Proje Serumu ve Solana'nın Sollet kaplı varlıkları, SOL fiyatının düşmesine yol açan FTX'e büyük ölçüde maruz kaldı.

Proje Serumu ve Solana'nın Sollet kaplı varlıkları, SOL fiyatının düşmesine yol açan FTX'e büyük ölçüde maruz kaldı.
Kasabadaki yeni bir blok zinciri olan Aptos, hızla ilgi görüyor ve yerel APT tokenleri bir ralli için ayarlanabilir.
Kripto borsası FTX ve ticaret platformu Alameda Research'ün çöküşü, en çok altcoin Solana'yı etkiledi. Tüm FTX bölümü boyunca Solana'nın yerel kripto para birimi SOL, değerinin yüzde 70'inden fazlasını kaybetti. Basın tarihi itibariyle SOL, yüzde 9.15 daha düşüşle 11.64$'lık bir fiyat ve 4.2 milyar$'lık piyasa değeriyle işlem görüyor.

Solana'nın FTX çöküşüne maruz kalmasına yol açan kilit projelerden bazıları, Proje Serumu ve Sollet sarılı varlıklardı. Kripto istihbarat ürünlerinin önde gelen sağlayıcısı Messari, son gelişmeler hakkında bazı önemli bilgiler verdi.

FTX çöküşü ortaya çıktığından beri Solana, merkezi olmayan finans  DeFi alanında da büyük bir gerileme ile karşı karşıya kaldı. Solana blockchain ağındaki tüm DeFi protokolleri tarafından kilitlenen toplam değer yüzde 30 düştü.

Solana DeFi ekosisteminin AMM olmayan hemen hemen her parçasının arka ucunu birbirine bağlayan merkezi sipariş defteri olan Project Serum, Solana çevresinde büyük bir FUD'a yol açtı. FTX'te bilinmeyen bir varlık, Proje Serumu için yükseltme anahtarlarını elinde tutuyordu. Bu, SOL topluluğu içinde büyük bir paniğe yol açtı.

Ancak geliştiriciler, Project Serum'da bir hardfork ile değişiklikleri hızlı bir şekilde yaptılar ve hack'e karşı güvenlik açığı azaltıldı. Solana sarılı jetonlar da başka bir baş ağrısı noktası oldu. Böylece, Bitcoin'e sabitlenmesi gereken soBTC, son birkaç gün içinde kaldırıldı.

FTX ve Alameda, Sollet sarılı varlıklar çıkarmıştı. Ancak FTX'in çöküş haberi SOL fiyatını da olumsuz etkiledi. Ayrıca soETH gibi diğer Sollet tabanlı varlıklar da benzer sorunlarla karşılaştı.

Aptos, Solana'nın Yerini Alabilir Mi?

Kripto alanındaki son büyük düşüş, nispeten iyi giden bir proje Aptos (APT). Aptos, başka bir Katman 1 blockchain platformudur ve sadece üç hafta önce başlatılan bir Solana rakibidir.

Aptos, Facebook'un stablecoin projesi Diem üzerinde çalışan yöneticiler tarafından başlatıldı. Aptos, geliştirme ve benzer şirketlerle ortaklıklar için daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu söylüyor. İlginç bir şekilde, lansmandan sadece birkaç hafta sonra Aptos, Google Cloud ile bir ortaklığa girdi.

Ayrıca, Aptos'a yatırım yapan çok popüler fonlardan bazıları Binance Labs, Multicoin Capital ve Circle'dır. Ancak Jump Crypto ve FTX Ventures gibi bazı rezil isimler de listede yer alıyor.

Aptos, şu an itibariyle nispeten çok genç bir blok zinciridir. APT fiyatı piyasaya sürüldüğünde bazı hızlı artışlar sağlasa da, daha geniş bir pazar satış baskısı altına girdi. Şu anda, APT belirteci 500 milyon dolarlık piyasa değeriyle yaklaşık 4 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, mevcut APT'lerin yüzde 13'lük son derece sınırlı arzı, lehine oynayabilir.

Solana için tek olumlu faktör, mavi çipli NFT taban fiyatının geçen hafta önemli bir artışa tanık olması. Bu, kripto topluluğunun Solana NFT'lerine hala büyük bir ilgi duyduğunu gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ