Son zamanlarda önemli projelerin Solana ekosisteminden çekilmesi, zincirin uzun vadeli beklentileri hakkında endişelere yol açtı.

Solana, ATH

Son zamanlarda önemli projelerin Solana ekosisteminden çekilmesi, zincirin uzun vadeli beklentileri hakkında endişelere yol açtı.
Solana'nın, FTX bağlantısı kamuya açıklanmadan önce devam eden sorunları olduğunu belirtmekte fayda var.
Son birkaç gün içinde, kripto topluluğundaki tartışma, Katman-1 akıllı sözleşme protokolü Solana'nın beklentileri ve Ethereum'a nasıl rakip olabileceği hakkındaydı. Solana, 2020-2021 boğa rallisi sırasında hızlı bir büyüme gördü ve risk sermayedarları SOL'un fiyat artışının merkezinde yer aldı. Ancak, yakın zamanda önemli projelerin Solana ekosisteminden çekilmesi, zincirin uzun vadeli beklentileri hakkında endişeleri artırdı.

Solana, son birkaç gün içinde zincir içi faaliyetlerinde ağ için alışılmadık bir şekilde büyük bir düşüşe tanık oldu. Ayrıca şüpheciler, Solana'nın Ethereum ile rekabet edememesinin nedeni olarak teknolojik zorlukları gösteriyor. Ek olarak, Ethereum'un Layer-2 protokolü, Solana'nın kanıtlanmış hızlı ve düşük maliyetli işlemler ana temasını tehdit ediyor.

Bunun dışında Solana'nın düşüşünün ana nedeni, FTX'in ve güç durumdaki eski CEO'su Sam Bankman-Fried'in düşüşünün etkisi oldu. O zamanki milyarder, Solana'nın en büyük destekçisiydi ve FTX sahibinin son iki boğa piyasası trendi sırasında SOL'un fiyat artışını etkilediğine dair şüpheler vardı.

Ancak şüpheciler, Solana ekosistemindeki son olaylara dayanarak Solana hakkında kısmen haklıydı. Kasım 2021 itibarıyla SOL, tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 258,76 $'ı kaydetti, ancak mevcut değeri 10 $'ın biraz altında. Bu, varlığın değerinde %96'lık bir düşüş gördüğü anlamına gelir; bu, BTC ve ETH için fiyat düşüşünden daha fazladır.

SOL'un Keskin Düşüşü

Bu arada, SOL'un en keskin fiyat düşüşü, kurucusuna karşı bir dolandırıcılık ve kara para aklama iddiasının ardından FTX'in çöküşünün ardından Kasım ayında gerçekleşti. İlginç bir şekilde, dijital varlık ekosisteminde, FTX'in kötü yönetiminden gelen fonların, Bankman-Fried'in etkisiyle Solana'nın önceki kazançlarına büyük ölçüde yardım ettiğine dair spekülasyonlar dönüyor.

Ek olarak, eski CEO'su Caroline Ellison da dahil olmak üzere Alameda Research'ün eski yöneticileri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) verdiği yakın tarihli bir ifadede, Bankman-Fried'in FTX'in yerel token'ı FTT'nin fiyat manipülasyonuna öncülük ettiğini açıkladı.

Bu, gözden düşmüş FTX CEO'sunun yalnızca kurulmasına yardım ettiği Solana tabanlı projelerin fiyatlarını manipüle etmekle kalmayıp, aynı zamanda FTX dolandırıcılığının özü haline gelen muhasebe ve kredi planındaki büyük hisseleri de kontrol ettiği anlamına gelir. Bankman-Fried, kripto piyasası fiyatlarını manipüle etmek için Alameda Research'ü kullanarak müşterilerin fonlarını SOL veya FTT tokenleriyle BTC veya ETH gibi diğer varlıklarla takas edebilir.

Devam Eden Sorunlar

Solana'nın, FTX bağlantısı kamuya açıklanmadan önce devam eden sorunları olduğunu belirtmekte fayda var. Ağ, başlangıcından bu yana zaman zaman istenmeyen e-postalarla dolup taştı ve Solana'nın operasyonlarının sık sık durmasına neden oldu. Endüstri uzmanları, sürekli sorunlarını Ethereum'un L2'sine hızlı ve uygun fiyatlı bir L1 alternatifi olarak değer önerisine bağlıyor. Uzmanlar, düşük işlem ücretleri ve yüksek hıza sahip bir protokol arasında her zaman bir değiş tokuş olduğuna inanıyor.

Bu durumda Solana, geliştiricilerinin hala çözmeye çalıştığı temel vizyonunun kurbanı oldu. Son performanslarının ardından, Solana şimdi de zirveye doğru uzun bir yürüyüşe başlarken mercek altında.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ