Bir kripto gazetecisi olan Colin Wu'ya göre, saldırganın spam kullanarak bir DDoS saldırısı başlatması daha olası.

Bir kripto gazetecisi olan Colin Wu'ya göre, saldırganın spam kullanarak bir DDoS saldırısı başlatması daha olası. Eylül 2021'de Solana, fiyatını 24 saat içinde 220 dolardan 140 dolara göndermek için büyük bir satışı tetikleyen 17 saatlik bir kesintiyle de karşılaştı.

Solana blok zinciri, 4 Ocak'ın erken saatlerinde başka bir kesinti yaşadı ve altı aydan kısa bir sürede üçüncü kez kesintiye uğradı. Solana topluluğunun bir bölümü ağ kesintisini yüksek trafikten kaynaklanan basit ağ hatasına bağlarken, diğerleri bunun Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS saldırısı) nedeniyle olabileceğine inanıyor.

Bir kripto gazetecisi olan Colin Wu'ya göre, saldırganın spam kullanarak bir DDoS saldırısı başlatması daha olası. Solana, 4 Ocak sabahı saat ikide (UTC+8) tekrar düştü. Resmi Telegram topluluğunun kullanıcılarına göre, saldırganın bir DDoS saldırısı gerçekleştirmek için spam kullandığından şüpheleniliyor.

Ağ beş saat sonra geri yüklenmiş olsa da, birçok kullanıcı gelecekteki kullanım konusunda çok şüpheci. Solana, Ethereum pazar payının büyük bir bölümünü çalmak için gerekenlere sahip olduğunu tahmin ettiği için uzun süredir Ethereum ile karşılaştırılıyor.

Habere tepki gösteren bir Reddit kullanıcısı, bu kadar sık aşağı inen bir ağın asla ciddi yatırımcıları çekemeyeceğini belirtti. Solana topluluğunun kendisini bir DDoS saldırısıyla suçlamasına rağmen, Solana Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko aksini söylüyor.

Solana Geçen Yıl Yavaşlama ve Aksama Süresinden Etkilendi

Solana, geçen yıl benimsenmede inanılmaz bir artışla dünyanın en hızlı ağı olmaktan gurur duyuyor. Eylül 2021'de ağ, fiyatını 24 saat içinde 220 dolardan 140 dolara göndermek için büyük bir satışı tetikleyen 17 saatlik bir kesintiyle de karşılaştı.

Solana Mainnet Beta, işlem yükünde 400.000 TPS'ye ulaşan büyük bir artışla karşılaştı. Bu işlemler, işlem işleme kuyruğunu doldurdu ve ağ açısından kritik mesajlaşmaya öncelik verilmemesi, ağın çatallanmaya başlamasına neden oldu.

Geçen yıl Eylül ayında kesinti süresinden etkilenen tek kripto ağının Solana olmadığını belirtmekte fayda var. Ethereum katman 2 toplama ağı Arbitrum da 45 dakika boyunca benzer bir kaderi yaşadı. Ancak, kullanıcı fonlarının risk altında olmadığını iddia ediyorlar.

Kısa bir süre önce, ağ başka bir DDOS saldırısına uğradı ve ağı yavaşlatmasa da yavaşlattı. Bu, Solana Labs, Austin Federa'daki iletişim başkanı tarafından, Solana bloklarına inen İlk Merkezi Olmayan Değişim Teklifi (IDO) sırasında büyük işlemlere bağlayarak hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturuldu. Bu ona göre büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektiriyordu.

Bu tür işlemler için hesaplama, ağ tarafından düzgün bir şekilde ölçülmedi ve blokların işlenmesi ağın beklediğinden çok daha uzun sürmesine neden oldu. Yavaşlamaların sıklığının büyük bir aksama olduğu ve ürünleri ve hizmetleri için Solana ağını kullanmayı düşünen Dapp üreticilerinin başka yerlere bakmalarına neden olabileceği söyleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ