Merhaba arkadaşlar, son günlerde Bitcoin fiyatlarında bir çok dalgalanma oldu ve bu dalgalanmalarında bir çok etkisi oldu diyebiliriz. Başlıca etkilerden bahsetmek gerekirse artan fiyatlar 20.000$ üzerindeki fiyatlar daha doğrusu Blockchain sistemindeki para transferlerinin aksamasının başlıca nedenlerinden birisi olarak ilk sırayı kapmış durumda. Biliyorsunuz ki bir aktarım yapmak istediğinizde ödemeniz gereken minimum fee (aktarım komisyonu) tutarı 0.0005 BTC olarak tanımlanmıştı. Bu fee ücretinin altındaki gönderi ücretleri de tabiki karşı tarafa ulaşıyordu, fakat bir kaç gün sürebiliyordu. Şuan ki güncel fiyat 16.000$ civarında seyrediyor ve aşağı yukarı keskin hareketler yapmakta. Şuan 16.000$ üzerinden bir hesap yaparsak; 8 dolar civarında bir transfer ücreti ödememiz gerekmektedir. Bu fiyat ağdaki yoğunluğa göre değişkenlik tabiki gösterecektir artabilirde azalabilirde aslında fiyatlardaki artış bu komiston ücretinin artmasının asıl sebebi birde şu yandan bakalım; kriptom.com size kazanmış olduğunuz Bitcoinleri ödeme yapıyor çekim talimatınızla birlikte ve sizde block chain ağında bakıyorsunuz gönderide "Onaylanmamış İşlem" yazıyor. Minimum ödeme miktarı 0.001 Bitcoin olduğunda zaten 0.0005 Bitcoin'i transfer ücreti olarak öderse size birşey kalmıyor bu yüzden gönderi ücreti minimum olarak tutuluyor ve ödemeler gecikiyor. Geçen gün daha doğrusu 17.12.2017 tarihinde bir gönderi yaptım block chain üzerinden BTCTurk borsasına ve gönderi fee az olduğu için hala onay almış durumda değil.

Bitcoin'in asıl amacına bakarsak tüm dünya üzerinde düşük ücretler ödeyerek oradan oraya dünya genelinde para transferinin önünü açmasıydı. Fakat şuanki durum tamamen ters işlemekte. Bir diğer sorun ise artan mining difficulty, bu durum gerçekten adı üstünde zor bir durum. Artık tahminlerin ötesine geçmiş durumda ve inanılmaz yükselmekte ne olacağınıda bilebilmek gerçekten tahmin edebilmekte zor. 2017 yılında hiçbir zaman üst üste %16 gibi bir artış oranı olmamıştı.

1,873,105,475,221 - 1.8T değerine yükselerek +%17.74 olarak büyüme gösterdi bir önceki ayda zaten +%18.11 olarak bir büyüme gözlemlemiştik. Ve bir sonraki zorluk değeri olarakta tahmin edilen değer daha ucuk bir değer; 2,166,352,938,030 - (+15.66%) 2.17T bu değere ulaşılması için gereken süre ise sadece 10 gün yani 10 gün sonra zorluk bu seviyedemi olacak yoksa azalacakmı hep beraber şahit olacağız. Bitcoin madenciliği bildiğiniz gibi genesis mining üzerinden alanlar kazıma şubat sonu ve mart ortasında başlayacaklar zorluk 12.8 günde bir yenilendiğine göre ve sürekli %15 lerde yükselirse zaten düşük miktarda kazım gücü kontratı yapanların kontratları sanırım iptal olacak daha kazım yapmadan.

Bitcoindeki diğer bir kötü durum ise SegWit2X in tekrar gündeme geliyor olması güvenin azalması işlerin iyicene karışması Bitcoin Cash'ın transfer fee lerinin az oluşundan dolayı fiyatının %100 den fazla artışı ripple gibi ucuz olan kripto paraların gönderim hızı ve ücreti yüzünden daha çok tercih edilmesi ve diğer taraftan bu eski teknoloji Bitcoin'in önüne geçebilicek olan yeni teknolojideki kriptoların saldırısı ile birkaç gün içinde fiyat 14.000$ seviyelerine kadar geldi. IOTA geleceğin parası olacaktır diye düşünmekteyim henüz çok yeniler ve tangle nekadar iyi çalışacak göreceğiz ama bir gerçek varki Blockchain bu şekilde kullanıldığında mevcut bankacılık sisteminin gerisinde kalmakta. Düşüncem şu ki; SegWit2X bir an önce yapılsın yada Bitcoin Core geliştiricileri duruma biran önce el atsın yoksa kimsenin elinde yakında Bitcoin kalmayacak gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ