SOL fiyatı, Bitcoin korelasyonu, makro riskler ve Solana'nın kesinti süreleri nedeniyle hala ters rüzgarlarla karşı karşıya.

SOL fiyatı, Bitcoin korelasyonu, makro riskler ve Solana'nın kesinti süreleri nedeniyle hala ters rüzgarlarla karşı karşıya. Solana'nın (SOL) fiyatı 3 Haziran'da düştü ve net kağıt kayıplarını 260 doların üzerine çıktıktan yedi ay sonra %85'e düşürdü.

SOL fiyatı, 10 ayın en düşük seviyesinden mahkumiyetle toparlanamadıktan sonra gün içinde %6.5'ten fazla düşüşle 35.68 $'a düştü.

Şu anda tarihsel olarak önemli bir destek seviyesinde oturan SOL/USD paritesi, Haziran ayında yukarı yönlü bir geri çekilme görebilir ve sonraki 40-45$ alanını bugünün fiyatından yaklaşık %25 artırarak görebilir.

SOL/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

%60 SOL Fiyatında Düşüş Var Mı?

Bununla birlikte, bir toparlanma senaryosu garanti edilmekten uzaktır ve Solana, tipik olarak en iyi altcoinler arasındaki eğilimleri etkileyen en iyi kripto para birimi piyasa değerine göre Bitcoin (BTC) ile adım adım ticaret yapmaktan karşı rüzgarlarla karşı karşıyadır.

Özellikle, BTC ve SOL arasındaki haftalık korelasyon katsayısı 4 Haziran itibariyle 0.92 idi.

SOL/USD karşısında BTC/USD korelasyon katsayısı. Kaynak: TradingView

Dahası, Bitcoin mevcut 30.000 dolarlık psikolojik destek seviyesinin altına düşerse Solana'nın BTC'den daha büyük kayıplar görmesi muhtemel.

Bu arada, Federal Rezerv gösterge faiz oranlarını yükseltmeye ve bilançosunu küçültmeye kararlı görünüyor. Bu şahin politikanın bir sonucu olarak, Bitcoin gibi daha riskli varlıkların daha da düşme olasılığı var ve bu da Solana'nın yükseliş beklentilerine zarar veriyor.

SOL'nin mevcut destek seviyesinin (yaklaşık 35$) altına kırılması, Mart-Temmuz 2021'de güçlü bir destek alanı olarak hareket eden ve aşağıda gösterildiği gibi %1200'lük bir fiyat rallisinden önce gelen 18-25$ aralığına doğru bir düşüş olasılığını artırıyor.

SOL/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bu düşüş senaryosu, SOL'yi bugünün fiyatının neredeyse %60 altına düşürür.

Solana Ağ Kesintileri

SOL için düşüş görünümü, Solana blok zincirinin tekrarlanan kesintilerle karşı karşıya kalması ve böylece ağını, borç verme protokolü Solend ve merkezi olmayan değişim Serum dahil olmak üzere kilit "dapp'leri" için saatlerce neredeyse kullanılamaz hale getirmesiyle ortaya çıkıyor.

Solana'nın en son yazılım arızası, 1 Haziran'da ağı 4,5 saat kapatan ortaya çıktı. Blok zincirinin en büyük kesintisi Ocak ayında gerçekleşti ve neredeyse 18 saat boyunca kapalıydı.

Kesintiler, yatırımcıları Solana'nın rekabeti lehine korkutma riski taşıyor ve şimdiden birkaç tüccarın sermayelerini başka yerlere çevirmesiyle aynı zamana denk geldi.

Bağımsız bir piyasa analisti olan Miles Deutscher, kripto yatırımcılarının son Terra fiyaskosuna tanık olduktan sonra temkinli olduklarına inanıyor. Yine de analist, ağ olgunlaştıkça Solana'nın kesintilerinin zamanla azalacağını iddia ediyor.

“Ancak bu tür olayları bastıramazlarsa, diğer L1'ler katman-1 blok zincirleri pazar payını yemeye devam edecek” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ