Bitcoin, 10 yıl kadarlık ömründe birçok ölüm ilanına maruz kalmıştır. En sonuncusu, Sicot'un CEO'su Frederic Oudea, Bitcoin'in yaratıcısnın bilinmemesinden dolayı geleceğinin olmadığını düşünüyor. Yani, Litecoin'i ele alırsak arkasında Charlie Lee var ve insanların kafalarındaki soru işaretleirini yanıtlıyor fakat Bitcoin'in kim tarafından üretildiği, yapıldığı veya geliştirildiği belirsiz.  Elimizdeki tek bilgi Satoshi Nakamato.

Hükümetler sıkacak

Fredric Oudea, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin geleceğinin belirsiz olduğunu düşünüyor sebebi ise öncelikli olarak hükümetlerin ve düzenleyicilerin dijital paraları zorlamasını bekliyor. Bunun nedeni, kara para aklamadan terörist finansmanına kadar yasadışı faaliyetleri kolaylaştırabilecek işlemlere olanak sunması. Çünkü dijital para transferlerinde kimlik bilgileri gizli kaldığından dolayı kim kime neyi gönderdi bilinemiyor.

Portekiz'deki Web Zirvesi konferansında CNBC ile konuşan Fredric Oudea şunları söyledi:

Dijital para transferleri bunu kullanan kişiye anonimlik sağlamaktadır. Böylece para aklama, terörizm finansmanlığı gibi işlemler kolayca ve risksiz bir şekilde yapılabilmektedir. Hükümetler bu tip durumlara dikkat ettiğinde dijital paralarda bir gelecek göremiyorum.

İsimsizlik veya sahte kimlik

Dijital paralar ile yapılan işlemler gizli ve anonim olduğu için, Bitcoin adresleri ile realitede onu kullanan kişi farklı olabilir. Yani ben sizin walletınızı kullanıyorum siz benimkini kullanıyorsunuz yada geçmişte biri sizin wallet'ınızı hackledi ve o walleti kullanarak terörü finanse ediyor? Zaten sizin bu durumla ilgili bir olayınız kalmıyor çünkü paranın nereye gittiği belli değil yani; Ahmet Hasan: 1L5ky9M4L8CS9mXLFryrof2JQEf1k34J4h gibi bir wallet adres veri deposu yok. Tüm Bitcoin işlemleri Blockchain'e kaydedilir ve herkes tarafından görülebilir. Fakat kim kim'e ne göndermiş almış isim bazında yani kimliksel olarak belli değildir.

Jamie Dimon'u yankılar

Frederic Oudea'nın görüşleri, Bitcoin'i sahtekarlıkla suçlayan JP Morgan'ın CEO'su Jamie Dimon'ın görüşlerini yineledi. Bu görüşlerin ardındaki ortak temel tema, Bitcoin'in kendi kendine zamanla yok olacağı. Hükümet yasaklamalarıyla engellenerek kendi kendine bitirilebileceği düşüncesi.

Bitcoin'i kötüleyen bu kişiler blokchain sistemini kullanarak verimliliği artırma ve maliyeti düşürme konusunda çalışma yapan kişiler. İlginçtir ki, Jaime Dimon çıkıp Bitcoin sahtekarlıktır dediği günden beri JP Morgan sürekli Bitcoin satın almıştı. Aldığı paritede 3200$-3600$ arasındaydı günümüze bakarsak 2 katından daha fazla kâr ile işin içinden çıktılar yada hala içindeler. Sizce Jaime Dimon bu durumu uzaktan izlemiş olabilirmiydi zaten?

Peki ya nakit?

Aslında buradaki tek sorun kurulu düzenleri değiştirmenin zorluğu diyebiliriz, tamam blockchain sistemi daha çok yeni merkezsiz bir sisteme alışık olmayan insanlardan ziyada bankalara veya kuruluşlara bunu aşılamak uzun bir süreç alacaktır kaldıki zaten biraz dinazorlaşmış bir bankacılık sistemi dünyaya hakim.

Western Union, SWIFT, EFT, Havale, gibi para transferlerinden gelir elde eden şirketler, hiçbir masraf ödemeden dünyanın öbür ucuna ışık hızında transfer yapabilen dijital paraları tabiki sevmeyecekler ve karşı çıkacaklardır. Çünkü ellerindeki süre gelen varlığı kaybetmek istemiyorlar, nakit parada aynı şekilde.

Nakit paranın tamamen bitebilmesi aslında dijital para sistemleriyle aslında mümkün. Bugün zaten hemen hemen herkesin elinde olan akıllı telefonlarla QR kod okutularak Bitcoin transferi yapılabildiği gibi, bu durumun önü açılarak güzel gelişmeler sağlanabilir.

Dünyadaki bazı merciler hala Japonya ve Güney Kore'nin dijital para borsalarına sahip çıktığının farkında değiller. Verilen destek ile kripto dünyası daha da ivmelenerek büyüyecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ