Ethereum ağ tıkanıklığı ve yüksek gaz ücretlerinden rahatsız olduğundan, Cardano, Solana ve Polkadot onu geçebilir

Ethereum ağ tıkanıklığı ve yüksek gaz ücretlerinden rahatsız olduğundan, Cardano, Solana ve Polkadot onu geçebilir.  Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, ekosistemde tüm bu ağlar için yer olduğunu söyledi.

Hangi kripto para birimi onu “Ethereum Katili” yapabilir? Bu soru giderek kripto toplulukları arasında bir konuşma konusu haline geliyor. Ethereum'un yüksek gaz ücretleri ve düşük ölçeklenebilirliğe sahip ağ tıkanıklığı gibi sorunları daha belirgin hale geliyor. Bununla olası ikameler ortaya çıktı ve DeFi pazar paylarını artırmak için rekabet ediyor.

Ethereum'un en büyük rakiplerinin listesini yapmak Cardano, Solana ve Polkadot'tur. Birincisi, Cardano, üçüncü nesil bir blok zinciridir. Ağ, güçlü bir şekilde hakemli yükseltmeler ve güncellemeler yoluyla blok zinciri endüstrisini rahatsız eden sorunları çözmek için geliştirildi. İş kanıtı (PoW) üzerinde çalışan Ethereum'dan farklı olarak Cardano, çevre dostu bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanır. Ancak Ethereum, ETH 2.0 ile PoS'a geçme planları yapıyor.

İşlem hızına gelince, Cardano saniyede 250 işlem (TPS) ile Ethereum'u geride bırakırken, ikincisi 20 TPS çalıştırıyor. ETH 2.0, 100.000 TPS'nin işlenmesini sağlayan bir parçalama mekanizmasına sahip olacak. Bu arada Cardano, teorik olarak 1 milyon TPS'ye ölçeklenebilen Layer 2 Hydra üzerinde çalışıyor.

Ethereum Katili Mi?

Ek olarak, Cardano'nun akıllı sözleşmeleri hafta sonu başlatılacak ve Cardano'yu DeFi alanına davet edecek. Uzun zamandır beklenen gün, ağın iyi araştırılmış tasarımının pratikte büyük ölçekte çalışıp çalışmayacağını belirleyecek.

Hem Cardano hem de Ethereum'un yaklaşan önemli değişiklikleri olduğu göz önüne alındığında, hangisinin zirvede olacağını söylemek zor. Cardano, piyasa değeri açısından Ethereum'a daha yakın olabilir, ancak gelecekteki olaylar, Ethereum katili olup olmadığını belirleyecektir.

Solana, geçtiğimiz ay yatırımcıları yerel tokeni SOL'ye çeken başka bir ağ. Cardano gibi Solana da Ethereum'un yüksek işlem maliyetlerini ve ölçekleme sorunlarını çözmeye çalışıyor. Şu anda, ağ 50.000-65.000 TPS işleyebilir, bu nedenle işlem maliyetleri ortalama yalnızca 0,0025 ABD doları gibi düşüktür. Öte yandan, Ethereum'un işlem ücretleri daha yüksek ve oldukça değişken. BitInfoCharts'a göre ortalama işlem ücreti 9 Eylül itibariyle 48.178 dolardı.

Şu an itibariyle, zayıf benimseme blokları Solana'nın Ethereum'u geçmesini engelliyor. Ancak Solana yeni NFT'ler, yerleşik kurumsal yatırımcılar ve SOL'un değer artışları yayınladıkça anlatı değişebilir.

Önceki ikisinden daha sessiz manşetlerde bulunmasına rağmen, Polkadot potansiyel bir Ethereum katili olarak anılıyor. Ağ, merkezi röle zincirine bağlı parachainler aracılığıyla ağ tıkanıklığı sorununu çözer. Bu özellik ayrıca zincirler arası iletişime izin verir.

Yine, Ethereum yakında gelecek olan Sharding ile aynı şeyi başarabilir. Cardano ve Solana kısa süre önce DOT'un piyasa değerini geçtiği için Polkadot'un daha sıkı rekabet etmesi gerekebilir.

Ağların Birlikte Yaşaması

Özellikle, 'Ethereum Killer' terimi, gerçek bir gıpta edilen pozisyondan çok bir moda kelimedir. Ethereum, DeFi dünyasına hükmediyor ve ölümü, yukarıdaki paralar için korkunç sonuçlar doğuracak. Bu nedenle,  kripto para maksimalizmi yerine, çoğu çoklu ağ ekosistemini destekler. Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson'ın birlikte yaşama alanı olduğunu söylediği bile alıntılandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ