Genesis şimdiye kadar 1,8 milyar dolar borcu olduğunu açıkladı ve rakamın artması bekleniyor.

Sonraki FTX Gri Tonlamalı Mı Olacak?

Genesis şimdiye kadar 1,8 milyar dolar borcu olduğunu açıkladı ve rakamın artması bekleniyor. Ancak yatırımcılar, kardeş firması Grayscale'in etkilenmeyeceğinden ve bir sonraki FTX olmayacağından emin.

Kripto piyasası, Digital Currency Group'un (DCG) kripto varlık yöneticisi Grayscale ve ticaret ve borç verme platformu Genesis de dahil olmak üzere yan kuruluşlarının, FTX borsasının geçen ay yaptığı gibi patlayacak bir sonraki dijital para birimi firmaları olabileceği konusunda gergin kaldı.

Korkular, Genesis'in mali durumu hakkında yapılan son açıklamalarla tazelendi. Aynı zamanda DCG'nin bir yan kuruluşu olan Coindesk'in bir raporuna göre, Genesis'in şu anda platformunda kilitlenmiş 1,8 milyar dolar değerinde teyit edilmiş müşteri fonu var.

Borç verme biriminden para çekme işlemlerini 16 Kasım'da durduran firma, kripto para borsası Gemini's Earn programını kullanan bir grup müşteriye 900 milyon dolar borçlu. Bu grup, fon kurtarma çabalarında hukuk firması Latham & Watkins tarafından temsil edilmektedir.

Genesis ayrıca hukuk firması Proskauer Rose tarafından temsil edilen çeşitli alacaklılara 900 milyon dolar daha borçlu. Bu arada, iflas etmiş kripto firmaları Celsius ve Voyager Digital dahil olmak üzere üçüncü bir alacaklı grubu yakında yasal temsilcileri Kirkland & Ellis aracılığıyla kendilerine ne kadar borçlu olduklarını açıklayacakları için önümüzdeki günlerde 1,8 milyar dolarlık rakamın artması muhtemel.

Genesis daha önce, likidite sıkıntısını giderecek bir çözüm üzerinde anlaşmak için hem potansiyel yatırımcılar hem de en büyük alacaklılar ve borçlularla görüşmelere başladığını açıklamıştı.

Yatırımcılar Hala Grayscale'e Güveniyor

Bu arada Grayscale, yatırımcılara Genesis krizinden etkilenmediğine dair güvence verdi. Yönetimi altında 10 milyar dolardan fazla Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri bulunan varlık yöneticisi, yaptığı açıklamada, her zaman bağımsız bir varlık olarak faaliyet gösterdiğini ve varlıklarını DCG'ye veya kardeş şirketlerinden herhangi birine ödünç vermediğini söyledi.

Özellikle, Grayscale'in dijital varlık ürünlerinin temelini oluşturan tüm dijital varlıkların, her bir ürünün koruyucusu olarak Coinbase Custody Trust Company, LLC (Coinbase Custody) tarafından tutulduğunu, ancak güvenlik endişelerini gerekçe göstererek bir rezerv kanıtı sunmayı reddettiğini açıkladı.

İlginç bir şekilde, şirketin geçmiş performansı ve son şeffaflık çabaları, ona büyük yatırımcıların ve kripto piyasası analistlerinin güvenini kazandırdı. Bu, Cathie Wood'un ARK Invest'in, 10,8 milyar doların üzerinde Bitcoin'e sahip dünyanın en büyük Bitcoin fonu olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) fonundaki hisselerini artırmaya devam etmesinde açıkça görülüyor.

İtalyan e-ticaret platformu Sellix'in CEO'su ve kurucu ortağı Daniele Servadei, kendi kuşağı altındaki ayı ve boğa piyasalarında 10 yılı aşkın süredir istikrarlı büyüme gösteren Grayscale'in FTX'ten çok daha yetkin ve saygın bir yönetime sahip olduğunu kanıtladığını belirtti. Buna dayanarak, Grayscale'in bir sonraki FTX olmadığına karar verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ