren 137'den fazla işletme ve 584 farklı lokasyona sahipken, en büyük alışveriş merkezinin adı “BTC City”.

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag, Avrupa'nın en kripto dostu ikinci destinasyonu. Kripto cazibe merkezleri arasında, müşterilerin yalnızca Bitcoin ile ödeme yapabilecekleri Paralelni Polis kahvehanesi yer alıyor.

Avrupa'da kriptoyu en çok karşılayan üçüncü şehir İspanya'nın Madrid'i iken, Malta bu istatistiklerin en altında yer alıyor.

Fast Private Jet'in çalışması ABD'ye de değindi. New York, Los Angeles ve San Francisco'nun en fazla restoran, kafeterya ve kripto para birimini ödeme yöntemi olarak kabul eden işletmelere sahip olduğu ortaya çıktı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Çin, dünyadaki en az kripto dostu ülkeler arasında yer alıyor. Geçen yıl, yerel yetkililer Çin topraklarındaki tüm dijital varlık çabalarına tamamen yasak getirdi.

Umman, Mısır, Cezayir, Katar, Irak, Tunus, Fas ve Bangladeş de sektöre karşı düşmanca tavırlar sergileyerek Çin'in yanında yer aldı.

Bu ayın başlarında bir Coincub araştırması, Almanya'nın 2022'nin ilk çeyreğinde en kripto dostu ülke olduğunu, Singapur ve ABD'nin ise sırasıyla ikinci ve üçüncü olduğunu tahmin ediyor. Bununla birlikte, şirketin çalışması, farklı ülkelerdeki kripto para birimi yasaları, dolandırıcılık vakalarının sayısı ve dijital varlık kurslarının mevcudiyeti gibi faktörleri dikkate aldığı için Fast Private Jet'in çalışmasından farklıydı.

Slovenya En 'Kriptoya Hazır' Ülkeler Arasında

Bu, Orta Avrupa ulusunun ilk kez benzer çalışmalarda kendisine yer bulması değil. Geçen yıl, dijital varlık platformu Crypto Head, 5,96 endeksiyle Slovenya'nın “kriptoya en hazır” 7. ülke olduğunu belirledi.

Şirket, araştırmayı gerçekleştirmek için 100.000 kişi başına yıllık kripto Google araması ve ATM sayısı dahil olmak üzere çeşitli faktörleri birleştirdi.

ABD'nin 30.000'den fazla kripto Otomatik Vezne Makinesine sahip olduğu göz önüne alındığında, ilk sırada yer alması şaşırtıcı değildi. İlginç bir şekilde, Akdeniz adası Kıbrıs ikinci sırada yer aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ