Herkesin bildiği üzere sosyal medya endüstrisinde de blok zinciri adaptasyonları oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bu gelişme aslında daha önce sadece çok az kişinin güvenlik, ticaret ya da işlevsellikten dolayı tercih ettiği bu ekosisteme yaklaşımlarını tamamen değiştirmeye başlıyor. 

Her geçen gün sosyal medyanın önemi ve insanların hayatına olan dahli artmaya devam ediyor. Eğitim, politika, e-ticaret ve hatta kişisel ilişkiler alanında sosyal medya dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların hayatını etkilemeye, birbirleriyle iletişim kurmalarına ve birbirlerinden haberdar olmalarına yardımcı oluyor; onun etkisiyle farklı kimliklerdeki, yönelimlerdeki, ilgideki insanları birleştiriyor.


Blok zinciri sosyal medyayı değiştirebilir
Blok zinciri teknolojisinin ortaya çıkmasıyla sosyal medya endüstrisinde de çoktandır görünür olan bazı alanlarda değişimler, devrim niteliğinde güncellemeler, kazanç imkanları ve daha pek çok farklılık başladı. Richtopia’nın kurucusu Derin Cag’ın söylediğine göre:

“Blok zinciri teknolojisinin yükselişiyle internetin bilgisini kullanmaktansa internetin değerini kullanmamızla birlikte sosyoekonomik işlemler geliştiriliyor ve daha demokratik bir fonksiyon kazandırılıyor.”

Cag’e göre blok zinciri teknolojisinin altyapısını sosyal medya platformlarına adapte etmenin pek çok yararı var.

  • Birinci olarak, sahte haberciliğe ve habercilere karşı bloggerlara ve içerik üreticilerine bir ödül sistemi geliştirilebilir ve bu özellik zamanla tüm websitelerine eklenebilir.
  • İkincisi, insanların verileri üçüncü partilere satıldığında otomatik olarak kripto para ödenen programlar dahil edilerek kullanıcı veri gizliliği geliştirilebilir.
  • Üçüncüsü, akıllı kontratlar aracılığıyla blok zincirinin etkileşime geçebileceği birçok platformla kullanıcı adına platformlar arası otomasyon iyileştirilebilir. Örneğin; içerik üretirken Facebook Twitter, Instagram, Reddit ve daha pek çok platformun birbirine bağlantılı olması çok daha derin ve profesyonel bir seviyede kullanım sağlanabilir.
  • Dördüncüsü, eğer bir sosyal medya platformu dağıtık ve yaygın haldeki bir katmandan oluşuyorsa bu güvenliği sağlamada da yardımcı olabilir. Örneğin; Bitcoin, internet ortamındaki en değerli ve asla hacklenmemiş online değerdir.

Sosyal medya ekosisteminde ve siber uzay arasındaki tek ve en büyük problemden birisi, genel olarak, sosyal medya platformlarındaki güvenlik açıkları ve kişisel verilerin pervasızca paylaşılabilir bir durumda olması.

Bu platformların, kullanıcıların bilgilerini onlardan habersizce kullanacağını düşünmek o kadar da gerçekleşmeyecek bir durum değil. Eminiz ki herkes hüküm ve koşullar ya da gizlilik sözleşmesi adı altında bir yere üye olduğunda onaylatılan belgeleri onaylamıştır ve bu şekilde bilgilerinin gizli kalacağını düşünüyor olabilir. Ama bir kez de buradakilere soralım, kimler hüküm ve koşullar belgesini sonuna kadar okuyup kişisel verilerinin güven altında olduğunu söyleyebilir?

Çoğu zaman belirsiz cümlelerle bize sunulan bu belgeler çoğunlukla o platformun sahiplerini ve yöneticilerini güçlendirir, bu da zaten bugünlerde yapılan online “kontrol edilmenin ve denetimin” en büyük örneğidir. Bu tarz merkezleşmiş bir platform, kullanıcılarını maruz bıraktığı genişletilmiş denetim ve kontrolle ayrım gözetmeksizin her kullanıcıyı teşhir etme gücünü elinde tutmakla kalmaz aynı zamanda kendi verileriyle elde edebilecekleri yararlara da sahip olmalarını engeller. İşte bunlar da zaten blok zinciri ve sosyal medya adaptasyonlarındaki en önemli problemler olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal medyanın şu anda hayatımızın çok büyük bir kısmını kapladığını ve “ele geçirdiğini” söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Ama blok zinciri sayesinde ve onun teknolojisiyle karşımıza çıkacak olan yepyeni sosyal medya platformlarıyla yukarıda bahsedilen “patronların” bizlerin kişisel verileriyle koltuklarını daha da sağlamlaştırmasındansa kullanıcılar ürettikleri her içerik için ödüllendirilebilir.

Bunun en büyük örneklerinden biri olan Steemit gibi, Instagram’ın bir muadili olarak karşımıza çıkacak olan APPICS, YouTube ile benzeştirebileceğimiz DTube gibi merkezsiz bu platformlar, sosyal medyanın da geçireceği evrimin bir başlangıcı olabilir. Kullanıcılar her gün sayısız içerik üretmekte ve bunların beğeni, paylaşım ya da sadece yorum olarak karşılığını almakta. Bugün için sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızda arkadaşlarınız ve hatta tanımadığınız insanlar tarafından takip edildiğiniz ve sevildiğiniz bilgisi ya da binlerce, yüzlerce kez beğeni alan bir fotoğrafınız egonuzu tatmin etse de ürettiğiniz her kaliteli içerik için kripto para olarak ödeme aldığınızı düşünmek pek çok şeyin geçireceği evrime de göz kırpar nitelikte. Bu tarz platformların artmasıyla reklamveren, platform sahibi, içerik üretici arasında çok daha eşit dağılımlar sağlanabilir, sosyal medyadaki “egosal” rekabet çok daha nitelikli ve gerçek bir dönüşüm geçirebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ