Bitcoin'in, küresel ekonominin kötüleşmesine karşı güvenli bir liman varlığı gibi davranabileceği düşüncesi uzun süredir tartışılmaya devam ediyor.

Sorunlu Ekonomilerde Bitcoin Ticaret Hacimleri Artmaya Devam Ediyor

Bitcoin'in, küresel ekonominin kötüleşmesine karşı güvenli bir liman varlığı gibi davranabileceği düşüncesi uzun süredir tartışılmaya devam ediyor. Bununla birlikte, kripto para biriminin ekonomilerin Venezuela ve Hong Kong gibi zaten baskı altında olduğu yerlerde kullanımı ticaret hacminde gösteriliyor.

Sorunlu bazı ülkelerde vatandaşlar tasarruflarından korkuyor ve hiper enflasyon ve diğer jeopolitik nedenlerle genel para birimleri hızla azalıyor. Venezuela'daki huzursuzluk, Arjantin'deki ekonomik sıkıntılar ve Hong Kong'daki hükümet protestoları vatandaşların alternatif değer depoları aradığını gösteriyor.

Eşler arası Bitcoin ticaret platformu LocalBitcoins'in verilerine göre, ticaret hacimlerindeki artış en çok sorunlu ekonomilerle karşı karşıya olan ülkelerde - özellikle Güney Amerika'da - yaygındır. 2019 ile 2018'i karşılaştıran veriler, ekonomilerin acı çekmesiyle Bitcoin ticaret hacimlerinin arttığını gösteriyor.

Güneyde Büyük İş

2019 yılına kadar Venezuela'nın karşı karşıya kaldığı sorunlar, Nicolas Maduro'nun sosyalist rejimi sivil huzursuzluk ve darbe girişiminde bulunulduğundan büyük haber kuruluşları tarafından iyi rapor edildi. Bu, yerel para birimi Bolivar'ın değerini çöpe gönderdi.

Bu nedenle, Bitcoin, kısmen Maduro'ya müteşekkir. Venezuelalılar için paralarının değerini güvence altına almaya çalışmak için popüler bir seçim haline geldi. Venezuela cumhurbaşkanı, Petro denen ve şüphesiz sivillerin genel olarak kripto para birimleri konusunda eğitilmesine yardımcı olan, petrolle sabitlenmiş bir stablecoin adımı attı.

2019 yılına kadar Venezuela’dan sonra  LocalBitcoins'de işlem gören Columbia ve Peru sırasıyla 134.2 milyon $ ve 45.5 milyon $ ile ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Diğer kilit ülkeler arasında, İran'ın yanı sıra hükümet protestoları arasında bir kripto para birimi etkinliği alanı haline gelen Hong Kong da yer alıyor.

Büyüyen Bir Trend Olarak Bitcoin

Sorunlu ülkelerin bu köşesinde dikkat çeken bir başka ilginç eğilim, ticaret hacminin 2018'den 2019'a kadar nasıl arttığıdır.

2019'da LocalBitcoins hacminde en büyük artışı gören ülke, neredeyse yüzde 70 büyüme ile Mısır oldu. Hong Kong ve İran'ın beğenileri aslında 2018'den itibaren düştü, ancak bunun Bitcoin ticaretini denemek ve bozmak için ilgili hükümetler tarafından yürürlüğe konan politikalarla çok ilgisi olabilir.

LocalBitcoins tarafından sağlanan kanıtlar, önemli bir kullanım durumunun ilginç bir resmini çiziyor. Üst ülkeler potansiyel yaklaşan durgunluk üzerine kafa yoruyor ve potansiyeli için Bitcoin'e bakıyorlar. Halihazırda mücadele eden uluslarda, merkezi olmayan ve yalıtılmış bir finansal sisteminin önemi için bir dava oluşturan insanlar var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ