Sony ve Fujitsu Japonyada eğitimdeki veri kayıtlarının güvenilir bir şekilde saklanabilmesi için Blokchain teknolojisini kullanacak

Sony Fujitsu İle Eğitimde Blockchain Teknolojisini Kullanmayı Hedefliyor

Japonya' nın iki teknoloji devi, taklit edilemeyecek eğitim kayıtları sağlamak için blockchain teknolojisini kullanarak bir inisiyatif oluşturdu.

Çarşamba günü Sony tarafından yapılan açıklamada Sony Global Education, Fujitsu Ltd. ve Fujitsu Araştırma Enstitüsü, ders kayıtlarının ve sınav notlarının yönetiminde Blockchain teknolojisinin faydasını değerlendirmek için bir saha denemesi başlattığını belirtti.

Japonya'da okumayı hedefleyen yabancı öğrencilerin Nihongo Kentei dil yeterlilik sınavına hazırlanmaları için bir ders alacakları belirtildi.


Öğrenciler ders kapsamında Fujitsu'nun Fisdom*2 dijital öğrenme platformunu kullanacaklar, çalışma günlükleri ve test notları da dahil olmak üzere veriler bir Blokchain teknolojisi üzerinde sürekli olarak saklanmakta ve yönetilmektedir. Sony, verilerin öğrencilere “kopyalanamayan” bir dijital sertifika olarak sunulacağını söyledi.

Artan sayıda yabancı işçi ve öğrenci Japonya'ya geliyor ve birçoğunun istihdama veya eğitime başlamak için ülkeye gelmeden önce Japonca derslerinin ve sınavların sonuçlarını uygun olması gerekiyor.

Bununla birlikte Sony, yabancı öğrencilerin ders sonuçlarını onaylamanın her zaman kolay olmadığını söyledi.

Şirket, Dil yeteneği açısından bir kişinin yeterliliğine uygun olduğu belirtildikten sonra Japonya'ya geldiğinde sağlanamadığı ve kurumun daha sonra iş arama desteği sunamadığını ve böylelikle birçok soruna yol açtığını belirtti.

Bu blok zinciri üzerinden sağlanan eğitim verileri, potansiyel olarak eğitim kurumlarına, potansiyel bir öğrencinin Japonca konuşma yeteneği hakkında daha doğru bir bilgi sunabileceğini, bunun yanı sıra, öğrencinin gerçekte kursu aldığının doğrulanabileceğini açıkladı.

Sony 2017 yılında bu konu ile ilgili bir patent başvurusunda bulundu ve bir eğitim blok zinciri ağındaki düğümlerin öğretmenler, öğrenciler veya bu kayıtlara erişmesi gereken diğer taraflarca nasıl çalıştırılabileceğini belirledi. “Eğitim deneyimleri” ilgili kullanıcılar tarafından imzalandıktan sonra blok zinciri üzerine kayıt edilir ve “akıllı mülk” olarak blockchain üzerinden işlem ve transfer edilebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ