Yatırımcıların NFT'lerini karşılıksız tokenler çaldırdıklarına dair hikayeler son yıllarda oldukça yaygındı.

Solana Topluluğu Çalınan Koleksiyon Eşyalarını Geri Alırken Hacker “Dolandırıldı”

Yatırımcıların NFT'lerini karşılıksız tokenler  çaldırdıklarına dair hikayeler son yıllarda oldukça yaygındı. İlginçtir ki, Solana topluluğu, çalınan NFT'lerinden bazılarını geri almak için bir araya geldi. Her şey, zincirler arası oyun geliştirme şirketi Uncharted NFT'nin Discord kanalının saldırıya uğraması ve dolandırıcıların 109 kullanıcı cüzdanından fon ve NFT çalmayı başarmasıyla başladı. Bilgisayar korsanları, 150'den fazla SOL tokenini ve yaklaşık 25 World of Solana (WOS) NFT'sini, üç nadir ve pahalı dijital koleksiyonla birlikte çaldı.

WOS, 2.222 nadir kahramandan oluşan yeni bir koleksiyondur ve şu anda en nadir avatar 123 SOL için listelenmiştir ve yaklaşık 5.600$'dır. Bu yazının yazıldığı tarihte koleksiyonun taban fiyatı 2.03 SOL idi.

Saldırının ardından SOL topluluğu, çalınan NFT'lerini geri almak için bilgisayar korsanını dolandırmaya karar verdi. WOS ekibi, Cyberfrog adlı geliştirme ortağıyla Twitter'da bağlantı kurdu ve bağlılığı her zamanki %5'ten %98'e çıkardı. SOL topluluğundan, Solana'nın NFT Marketplace Magiceden'deki yeni listelere dikkat etmesi istendi.

Dolandırıcı tuzağa düştü ve çalınan 25 NFT'nin tümünü satılık olarak listeledi, bu da topluluğun 15 NFT'nin tümünü satın almasına ve diğer 10'unun topluluk tarafından kesilmesine neden oldu. Sniping, kazanan teklifi kazanmak için bir NFT müzayedesinin son birkaç saniyesine kadar bekleme sürecidir. Bu işlem, başkalarının açık artırma bitmeden daha yüksek bir teklif vermesini önlemek için kullanılır. Tüm NFT'leri satın aldıktan sonra topluluk, 25 WOS NFT koleksiyonunun tümünü gerçek sahiplerine iade etmeyi başardı.

Saldırının ayrıntılarını ve topluluğun hepsini geri almak için çalışmasını vurgulayan Twitter ileti dizisi, topluluk üyelerini bu tür dolandırıcılık konusunda uyardı ve onlardan "yakıcı cüzdan kullanmalarını ve para basarken dikkatli olmalarını" istedi. Şimdiye kadar, küçük NFT topluluğu dolandırıcılardan iki kez geri çalmayı başardı.

NFT Dolandırıcılıkları Yükselişte!

Proof Collective'in bir üyesi, cüzdanından neredeyse 29 adet son derece değerli Ethereum tabanlı Moonbird koleksiyonunu boşaltan bir kripto para dolandırıcılığının son kurbanı oldu. Cirrus'un yakın tarihli bir tweetine göre, 29 Moonbird NFT'si 1.5 milyon dolar veya 750 ETH değerindeydi. Mart ayında, bir kimlik avı dolandırıcılığı, sahte bir Apecoin airdropunda doğrulanmış birkaç Twitter kullanıcısının cüzdanlarından 1 milyon dolardan fazla para çekmişti.

Bir hafta önce, Beeple olarak da adlandırılan dijital ve NFT yaratıcısı Mike Winklemann'ın Twitter hesabı, iki aşamalı bir kimlik avı saldırısında saldırıya uğradı. Muhtemelen ünlü moda markası Louis Vuitton'un bir web sitesine sahte bir ticaret bağlantısı, kripto sahiplerinin cüzdanlarından para çalmayı amaçlayan Twitter hesabında paylaşıldı. İlk saldırı yaklaşık 73.000 $ (veya 36 ETH) tüketirken, iki parçalı saldırıdaki ikinci dolandırıcılık ETH'de yaklaşık 125.000 $, WETH'de 75.000 $ ve NFT'de 166.000 $'ı sildi. Toplamda, dolandırıcı, ele geçirilen Beeple hesabından yaklaşık 438.000 $ kripto para birimi ve NFT'leri boşalttı.

Son NFT hack'leri, tüm sahiplerin şüpheli platformlarla anlaşmaları kapatırken uyanık olmaları ve güvenilir olup olmadıklarını kontrol etmeleri için acımasız bir hatırlatmadır. Geçmişte kaç yatırımcının dolandırıcılar tarafından soyulduğu hala belirsizdir, ancak bu, teknoloji konusunda en bilgili NFT yatırımcılarının bile konu bu tür dolandırıcılara geldiğinde dikkatli olmaları gerektiğinin önemli bir hatırlatıcısıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ