Messari'ye göre Solana'nın NFT ekosistemi, üçüncü çeyrekte günlük yeni NFT'lerde patlayıcı bir büyüme gördü.

Solana Ekosistemi Günde 8 Milyondan Fazla Yeni NFT İle Patladı – SOL Fiyatını 30$

Messari'ye göre Solana'nın NFT ekosistemi, üçüncü çeyrekte günlük yeni NFT'lerde patlayıcı bir büyüme gördü. Şimdiye kadar 4. çeyrekte, Solana ekosistemi yüzde 59'un üzerinde bir fiyat düşüşüyle geriledi.

Solana misli olmayan tokenler (NFT'ler) ekosisteminin büyümesi, SOL için olası bir yükseliş eğilimine işaret ediyor olabilir. Solana NFT ekosistemi, çapraz kripto pazarındaki fiyat düşüşüne rağmen 2022'de faaliyette patlama yaşadı.

Kripto piyasası istihbarat platformu Messari, "State of Solana Q3 2022" raporunda, Solana ekosistemindeki günlük yeni NFT'lerin toplam sayısının 8 milyonun üzerine çıktığını belirtiyor. Bu, yüzde 46,5'lik bir artış gören ikinci çeyreğe göre yüzde 19,3'lük bir büyümeyi temsil ediyordu.

Raporda, Q3 Solana NFT uzay etkinliğinin de bir yıl önce kaydedilen NFT basım rakamlarından yaklaşık 8,5 kat artış gördüğü belirtildi. Messari yakın tarihli bir tweet'te şunları yazdı;

Solana NFT ekosistemi üçüncü çeyrekte büyümeye devam etti. Günlük yeni NFT'lerin toplam sayısı, QoQ'da %19,3 büyümeyi temsil eden 8 milyonun üzerine çıktı. Perspektif açısından, bu büyüme ikinci çeyrekte %46,4 arttıktan sonra devam etti ve bir yıl önce basılan seviyenin ~8,5 katı,

İlginç bir şekilde, Solana'daki günlük yeni NFT'lerin toplam sayısı üçüncü çeyrekte artarken, ağdaki ikincil satış hacmi yüzde 62 düştü. Messari raporda, benzersiz satıcıların alıcıları geride bırakmasıyla bunun ikincil piyasayı durdurabilecek makro güçlerden kaynaklanmış olabileceğinin altını çizdi.

Solana ekosistemi, diğer ölçümlerde de önemli ilerlemeler kaydetti. Birincisi, değerlendirme, Solana ekosisteminin genel kullanıcı aktivitesinde keskin bir artış gördüğünü ve üçüncü çeyrekte oy dışı işlemlerde çeyrekten çeyreğe (QoQ) yüzde 70'lik bir artış kaydettiğini belirtti.

SOL, 4. Çeyrek'te Bir Fiyat Artışına Hazırlanıyor Mu?

Solana ekosistemi, NFT pazar büyümesinde istikrarlı bir ilerleme kaydederken, yerel belirteci SOL'un fiyatı, 4. çeyrekte büyük ölçüde düştüğü için bir acı noktası oldu.

Bu yazının yazıldığı sırada SOL, son 24 saatte yüzde 6,07 düşüşle yaklaşık 13,46 dolardan işlem görüyordu. Bu, Ekim ayının başından bu yana yüzde 59,4'lük bir değer düşüşünü ve yılbaşından bu yana fiyatlarda yüzde 92,1'lik bir düşüşü temsil ediyor.

Fiyat düşüşü, yatırımcıların Solana'nın Sam Bankman-Fried tarafından kurulan çökmüş ticaret şirketi Alameda Research ile olan bağlantısına ilişkin endişeleri gibi varlık için FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) yaratan piyasayı harekete geçiren olaylara bağlandı.

Bir Solana blockchain kaşifi olan Solana Compass'taki Solana tokenonics verilerine göre Alameda, 48.6 milyon SOL'ye veya dolaşımdaki token arzının yaklaşık yüzde 8.75'ine sahip olduğu için SOL'un en büyük sahiplerinden biri olmaya devam ediyor.

Yatırımcılar, iflas eden firma tarafından tokenlerin olası tasfiyesinin SOL fiyatı üzerindeki etkisi konusunda endişelenmeye devam ettiler. Ancak analistler, Alameda ve FTX'in zaman alan iflas işlemlerinden geçmesi nedeniyle varlıkların yakın zamanda tasfiye edilemeyebileceğini belirtiyor. Benzer şekilde, belirteçler de kazanılır ve kademeli olarak kilidinin açılması planlanır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ