Rusların Yalnızca %2'si Kripto Paralara Yatırım Yapıyor

Sonuçlar Şaşırtıcı: Rusların Yüzde Kaçı Kripto Paralardan Haberdar

 9 Nisan'da Rus Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTsIOM) tarafından yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, Rusların sadece% 2'si Bitcoin'e (BTC) yatırım yapmış durumda.

Sovyet sonrası Rusya’nın en eski araştırma kuruluşu olan VTsIOM, Bitcoin’in ülkede popülerlik kazanmadığını ve Rusların üçte ikisinin kripto para birimini kötü bir yatırım olarak değerlendirdiğini açıkladı. Rus Kamuoyu Araştırma Merkezi, anketin ne zaman yapıldığını ve ankete kaç kişinin katıldığını açıklamadı.

Bununla birlikte, Kamuoyu Araştırma Merkezi, Rusların %56'sının Bitcoin'den haberdar olduğunu iddia ederken, %18'inin ise yalnızca Bitcoin'i birkaç kez duyduğunu belirtti. VTsIOM’un raporuna göre Bitcoin hakkında doğru şeyler bilenlerin sayısı oldukça az. Öyle ki katılımcıların %12’si Bitcoin’in ülkede yasak olduğuna inanıyor.

Rus Hükümeti bugüne kadar federal kripto düzenlemelerini resmen olarak uygulamaya geçirmedi, ancak Rus parlamentosu Mayıs 2018’de gündeme gelen kripto paralara ilişkin düzenlemeler konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Söz konusu yasa tasarısı kripto para madenciliği başta olmak üzere bir dizi anahtar kavramı ele alıyor. Şubat ayının sonlarında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin meclisin 1 Temmuz 2019’a kadar kripto düzenlemelerini kabul etmesi için tarih belirlemişti.

Anket sonuçlarına göre, Rus vatandaşlarının sadece %9'u Bitcoin hakkında ayrıntılı bilgi birikimine sahipti. Farkındalık oranı, Rusya’nın erkek nüfusunda, 25 yaşın altındaki insanlarda, yüksek lisans eğitimi görenlerde ve ülkenin en büyük iki şehri olan Moskova ve St. Petersburg’da daha fazla.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ