Arjantin hükümeti bir Bitcoin Ransomware saldırısına maruz kaldı. En son bilgilere göre, hacker 50 BTC karşılığında saldırıdan vazgeceğini ifade etti.

Şok Gelişme Arjantin Hükümetine Bitcoin Ransomware Saldırısı Yapıldı – Hackerlar Bitcoin Talep Ediyor

Son birkaç yılda kripto para birimlerinin getirdiği tüm olumlu değişikliklere rağmen bu sistemi başkalarına zarar vermek için kullananlar da var. Bunun mükemmel bir örneği, Arjantin’deki son 10 yıllık hükümet dosyasını kilitleyen büyük bir veri merkezine saldıran bir bilgisayar korsanı oldu.

Yapılan Saldırı

Saldırı, Arjantin’in Bilim ve Teknoloji Bakanı Alicia Bañuelos’a göre iki hafta önce 25 Kasım’da gerçekleşti. Bañuelos, hükümetin ana dijital haber merkezi olan Agencia de Noticia de San Luis ile yakın tarihli bir röportajında olayla ilgili bazı ayrıntıları açıkladı.

2 Aralık tarihli bir röportajda, hackerların hükümet tarafından kullanılan bir veri merkezini işgal ettiğini ve yaklaşık 7.700 GB veriyi şifrelediklerini açıkladı. Değerlendirmesine göre, bu yaklaşık 10 yıllık bir bilgiyi içeriyor. Ancak, saldırıyı takip eden bir hafta içinde hükümet şifreli verilerin çoğunluğunu  % 90 oranında kurtarmayı başardı.

Bañuelos, işin hala bitmediğini ve dosyaların şifresini tamamen çözmenin en az 15 gün daha süreceğini de sözlerine ekledi. Şifrelenen bilgi miktarı çok büyük olduğu için dosyaları kurtarırken gecikmenin yaşandığını vurguladı.

Hackerlar Bitcoin Talep Etti

Tüm fidye yazılım saldırılarında olduğu gibi, bilgisayar korsanları ödeme talep etti ve Bitcoin şeklinde teslim edilmesini istediler. Bañuelos, talep edilen kesin tutarı açıklamadı, ancak bazı haberler, miktarın 37.000 ile 370.000 $ (5-50 BTC) arasında olduğunu iddia ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ