Merhaba arkadaşlar, son günlerde Bitcoin fiyatlarında aşırı bir artış gözlemledik, yaklaşık 11 ay süresince %1000 değerinde artan Bitcoin fiyatları geçtiğimiz 3-4 gün içerisinde %2000 değerlendi yani bu geçirilen 3-4 gün içinde 11 ayda kazandığı değerin aynısını kazandı. Tabiki bu durumu analizciler yada biraz bu işe emek vermiş arkadaşlar değerlendirmiştir diye düşünüyorum.

17.000$ seviyelerine kadar çıkan Bitcoin sert bir düşüşle birlikte 14.000$ seviylerine kadar geriledi fakat düzeltmesi hala tamamlanmış değil. Bu hızlı roketlenmiş çıkışların düzeltmeleride aynı şekilde sert oluyor. Bu gibi durumları tahmin edebilmek yatırımcılara daha alt bir seviyeden Bitcoin alabilme şansı sunuyor ve yatırımlarını büyütme imkanı veriyor.

Analiz olarak değilde yaptığım gözlem bazında konuşmam gerekirse Bitcoin %10 ve üzeri değerlendiği herzaman bir ertesi günüde değerlenmeye devam etti. 17.000$ seviylerinden geri dönmeden önesindede Bitcoin ilk gün +1000$ ve ikinci gün +2000$ değer kazandı. Tabiki bu durum "Balinalar" olarak isimlendirdiğimiz büyük yatırımcıların gözünü açtı zaten oyunu onlarda kurmuş olabilirler bildiğiniz gibi :)

Takiplerinizi eğer iyi bir şekilde yaparsanız bu tür durumlarda terste kalmak yerine (düşük bir seviyedende almış olsanız sonuçta kârdan zarar ediyorsunuz) Bitcoinlerinizi bozarak düşüş için pozisyon alabilirsiniz. Peki Bitcoin hala alınırmı? Bitcoin 13.000₺ iken pahalı geliyordu herkese çünkü 9.000₺ seviyesinden bir anda fırlamıştı sonrasında ise 15.000₺ oldu ve Çin yasaklaması gündeme geldi fiyatlar 9.000₺ seviyelerine doğru tekrar geri çekildi ve bildiginiz gibi karanlık bir ay yaşandı fakat sonrasında 69.000₺ ye kadar olan bir rally başladı. Bu rally hala bitmiş değil.

Japonya ve Güney Kore'nin Bitcoin'e verdiği destek zaten tartışılamaz. Borsalarını lisanslatıp meşru çocuğu tamamen resmileştirdiler ve sonrasında CME, Goldman Sanchs, JP Morgan gibi büyük kuruluşlar Bitcoin ile vadeli işlemleri açmayı düşündüler ve sonrasında uygulama aşamasına geçtiler. Aralık ayı bu gibi haberler ve gelecek olan "X" Bitcoin forkları ile birlikte aslında tam bir Bitcoin ayı olacak gibi duruyor. Bildiğim kadarıyla 4 tane air drop var ve bu air droplarla dağıtılacak olan coinlerin fiyatlarıda yüksek durumda tabiki hepsi bana göre Bitcoin'in adını kullanan ponzi coinler fakat alıp satarak Bitcoin miktarınızı arttırmanızda fayda sağlayacaktır.

Bitcoinlerinizi pozisyon almadan satmayın beceremem diyorsanız kesinlikle dokunmayın ve yatırımlarınızı bir anda değilde bölerek yatırım yapın. Çünkü tecrübesiz yatırımcılar herzaman ₺ yada $ bazında kâr ederken Bitcoin bazında hep zarar etmişlerdir. Unutmayın zaten sürekli artan bir emtiadan zarar edemezsiniz tek amacınızın o emtianın miktarını arttırmak olması lazım. Zaten sınırlı sayıda olduğu için enflasyonu yok ve her geçen gün kazım zorluğu çoğaldığından dolayı üretim maliyetide artmakta. Bitcoin'in belki şuanki fiyatı balon olabilir ama kendisi bir balon değil ve geleceği elinde tutuyor.

Umarım yazım size yardımcı olabilir karar vermeden 1 değil 10 defa düşünün arkadaşlar yatırımlarınızı iyi yönetin ve bu dönen market crash oyununa pek takılmayın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ