Bu yazımızda sizlere Solana (SOL) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Solana (SOL) Nedir? İşte Tüm Detaylarıyla Kripto Para Birimi SOL Coin

Bu yazımızda sizlere Solana (SOL) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili detayları sunmaya çalışacağız.

Solana (SOL) Nedir?

Yazım sırasında 8000'den fazla kripto para birimi var. Hemen hemen her biri, daha önce hiçbir kripto para projesinin yapmadığı bir şeyi masaya benzersiz bir şey getirdiğini iddia ediyor. Çoğunuz, kripto para birimi projelerinin çoğunun ya vaatlerini yerine getirmede başarısız olduğunu ya da başlangıçta kendileriyle ilgili bu kadar özel hiçbir şeye sahip olmadığını bileceksiniz.

Solana bu kategoriye girmiyor. Blok zincirlerinin nasıl çalıştığına dair kökten farklı bir yaklaşıma sahip bir kripto para birimi projesidir. O kadar şeytani derecede basit bir öğeye odaklanır ki, neden onu düşünmediğinizi merak etmenizi sağlar: zaman. Görünüşe göre, bir kripto para birimi blok zincirine merkezi olmayan bir saat getirmek, onu herkesin hayal edebileceğinden daha verimli hale getiriyor.

Solana'nın kısa tarihi

Solana'nın hikayesi, aynı adı taşıyan güneşli bir Kaliforniya plajıyla başlıyor. Solana plajı, (kripto para projesi) Solana’nın kurucusu ve CEO'su Anatoly Yakovenko'nun hayatının çoğunu telekomünikasyon alanında geçirdiği San Diego'nun sadece 30 dakika kuzeyinde yer almaktadır. Yankovenko'nun Qualcomm'da geçirdiği 12 yıl boyunca tüm akıllı telefonlarımızda bulunan teknolojiyi geliştirmede etkili olduğu düşünüldüğünde, bu biraz yetersiz kalıyor.

Yakovenko başlangıçta Bitcoin'le ilgilenmiyordu ve Ethereum ilgisini birazcık artırmıştı. Derin öğrenen bir bilgisayar ağı geliştirirken Bitcoin madenciliği yaptı. 2017'de kendi tarifiyle "saat 4'te kafein kaynaklı ateş rüyası" sırasında, Bitcoin'in hash işlevi SHA256'nın bir kripto para birimi blok zincirinde merkezi olmayan bir saat oluşturmak için kullanılabileceğini fark etti.

Yakovenko, zaman damgası işlemlerinin, güvenlik veya ademi merkeziyetten ödün vermeden bir kripto para birimi blok zincirinin ölçeklenebilirliğini katlanarak artıracağını teorileştirdi. Google ve Intel benzer teknolojileri merkezi bir şekilde de olsa kendi veritabanlarında uyguladıkları için bir şeyler inşa etmenin mümkün olduğunu biliyordu. Solana’nın devrim niteliğindeki teknik raporu Kasım 2017’de sessizce yayınlandı.

Solana Nedir?

Solana, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları destekleyen yüksek performanslı bir kripto para blok zinciridir. Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için zaman damgalı işlemlerin yanı sıra düşük bir giriş engeli olan bir hisse senedi konsensüs mekanizması kullanır.

Bu, Solana'nın saniyede 70000 işlemden fazla teorik bir sınırla (Bitcoin’in 7 TPS ve Ethereum’un 15 TPS'ine kıyasla) saniyede 50-65.000 işlem gerçekleştirmesine olanak tanır. Polkadot ve Ethereum 2.0 gibi diğer benzer projelerin aksine (yayınlandıktan sonra), Solana tek bir blok zinciridir (katman 1) ve işlemleri diğer bağlı zincirlere (katman 2) devretmez.

Solana'daki ekip, blok zincirlerini uzun vadeli bir vizyonla tasarladı. Bu, kurucu Anatoly Yakovenko'nun Qualcomm'da geçirdiği süre boyunca her yıl yetenek bakımından neredeyse iki katına çıkan telekomünikasyon teknolojilerini izleme deneyiminden geliyor.

Solana, San Diego, California merkezli aynı isimli bir şirket tarafından geliştirilmiştir. Solana ekibi, eski Qualcomm, Google, Apple, Microsoft ve Dropbox çalışanlarından oluşur. Solana'nın mimarisi, Google ve Microsoft tarafından kullanılan benzer veritabanı teknolojilerini temel almanın yanı sıra, merkezi olmayan bir veri depolama kripto para birimi projesi olan Filecoin'den de esinlenmiştir.

SOL Kripto Para Birimi

SOL, Solana blok zincirine özgü bir kripto para birimidir. Solana ağındaki ücretleri ödemek için yakıldı. SOL ayrıca bir blockchain node’u olmak için stake edilebilir.

Gelecekte, SOL, Solana'daki değişiklikleri oylamak için kullanılacak. Yazım sırasında, SOL'un çelişen dokümantasyon nedeniyle enflasyonist mi yoksa deflasyoner mi olduğu belirsizdir, ancak deflasyonist gibi görünmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ