Sorumsuzca Yatırım Yapmayın

Bitcoin fiyatları son bir yıldır her yatırımcıyı güldürecek şekilde yükselmeye devam ediyor. Ancak emeklilik birikimlerinizi bir çırpıda Bitcoin'e yatırmayı planlıyorsanız, yatırım stratejiniz rulet oyunundan farksız değil demektir. Yüksek risk-yüksek ödül her zaman kötü bir yatırım stratejisi değildir, fakat böyle olmadığına emin omak için düşünce süreçimizi irdelememeiz gerekir:

Çok hızlı zengin olmak; olasılıklar düşük olsa bile her piyango biletini satın alan bir hayal perestin rüyasıdır.

Panik ile alınan kararlarla; "iyi yükseliyor şimdi girmezsem hiç giremem bu piyasaya" ya da "çok hızlı düşüyor bir an önce satmalıyım zarar etmemek için" hareket etmeyin.

Bitcoin piyasası çok spekülatif. Fiyatını çok hızlı bir şekilde çakılabileceğini biliyoruz. Bunun için çok çeşitli yollar var. Mesela Bitcoin'de kullanılan şifreleme algoritmalarının kırılamayacağının matematiksel bir kanıtı yok. Sadece on yıllarca denenmiş ve kırılamamış olmasından kaynaklı kırılamayacağına dair bir inanç var. ( burada bu bilgi ile Bitcoin'in yanında risk azaltmak için portfolyonuza başka kripto paralar-altcoinler- eklemek mantıklı gelebilir ama işin özünde hepsi prensipte Bitcoin'in taklitleridir ve fiyatlarıda Bitcoin fiyatları ile ilişki içerisindedir. Bitcoin fiyatında ki  herhangi bir çakılma, yükselmede olduğu gibi hepsine yansıyacaktır) 

Bu yılki kitlesel fiyat artışı kalıcı temellere de dayanıyor olabilir. Fiat para birimlerinde ki inanılmaz güvensizlik ve istikrarsızlık (Venezuela ve Zimbabwe örnekleri), Segwit2x ten vazgeçilmesi gibi olumlu gelişmeler de var Bitcoin için. Açıkçası Bitcoin'in fiat para birimlerini hepsini toplamından daha fazla market hacmine ulaşması da mümkün.

Ama Bitcoin'de üssel olarak sonsuza kadar yükselmeyecek. Bir noktada muhakkak büyük bir düşüş yaşanakcak. Belki 15bin-5bin, belki 50bin-20bin, kim bilir? Ancak 5bin dolar üstü seviyede bir kaç aydır tutunuyor ve yükseliyor olmasını güvenli ve istikrarlı görüyorsanız, körü körüne uçuyorsunuz demektir.

29 kasım 2013, tam 4 yıl önce 1163$ı gördü, o zamana kadar ki en yüksek seviye. 13 ocak 2015 itibari ile 152$ a düşmüştü. %86.9 luk bir düşüş. Şimdi tekrar bü günü düşünelim; bir anda 2000$ a kadar düşüş ve ardında seri satışlarla 1432$ a kadar gerilemesi( bu günkü fiyata göre %86.9 luk bir düşüş.) Bunun tekrar gerçekleşme ihtimali yok değil. Bunu bünyen kaldırabilir mi?

Bitcoin'in hala deney aşamasında olduğunu unutmayalım.

Riski azaltmak için varlıkları yüzdelerle ayırmak daha güvenli olarak tavsiye edilir. Örneğin yatırımınızın %50 sini Bitcoin'e tahsis etmek istediğinizde ( çünkü deli gibi Bitcoin'e inanıyorsunuz) ve kar getirip artık yatırım varliklarınızın %90 ını oluşturduğunda, kar olarak gelen %40 ı tekrar çekerek başka bir varlığa yönlendirmek daha güvenlidir. Bunu yapmayıp elbette %90 ı Bitcoin'de bilinçli olarak bırakmak ve o riski-kazancı yaşamakta mümkün.

Hiçbir şeyin değeri sonsuza kadar yükselmez, imkansız. 1BTC bir gün milyar dolar edebilir ama bu BTC nin değerinin artmasından çok, doların değersiz birşey haline gelmesinden kaynaklanır. Bitcoin'inin gerçekten bütün dünyayı ele geçirmeden önce daha çok yolu var. Unutmayın mutlaka bir tavan var.

Bitcoin kolayca 100 bin - 200 bin doları görebilir. Ama bu günümüz ekonomik rejiminin tamamen çökmesi demektir -ki bu bizim için iyi bir şey olsa da bu ekonomik  rejimi yönetenler savaşmadan mı gidecek?

Alın ya da satın şeklinde öğüt vermek bizde düşmez ancak yatırım yaparken duygusal ve pervasız hareket etmek yerine mantıklı düşünceye yer verin. 


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ