Son Günlerde Bitcoin Nelerden Etkilendi?

Bitcoin, değerinin %50'sini bir ay gibi bir süre zarfında kaybederek, 20000$ seviyelerinden 10000$ seviyelerine kadar düştü. Hatta geçtiğimiz gün 9200$ seviyeleri kadar bazı borsalarda gözlemlendi. Ardından geriye dönüş yapan kripto para marketi genel bazda artış gösterdi. Bitcoin %23 seviyelerinde değer kazanmış olsada eski ATH seviyesine hala uzak.

Güney Kore Durumu


Şimdi önümüzde ne var gelin birlikte bir göz atalım, ilerleyen günlerde hatta bugün olmasını beklediğimiz Güney Kore kripto borsaları ile ilgili bir karar alınacaktı aslında karar hemen hemen alındı fakat içeriğinin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Bahsi geçen konu zaten diğer makalelerimiz de paylaştığımız üzere kripto para borsalarının
Güney Kore de düzenlemeye tabi tutulması ve yasa dışı iş yapan borsaların kapatılması. Aslında Çin de aynı şekilde başlamıştı bu işe hatırlarsanız sonrasında Çin deki bir çok borsa kendini Japonya ve Hong Kong gibi düzenlemelerin olmadığı ülkelerde soluğu almıştı. Şimdi Güney Kore kripto borsalarını yasaklar mı? Benim görüşüm bir düzenleme getirecekleri yönünde fakat yasaklayacaklarını zannetmiyorum. İşleri hep karıştıran Maliye Bakanı, diğer Bakanlıklar Maliye bakanı ile aynı görüşe sahip olmadığını zaten belirtmişti. Birde bugün piyasada ki fiyatlanma olumlu yönde yani bir duraksama falan yok bu durum eğer başka bir Bull Trap değil ise yükseliş trendine girip girmediğimiz konusunda direnç noktalarını kırdıkça karar vereceğiz. Fakat olumlu bir haber bu süreci hızlandıracak anlamına geliyor.

Çin Cephesi


Çin Cephesinde durumlar epey karışık şimdi Asya ülkelerinde yada sadece Çin de olabilir yeni yıla bir giriş olacak zaten Bitcoin'in yıllardır yılın ilk ayında düşük seviyelere gelmesinin sebebi Noel- Yılbaşı ve diğer harcama ihtiyacı duyulan sebepler siz siz olun bir dahaki sefere bu bilgiyi değerlendirerek terste kalmamaya çalışın. Madenci yasaklamaları ve madencilere getirilen yaptırımlar piyasayı hatta kripto para dünyasının tamamını felç etmiş durumda diyebiliriz. Tamam herşey yolunda gibi gözüküyor buna katılıyorum fakat bu bir belirsizlik yaratıyor belirsizlikte bazen kaos ile sonuçlanabiliyor ve bu belirsizlik bir kaos ile sonuçlanırsa hiç birimizin istemeyeceği 2014 karanlık yılı tekrarlanabilir. Hali hazırda en büyük tesis (madencilik tesisi) Bitmain aslında biz bu adamlara bağlıyız diyebilirim. Zaten her nekadar merkezi olmayan desekte bu bir hurafe. Bitmain yok Bitcoin yok anlamına gelmiyor elbet fakat Çin madenlerin %60'ını elinde bulunduruyor. Taşınma periyodu nezaman gerçekleşecek yada bir taşınma olacak mı? bu durumda belirsizliğini korumakta. Bitmain sadece Çin de konuşlanmamış hali hazırda Kanada ve en büyük tesislerinden birisi de Moğolistan da yer almakta. Madencilik ile ilgili olumlu bir haber gelirse bu fiyatlara yansıyacaktır. 

Avrupa Regülatörleri


Avrupa da bazı yaptırımlar uygulatılması için regülatörler hemen hemen her gün bir regülasyon haberi çıkartıyor. Buda piyasayı zedeliyor bir belirsizlik oluşturuluyor ve arkasından sürekli kaos geliyor. Kripto paraları kimse kontrol edemez durumu da yalan oluyor. Eğer ülkeler isterse çokta güzel ayar veriyor. Almanya bugün ülkemde
yasaklıyorum desin arkasından Fransa ve Hollanda'nın geleceğini biliyor. Sonrasında ise İngiltere radikal bir kara alarak sürüyü takip edebilir. 

Amerika Vergi Olayı

Amerika da ise durum daha farklı bir boyut kazandı. Kripto para ticaretinden elde edilen gelirlerin belirli bir oranı ve elinizdeki paranın hacmine göre değişen bir oran dan bahsediyoruz, vergi alınacakmış. Şimdi bu haber vergi vermeden servetine servet katan Bitcoin yatırımcıları için üzücü bir haber uygulanır veya uygulanamaz bunu bilemeyiz ama sinek mide bulandırıyor. Sonra? ya yatırım kaybederse devlet ona ödeme yapacak mı?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ