Video konferans uygulaması Zoom hakkındaki endişeler artıyor. SpaceX'te dahili bir not bize şirketin uygulamayı tamamen kullanmayı bıraktığını bildiriyor.

Son Günlerin Popüler Uygulaması Zoom Hedefte

Video konferans uygulaması Zoom hakkındaki endişeler artıyor. SpaceX'te dahili bir not bize şirketin uygulamayı tamamen kullanmayı bıraktığını bildiriyor.

Zoom ne kadar güvenli? Birçoğu sunucularını rekor düzeyde kullanıma rağmen çevrimiçi kaldıkları için övmesine rağmen, beklediğiniz kadar özel olmayabilir.

Kullanıcıların sohbetlere ve video görüşmelerine "girebildikleri" raporlarıyla, birçoğu uygulamanın güvenliğine şüpheyle yaklaşıyor. Yetkililer de alarm verdi. Aynı gizlilik endişeleri nedeniyle, Elon Musk’un SpaceX'inin Zoom konferans çağrılarını tamamen yasaklayacağı açıklandı.

En iyi özel alan şirketinin, gizlilik endişeleri nedeniyle Zoom'u yasaklamaya karar verdiği bildirildi. Şirketteki dahili not, ABD kolluk kuvvetleri popüler uygulamanın güvenliği konusunda uyarıldıktan sonra açıklandı.

Zoom Video Communications'ın tüm ürünlerinin artık SpaceX çalışanları tarafından kullanılmasına izin verilmiyor. Elon Musk’ın şirketi, video konferans uygulamasını kullanmaya devam ederse şirket sırlarının sızdırılabileceğinden korkuyor. SpaceX, teknolojiyi ulusal güvenlik için hayati bir unsur olarak görmekte. Bu nedenle konuşmalarını özel tutmak için büyük bir ilgisi vardır.

Zoom’un video konferans uygulamalarıyla ilgili sorunlar bir süredir bilinmekte. Örneğin, Şubat ayı başındaki araştırmacılar, korsanların davetsiz çağrılara katılabileceği Zoom ile ciddi kusurlar buldular. Siber güvenlik firması Check Point Research tarafından keşfedilen güvenlik açığı, çağrıları gizlice dinlemenin mümkün olduğu anlamına geliyor. ABD yetkililerinin son birkaç gün içinde Zoom'u kınaması şaşırtıcı değil.

Maalesef, şu anda görüntülü aramaları gerçekleştirebilecek kurumsal düzeyde bir blockchain mevcut değil. Bununla birlikte, şüphesiz blockchain geliştiricilerinin zihninde olan bir konu bu. Gizlilik, blockchain alanında her zaman temel bir motivasyon kaynağı ve birçok kullanım durumundan biri oldu.

 Yani, muhtemelen Zoom'un merkezi olmayan bir versiyonundan çok uzaktayız. Ancak işler hızla ilerliyor. YouTube'a zaten BitTube ve diğerleri gibi merkezi olmayan alternatiflerimiz var, neden Zoom’a bir alternatifimiz olmasın?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ