Ethereum Vakfı ilk kez harcamalarını ve ETH varlıklarını açıklayan yıllık mali raporunu yayınladı.

Ethereum Vakfı ilk kez harcamalarını ve ETH varlıklarını açıklayan yıllık mali raporunu yayınladı. Ethereum Vakfı, yaklaşmakta olan yükseltmelere hazırlanırken Katman-1 ve Katman-2 araştırmalarına harcama yapıyor.

Ethereum ekosistemini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ethereum Vakfı, mevcut gelişme durumu hakkında kısa bir bilgi veren en son raporunu açıkladı. 31 Mart 2022 itibariyle, Ethereum vakıf Hazinesi, tüm ETH arzının toplam yüzde 0,3'üne sahip.

Ethereum Vakfı şu anda Ethereum'da 1,3 milyar dolar, kripto dışı yatırımlarda 300 milyon dolar ve diğer dijital varlıklarda 11 milyon dolar daha tutuyor. Ethereum Vakfı periyodik olarak hibe harcamalarını ve bağışları açıklasa da, ilk kez yıllık bir finansal rapor yayınlıyor.

Ethereum Vakfı direktörü Aya Mayaguchi, Ethereum ağı olgunlaşmaya devam ederken üçüncü taraf ayırıcıları desteklemeye devam ettiklerini söyledi. Raporda ayrıca şunları ekledi:

 Daha fazla merkezi olmayan fonlamanın Ethereum ekosisteminin geleceği için önemli olduğuna inanıyoruz. Belirli alanlarda bizden daha iyi kararlar verebileceğine inandığımız kaynakları sürekli olarak üçüncü taraflara tahsis etmeye çalışıyoruz.

Finansal desteğin yanı sıra, EF topluluğu üyelerinin perde arkasında da yaptığı birçok finansal olmayan çalışma vardır. Çekirdek protokol geliştirme ile ilgili konuşmaların desteği ve koordinasyonu, EF Fellows'un gelişmekte olan ekonomilerdeki projelerini Ethereum topluluğunun geri kalanıyla birleştirme ve eğitim grupları ve çabalarıyla koordinasyon sadece birkaç örnektir.

Ethereum Vakfı Daha Fazla Gelişme İçin Harcama Yapıyor

Geçen yıl, Ethereum Vakfı toplam 48 milyon dolar harcadı ve bunun 21.8 milyon doları Birinci Katman araştırma ve geliştirmesine aitti. Bu, ağı stres testi için harici hibelerle birlikte Ethereum ana ağ yükseltmesini içerir.

Son zamanlarda en çok beklenen gelişmelerden biri Ethereum Network Merge oldu. Son zamanlarda, Ethereum geliştiricileri, The Merge yükseltmesinin hemen öncesinde bir gölge çatalını başarıyla gerçekleştirdi.

Ethereum geliştiricileri, The Merge yükseltmesinden önce shadow fork ile başka bir stres testi gerçekleştiriyor. Birleştirme, temel olarak, Ethereum blok zincirinin mevcut İş Kanıtı'ndan (PoW) Ethereum 2.0 Hisse Kanıtı'na (PoS) geçişini içerir. The Merge'in dağıtımı yakın zamanda 2022'nin 3. çeyreğine ertelendi.

Geçici geçiş tarihi hakkında yorum yapan Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, “Haziran olmayacak, ancak muhtemelen birkaç ay sonra. Henüz kesin bir tarih yok, ancak kesinlikle PoW on Ethereum'un son bölümündeyiz ”.

Harcama söz konusu olduğunda, topluluk geliştirme 9,7 milyon doları, geliştirici platformu ise 5,9 milyon doları oluşturdu. Dahili operasyonlar ve destek için harcama 5,1 milyon dolardı. Benzer şekilde, uygulamalı Sıfır Bilgi (ZK) araştırma ve geliştirme, 3,6 milyon doları buldu.

Katman-2 araştırma ve geliştirme için yapılan harcama 1,9 milyon dolardı. Buna geliştirici araçları ve yazılım geliştirme kitleri dahildir. Ayrıca, Ethereum Vakfı, Ekosistem Destek Programı aracılığıyla 19.6 milyon dolarlık hibe dağıttığını da sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ