Bitcoin'de İşbirliğini Teşvik Etmek

Sosyal Açıdan Uzak Bir Dünyada Bitcoine Bakış

Bitcoin'ciler, diğer Bitcoin'cilerle anında vurmak için benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Bu, yüzeyde olağanüstü görünmeyebilir, ancak bu güçlü kişilerarası anında bağlantı kalitesi, Bitcoin ağının büyük ölçüde küçümsenen bir özelliğidir. Özellikle giderek kutuplaşan ve sosyal açıdan mesafeli bir dünyada. 

Bitcoin'in dışında, insanların son zamanlarda hemfikir göründüğü tek şey, derin bir şekilde bölünmüş olmamız. Birbirleri hakkında erken varsayımlarda bulunma pratiği her zaman en yüksek seviyededir. İster politika, ister ekonomi, din veya koronavirüsten bahsediyor olalım - büyük ölçüde öngörülebilir kabile konuşma noktalarına yerleştik. İnsanları görünüşleri, tweetleri ve maske takıp takmadıkları gibi yüzeysel niteliklere göre kategorik olarak kovmak yaygındır. 

Ancak Bitcoin ile başladığınızda, tüm bu gürültüyü kesebilirsiniz. Başka bir Bitcoiner ile tanıştığınızda, aranızdaki farklar tehdit oluşturmaz. Bir süredir ilk kez, aksi bir görüş aslında ilginç ve ilgilenilmeye değer. Bitcoin ortak zemin olduğunda, çok az uzlaşmaz farklılık vardır çünkü ortak bir hakikat temeli vardır. 

Bu kesinlikle Bitcoin kullanıcıları arasında herhangi bir anlaşmazlık veya farklılık olmadığı anlamına gelmez, sadece politik inançlarımızı, seçtiğimiz dinimizi veya menşe ülkemizi paylaşmadığımız için başka bir Bitcoiner'ı iptal etme veya reddetme olasılığımızın daha düşük olduğu anlamına gelir. Ortak misyonumuz, gerçek özgürlüğü mümkün kılan ve sürdürülebilir barışı kolaylaştırmayı amaçlayan dürüst bir para sistemi aracılığıyla daha iyi bir dünya inşa etmektir. İnsanlar arasında çok az sadakat, Bitcoin'cilerin ortak inancı kadar derin.

İşbirliğini Teşvik Etmek

Bu fenomeni her Perşembe yerel bitcoin buluşmamın bir araya gelmesiyle yaşıyorum. The Orange County Bitcoin Network’e gelen yeni biriyle her sohbet ettiğimdehaftalık toplantılar, insanlığa olan inancım artıyor. Sadece hızlı bir bağlantı bulmamız değil, aynı zamanda düşüncemizin nasıl algılanacağı konusunda endişelenmeden hemen hemen her konuya güvenle girebiliriz. Tutkulu bir anlaşmazlıkla karşılaştığımızda ve bu anlaşmazlık rahatsız edici olsa bile, Bitcoin'in bunu bile düzelttiğine dair derin inancımıza her zaman geri dönebiliriz. Buluşmamız yaklaşık bir yıldır tutarlı bir şekilde bir araya geliyor ve bu ilk sohbetlerden bazıları, muhtemelen başka bir bağlamda ilk hoşluklarını asla geçemeyecek insanlar arasında gerçek arkadaşlıklara dönüştü. Bu örnekler, bitcoin'in sıradan bitcoin odaklı ortamlarda nasıl ortak bir zemin olarak hizmet ettiğini gösterdi ve bunun sağlıklı, gelişen topluluklar oluşturmak için güçlü bir temel haline geldiğine inanıyorum.

Daha yakın zamanlarda, Bitcoin'in insanları ortak bir hedefe ulaşmak için bir araya getirmenin temel bir başlangıç noktası olarak ne kadar güçlü olabileceğini deneyimledim. Geçtiğimiz altı ay boyunca, az önce yayınladığımız bir kitabı birlikte yazmak için diğer yedi Bitcoin'ciyle birlikte çalışıyorum. Nihai ürün olan "Bitcoin İçin Tanrıya Şükür: Paranın Yaratılması, Yolsuzluk ve Geri Getirilmesi", Bitcoin'lilerin ortak kanaatimiz sayesinde sahip oldukları işbirliği avantajının yadsınamaz bir kanıtıdır.

En Geniş Boşlukları Kapatmak

Jimmy Song ile ilk olarak 2019'da, Los Angeles'ta Bitcoin is_ adlı düzenlenmesine yardımcı olduğum bir konferansla tanıştım . Lojistik ile ilgili e-postalar arasında bir dostluk kurduk ve olay gelip gittikten çok sonra da iletişimde kalmaya devam ettik. İnanç temelli geçmişimizin Bitcoin hakkındaki bakış açımızı nasıl bilgilendirdiğine dair birkaç not alışverişinde bulunduk ve bizim gibi iki dünya arasında birçok paralellik gören başkalarının olup olmadığını merak ettik. 

Ama her zaman rahat değildi. Teolojik olarak, spektrumun zıt uçlarında olduğumuzu söyleyebilirsiniz. Bir noktada, bir Bitcoiner olarak Jimmy'ye olan saygımı, onunla Hıristiyanlık, İncil ve Tanrı hakkında derin farklılıklarımdan ayırmam gerektiğini düşündüğümü hatırlıyorum. Dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi, “onun gibi insanlar” hakkındaki görüşlerimi, onun bir insan olarak gerçekte kim olduğuna dair yüzeysel bir anlayışa dayanarak oluşturmuştum. Gurur duyduğum bir şey değil ama hikayenin önemli bir parçası. 

Neyse ki, bu tür derin anlaşmazlıkların önemsiz bir küçümsemeye yol açacağı diğer senaryoların aksine, Jimmy bir Bitcoiner, bu da merakımı dindirmek ve diz çöküşü önyargılarımı kontrol altında tutmak için yeterliydi. Bir süredir ilk kez, benimkinden farklı görüşlere sahip biriyle inanç hakkında bir tartışma yapmak, olağan hayal kırıklığını aştı ve bunun yerine canlandırıcıydı.

Birkaç ay içinde, inancın ve Bitcoin'in kesişme yollarını daha bilinçli olarak keşfetmeye başladık. Zoom aracılığıyla birkaç Bitcoiner arkadaşı daha topladık ve haftalık kitap çalışmasına başladık. Jörg Guido Hülsmann'ın “Para Üretiminin Etiği” ile başlayıp, Gary North'un “Dürüst Para” ile devam etti.

Bu haftalık Zoom görüşmeleri her zaman ilgi çekici ve bilgilendiriciydi. Tipik olarak, yaklaşık sekiz kişiydik ve bazen 15'e kadar ev sahipliği yapardık. “Dürüst Para” nın sonunda, grubun geri kalan sekiz düzenli üyesi birlikte bir kitap yazmaya karar verdi. Çözüm olarak Bitcoin için bir vaka oluştururken okuduğumuz iki kitapta ortaya çıkan temel sorunları ele alma fırsatı olduğunu hissettik. Altı ay ve daha pek çok Zoom çağrısının ardından, "Bitcoin İçin Şükürler olsun" yayınladık.

Kitabın kendisiyle son derece gurur duyuyorum ve onu okuyan herkes için yararlı olmasını umuyorum, ancak bu kadar teolojik ve politik açıdan farklı bir yazar grubunun nasıl bir araya gelip oldukça önemli bazı fikirlere uyduğundan da etkilendim. . Daha etkileyici olan, süreç boyunca arkadaş olarak nasıl daha yakınlaştığımızdır.

Aramızda temsil edilenler muhafazakar Hıristiyanlar, ilerici Hıristiyanlar ve eski Hıristiyanlardır. Evangelist Hıristiyanlarımız ve Ortodoks Hıristiyanlarımız var. Sekizimiz hem sağ eğilimli hem de sola eğilimli siyasi iknalardan selamlıyoruz. Başka bir bağlamda, hepimizi aynı odada gönüllü olarak bulamazsınız. Ancak bu gerçeklerden bağımsız olarak, Bitcoin'in insanlık için iyi olduğu, öyle ya da böyle varlığının ancak iyi ve iyiliksever bir Tanrı'ya atfedilebileceği inancını paylaşıyoruz. 

Ortak yazarlarım adına konuşmayacağım, ancak bu tür beklenmedik ortaklarla güçleri birleştirme sürecinin bana, köleleştirdiğimiz kutuplaştırıcı yapılardan insanlığın kaçabileceğine dair umut verdiğini söyleyeceğim. Bitcoin'ciler, tadına baktığımız için ne olabileceğine dair yenilenmiş bir vizyon ve amaca sahipler. 

Bitcoin, sıfırdan daha iyi bir toplum inşa etme ihtiyacını doğuştan kabul eden insanları çekmek için tasarlanmıştır. Herhangi bir bağlamda bir araya geldiğimizde, eski dünyayı çoktan salıvermişizdir ve bunun yerine, yepyeni bir paradigmayı aktif olarak idare ediyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ