Hindistanda gerçekleşen olayda bir gurup şahısın 14 milyon değerinde kripto para çaldığı iddiası üzerine polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Son Dakika: 14 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Hırsızlığında Gözaltı kararı

Hindistan yerel yayın organı The Times of India, 17 Şubat tarihinde yayınladığı haberde, Hindistan'ın Mumbai kentindeki polis ekipleri 1 milyar rupi (yaklaşık 17 milyon dolar) değerinde kripto para birimi dolandırıcılığına karıştığı iddia edilen bir grubu gözaltına aldı.

Ortaya atlan bu iddianın ülkedeki çeşitli hesapların dondurulmasına ve dört kişinin tutuklanmasına yol açtığı bildirildi - Yakalanarak göz altına alınan şahısların isimleri: Sanjay Sontakke, Rajnikant Kumavat, Alpesh Barodia ve Kirankumar Panchsara. Buna ek olarak The Times of India’a göre, polisin iddia edilen dolandırma olayında kilit rol oynadığı bildirilen beşinci şüpheli Ashok Goyal’ı aradığı bildiriliyor.

Dört kişinin tutuklamasına yol açan şikayet, şüphelinin kendisinin 10.2 milyon rupi (yaklaşık 145.000 $) değerinde dolandırıldığı iddiasıyla Umeshchand Jain tarafından yapıldı.

Hindistan polis müfettişi Sunil Jadhav'ın yaptığı açıklama şu şekilde:
    

“Dolandırıcılar Mumbai, Surat ve Gujarat'ın diğer bölgelerinde toplantılar düzenledi ve insanların paralarını  iki ay içinde iki katına çıkarmaya söz vererek insanların zor kazanılmış paralarını almalarını sağladı. Başlangıçta, çete daha fazla insanı cezbetmek için birkaç yatırımcıya aldıkları paraları geri ödedi ve sonra hüsran. Amaçları hile yapmaktı. ”

Rapora göre, grup bir yıl önce “Cashcoin” adlı bir kripto para birimi'ni piyasaya sürdü ve yatırımcılarına satış yaparak yatırımlarını ikiye katlama sözü verdi.

Yetkililer tarafından kaydedilen suçların aldatma, güven ihlali ve cezai komplo olduğu bildiriliyor.

Dolandırıcıların avukatlarının yaptıkları açıklamalarda şahısların suçsuz olduğunu ve gereksiz yere tutuklandıklarını söylediler.

Geçtiğimiz ay, Hint polisi ayrıca 5 milyar rupi (yaklaşık 71.6 milyon $) değerinde kripto dolandırıcılığı yapmakla suçlanan bir grubun ortağını tutukladı.

Kripto para analiz şirketi Chainalysis tarafından Ocak ayında yayınlanan bir raporda, dolandırıcılık yoluyla çalınan Ethereum'un (ETH) değerinin, 2017'ye kıyasla 2018'de iki katına çıkarak 36 milyon 2018 dolara ulaştığını ortaya koydu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ