Solana (SOL) blok zincirinin arkasındaki firma olan Solana Labs, Solana ağı için bir Android cep telefonu piyasaya süreceğini ve cihazı gelecek yıla kadar erken bir tarihte müşterilere göndermeyi hedeflediğini söyledi.

Solana Labs, Web3

Cihaz, Saga olarak adlandırılacak ve kripto cüzdan işlevlerinin yanı sıra Solana Mobile Stack adlı Web3 uygulamaları için bir mobil yazılım geliştirme kiti içerecektir.

Telefon ayrıca, Dapps (merkezi olmayan, blok zinciri destekli uygulamalar) için bir Web3 mağazasına ve kullanıcıların QR kodlarını kullanarak ağda ödeme yapmalarına olanak sağlayan entegre bir Solana Pay işlevine doğrudan erişimle birlikte gelecek. Solana Vakfı ayrıca "mobil dapp'lerin büyümesini teşvik etmek için" 10 milyon ABD Doları tutarında bir fon yaratıyor.

Diğer kripto temalı özellikler arasında bir mobil cüzdan adaptörü ve özel anahtarlar için bir depo olan bir yetiştirme kasası bulunacak.

Cihaz ayrıca, Solana Labs'ın "Saga cihazlarının ilk dalgasına" eşlik edecek olan, değiştirilemez bir token (NFT) olarak adlandırdığı Saga Pass ile birlikte gelecek. Firma, bu NFT'nin "Solana Mobile Stack platformunun topluluk yönetimine katılmanın ilk biletini" temsil edeceğini ekledi.

Bir gönderide, Solana Labs CEO'su Anatoly Yakovenko, “kriptonun mobil hale gelmesi” için “zamanın geldiğini” iddia etti.

Kripto kullanıcılarının işlerini yürütmek için hala masaüstü cihazları ve neredeyse eski donanımları kullanmaya zorlandıklarından yakındı, yeni telefonun bu sorunları çözeceğini öne sürdü. Yakovenko şöyle devam etti:

Bunca zamandan sonra, kripto ile etkileşimde tercih edilen yöntem hala bir tarayıcı uzantısı yüklemeyi ve bir flash sürücü takmayı içeriyor.

Solana Labs, telefonun piyasaya sürülmesini kolaylaştırmak için kripto borsası devi FTX ve NFT pazar yeri Magic Eden, “kazanmak için hareket” adım sayma kripto uygulaması operatörü StepN de dahil olmak üzere bir dizi kripto oyuncusuyla ortaklık kurduğunu da sözlerine ekledi.

Verge, telefonun Essential Phone'un arkasındaki akıllı telefon üreticisi Osom tarafından geliştirildiğini bildirdi. Osom, Saga'nın aslında firmanın ilk kez 2020'de bahsetmeye başladığı OV1 akıllı telefonun değiştirilmiş bir versiyonu olduğunu doğruladı.

Ancak rapor, kullanıma sunmanın sorunlarla en iyi şekilde yüzleşilebileceğini öne sürerek şunları yazdı:

Gerçek test, hem Solana hem de Osom'un iddia ettiği gibi, Saga'nın gerçekten 2023'ün başlarında hedefe gönderilip gönderilmeyeceği olacak. Ve bunun gibi bir ürün için, tanıtımını alkışlayan heyecanlı Web3 meraklılarının oditoryumunun dışında uygun bir izleyici kitlesi olacak mı?

Rapor, “HTC gibi deneyimli telefon üreticilerinin bile [kripto ve blok zinciri] yoluna girdiğine ve gerçek bir etki yaratmadığına” dikkat çekti .

Bu arada Android Police, Osom'un "heyecanla beklenen akıllı telefonunun" "kripto hilelerine yenik düştüğünü" iddia ederek daha da sert davrandı.

Osom'un Kurucusu ve CEO'su Jason Keats şunları söyledi:

Dünyanın geleceği Web3'ü desteklemek için yeni donanım şirketlerine ihtiyacı var. Geçmişteki eski ekosistemlerin yükü altında kalmadan geleceğe bakan bir ekosistem oluşturmak son derece heyecan verici.

Solana, ön siparişlerin halihazırda sunulmakta olduğunu, ancak Solana ağı üzerinden USDC'de yapılan "geri ödemeli" 100 USD depozito gerektirdiğini belirtti .

SOL 38 USD civarında işlem görüyor ve günde %6 ve haftada %27 arttı. SOL bir ayda hala %23 düştü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ