Bitcoin, S&P 500 endeksi ile kısa vadeli korelasyonu nedeniyle, yıllık fiyat rallisinde tehlikeli sularda dolaşıyor.

 S&P 500 Endeksi İle Korelasyon Bitcoin İçin Tehlikeli Sulara İşaret

Bitcoin, S&P 500 endeksi ile kısa vadeli korelasyonu nedeniyle, yıllık fiyat rallisinde tehlikeli sularda dolaşıyor.

Leuthold Group'un baş yatırım sorumlusu Doug Ramsey, ABD kıyaslamasının yüzde 32 düşme riski altında olduğunu tahmin ediyor.

Tahmin, Bitcoin'i ciddi dezavantajlı riskler altında bırakıyor, yarılanmadan sonra büyük bir satışla ilgili endişelerden sonra iki katına çıktı.

Geçen hafta Bitcoin, S&P 500 endeksinden daha büyük gün içi kazançlar ekleyerek 10.000 doların üzerine çıktı. ABD kıstasının yanına düşmesi halinde kripto para biriminin daha da düşmesi yeterli midir? Öyle görünüyor.

Pazartesi günü 10.000 $ seviyesine yükselen boğa durdu. Bitcoin-dolar döviz kuru daha önce yüzde 20 kadar düzeltildi ve büyük bir satışın ortasında 8.100 dolara yaklaştı. Dezavantajlı hareket, kripto para biriminin kapalı S&P 500'den yönlü ipuçları almadığını yansıtarak bir hafta sonu gerçekleşti.

Daha çok kâr ediciydi. Büyük tüccarlar, FOMO'nun ortasında bitcoin fiyatını pompaladılar ve güçlü talep tarafından yönlendirilen bir fiyat rallisi yanılsaması yarattılar. Küçük tüccarlar bunu izledi ve yerel üstlerde kripto para birimini satın aldı. Görünüşe göre, büyük oyuncular toplu olarak 10.000 doların üzerinde bitcoin sattılar ve büyük bir düşüş düzeltmesine neden oldular. Küçük olanlar acı çekti.

Bu döngüler kripto para piyasasında çok yaygındır. Birçok üst düzey analist, tüccarlardan Bitcoin’in daha büyük resmine bakmalarını istemeye başladı, fiyatı tarihsel olarak doğru bir model nedeniyle 2021'de bir zamanlar 100.000 dolarlık bir değerin üstünde tutuyorlar.

Bu arada, geleneksel pazarlarda yeni bir çatışma ortaya çıkıyor.

Leuthold Group'un baş yatırım sorumlusu Doug Ramsey, son zamanlarda S&P 500 endeksinin yüzde 32 düzeltmeye gidebileceğini öngördü. Ramsey, Mart ayının Coronavirus zamanlarının ekonomik belirsizliklerine karşı satışından sonra ABD benchmarkının muazzam rallisine itiraz ederek, “gerçekliğin Cuma günü yayınlanan kötü iş raporunun daha da arttığını” da sözlerine ekledi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, ülkenin işsizlik oranının Nisan ayında yüzde 14,7 oranında arttığını ve işverenlerin yaklaşık 20,5 milyon kişiyi işten çıkardığını tespit etti.

Bay Ramsey ayrıca S&P 500’ün rallisinde bir dizi kırmızı bayrak gördü. Ekonomik bir canlanmaya işaret eden tüm sektörün en son kazanımların arkasında olmadığını belirtti. Bunlar arasında, önceki kriz sonrası ralliler sırasında endekse büyük katkı sağlayan taşımacılık ve finansal araçlar da yer alıyor.

İstatistiksel fark S&P 500'ü daha derin dezavantajlı hareket riskleri altına soktu. Ve Covid19 krizi sırasında ABD hisse senetlerini harekete geçiren ilişkisiz bir varlık olan Bitcoin için de aynı derecede kötü.

Mart ayında yatırımcılar, Wall Street'teki kayıplarını karşılamak için Bitcoin'in yıllık karını kullandı. Sonuç olarak, fiyat bir gecede yüzde 50'ye kadar düştü. S&P 500’ün olumsuz tahmini bu nedenle benzer bir senaryo yaratıyor.

 Bitcoin'in iyileşmesi YTD zaman diliminde yüzde 22 daha yüksek oldu. Performans Dow Jones ve Nasdaq Composite de dahil olmak üzere tüm geleneksel borsalardan daha iyi. Wall Street Endeksinde bir düşüş, madencilerin ek operasyonel maliyetleri karşılamak için yarıya indirdikten sonra bitcoin satma niyetleriyle birleştiğinde, kripto para birimine bir yük getiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ