ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bittrex Inc. ve kurucu ortağı William Shihara ile yabancı iştirakleri Bittrex Global GmbH ile önemli bir uzlaşma sağlandığını duyurdu.

Son Dakika: Bittrex SEC İle Anlaştı! 24 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bittrex Inc. ve kurucu ortağı William Shihara ile yabancı iştirakleri Bittrex Global GmbH ile önemli bir uzlaşma sağlandığını duyurdu. Kuruluşlar, kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası, komisyoncu ve takas ajansı işlettikleri iddialarını çözmek için 24 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Uzlaşma Koşulları ve İddialar

Bir kripto varlık alım satım platformu olan Bittrex Inc. ve eski CEO'su William Shihara, kayıtsız bir ulusal menkul kıymetler borsası, komisyoncu ve takas kurumu işletmek suçlamaları üzerine SEC ile anlaşmaya vardı. Ayrıca, platformun yabancı iştiraki Bittrex Global GmbH de ulusal bir menkul kıymetler borsası olarak kayıt yaptırmama suçlamalarını kabul etti.

SEC'in Nisan 2023'te yaptığı şikayete göre, Bittrex'in menkul kıymet olarak teklif edildiği ve satıldığı iddia edilen kripto varlıklarla ilgili hizmetler sağlayarak kayıtsız bir komisyoncu, borsa ve takas kurumu olarak hareket ettiği iddia ediliyor. Şikayette ayrıca Bittrex ve eski CEO'sunun kripto varlıklarını platformda listelemek isteyen ihraççıları belirli "sorunlu ifadeleri" kamu kanallarından kaldırmaya yönlendirdiği iddia ediliyor. Bu eylem, kripto varlıklarının menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmediğine ilişkin düzenleyici inceleme ve soruşturmadan kaçınmak için yapıldı.

Uyumsuzluğun Ele Alınması

SEC'in İcra Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal, etiketleri veya açıklamaları değiştirerek federal menkul kıymetler yasalarından kaçma girişimlerinin kurumları sorumluluktan kurtarmayacağını vurguladı. SEC'in kripto endüstrisindeki uyumsuzluğu takip etme konusundaki kararlılığını alkışladı ve sadece etiketlerden ziyade tekliflerin ekonomik gerçeklerine odaklanmanın önemini vurguladı.

Parasal Uzlaşma ve Sonuçlar

Mahkeme onayına tabi olan uzlaşma kapsamında, Bittrex ve Shihara'nın 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Kanunu'nun ilgili bölümlerini ihlal etmeleri kalıcı olarak yasaklandı. Bittrex Global'in de aynı Yasanın belirli bölümlerini ihlal etmesi yasaklandı. Anlaşma, 14,4 milyon $ tutarında birleşik bir disgorgement ödemesi, 4 milyon $ tutarında ön yargılı faiz ve 5,6 milyon $ tutarında bir sivil ceza gerektirmekte olup, toplam 24 milyon $ tutarında bir parasal ödeme ile sonuçlanmaktadır.

Kripto Sektöründe Düzenleyici Uyanıklık

SEC'in kripto sektöründeki uyumluluk arayışı, düzenleyici otoritenin menkul kıymetler yasalarını koruma konusundaki kararlılığının altını çizmeye devam ediyor. Bittrex ve iştirakleriyle yapılan anlaşma, kripto para birimi alanında faaliyet gösteren kuruluşların önemli cezalardan ve sonuçlardan kaçınmak için ilgili düzenleyici çerçevelere uymaları gerektiğini hatırlatıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ