En büyük ABD bankası anlaşmadan sonra daha da büyümeye hazırlanıyor. Kötü yatırımlar ile mevduatların tükenmesi bankanın sonunu getirdi.

Son Dakika Gelişmesi: First Republic Bank Satılıyor – İşte Alıcısı

En büyük ABD bankası anlaşmadan sonra daha da büyümeye hazırlanıyor. Kötü yatırımlar ile  mevduatların tükenmesi bankanın sonunu getirdi.

First Republic Bank, düzenleyiciler tarafından devralındı. Kurtarma çabalarının, bölgesel kredi verenleri rahatsız eden yanlış yatırımlardan ve mevduat sahibi akınlarından kaynaklanan hasarı gidermede başarısız olmasının ardından banka, JPMorgan Chase & Co. tarafından satın alınacak.

JPMorgan Satın Alıyor

Kaliforniya Mali Koruma ve İnovasyon Departmanı yaptığı açıklamada, JPMorgan'ın First Republic'in "tüm sigortalanmamış mevduatları ve önemli ölçüde tüm varlıkları dahil olmak üzere tüm mevduatlarını üstleneceğini" söyledi.

California düzenleyicisi, Federal Deposit Insurance Corp.'u San Francisco merkezli bankanın alıcısı olarak atadı. DFPI yaptığı açıklamada, "Mevduatlar, geçerli limitlere tabi olarak FDIC tarafından federal olarak sigortalanmıştır" dedi.

İşlem, ülkenin en büyük bankası olan JPMorgan'ı daha da büyük hale getiriyor. Bu durum hükümet yetkililerinin geçmişte kaçınmak için büyük çaba sarf ettiği bir sonuç. ABD düzenleyici kısıtlamaları nedeniyle, JPMorgan'ın büyüklüğü ve ABD mevduat tabanındaki mevcut payı, normal şartlar altında mevduat tabanını daha fazla genişletmesini engelleyecek. Önde gelen Demokrat  senatörleri ve Biden yönetimi, finans endüstrisinde ve diğer sektörlerde konsolidasyondan rahatsız oldu.

JPMorgan ve First Republic

JPMorgan, First Republic'in mücadeleleri boyunca kilit bir oyuncuydu. Banka, küçük rakibine stratejik alternatifler bulma girişiminde tavsiyelerde bulundu ve CEO Jamie Dimon, banka yöneticilerini Mart ayındaki yoğun para çekme işlemleri sırasında mali durumunu desteklemek için First Republic'e 30 milyar dolarlık mevduat yatırmaya yönlendirmede kilit rol oynadı.

First Republic, risk sermayesi şirketlerine odaklanan Mart ayında başarısız olan Silicon Valley Bank gibi, daha varlıklı insanlara hitap eden özel bankacılıkta uzmanlaşmış bir banka. First Republic tarihine göre, Başkan Jim Herbert borç verene 1985 yılında 10'dan az kişiyle başladı. Temmuz 2020 itibarıyla banka, yedi eyalette 80 ofisi ile ABD'nin en büyük 14. bankası olduğunu söyledi. Geçen yılın sonunda 7.200'den fazla kişiyi istihdam etti.

Diğer bölgesel borç verenler gibi, First Republic de Federal Rezerv'in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmesi neticesinde bankanın oranlar düşükken satın aldığı tahvillerin ve kredilerin değerine zarar vermesi nedeniyle kendisini sıkışmış durumda buldu. Bu arada mevduat sahipleri, kısmen daha iyi getiri arayışı ve First Republic'in geleceği gibi endişelerle bankadan uzaklaştılar.

Sonuç, tam ölçekli bir kurtarıcıyı ileri adım atmaktan caydıracak kadar büyük bir sermaye deliği oluşması oldu. Nisan ayında bankanın ilk çeyrek raporu ve varlık satma ve bir kurtarma düzenleme girişimi haberleriyle yeni bir endişe dalgası başladı. Banka, personelinin yüzde 25'ini azaltacağını, ödenmemiş kredileri azaltacağını ve zorunlu olmayan faaliyetleri durduracağını söyledi.

On bir ABD bankası, 16 Mart'ta JPMorgan, Bank of America Corp., Citigroup Inc. ve Wells Fargo & Co.'nun her biri 5'er milyar dolar vererek First Republic'i ayakta tutmaya çalıştı. Goldman Sachs Group Inc. ve Morgan Stanley ve diğer bankalar, ABD'li düzenleyicilerle birlikte geliştirilen bir planın parçası olarak daha küçük miktarlar teklif ettiler. Bunun üzerine First Republic, Federal Konut Kredisi Bankası Kurulu'na (Federal Home Loan Bank Board) ve bir Federal Rezerv likidite hattına dokundu.

Tabi bunlar yeterli olmadı. Mart 2022'de 170 doları aşan hisse senedi, Nisan sonunda 5 doların altına düştü. First Republic'in ölümü yalnızca ortak hisse sahiplerini değil, aynı zamanda yaklaşık 3.6 milyar dolarlık imtiyazlı hisseleri ve 800 milyon dolarlık teminatsız tahvilleri de tehlikeye atacak.

Banka yıllar içinde birkaç kez alınıp satıldı, Merrill Lynch & Co. 2007'de First Republic'i satın almak için 1,8 milyar dolar ödedi. 2009'da Merrill Lynch'i satın aldığında mülkiyet Bank of America'ya geçti ve 2009'un ortalarında yeniden el değiştirdi. 2010, General Atlantic ve Colony Capital gibi yatırım firmalarının First Republic'i 1.86 milyar dolara satın aldığı ve ardından halka açtığı yıl olmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ