S&P 500’ün işlem aralığı düşüş gösterdiğinden Bitcoin düşüş düzeltmesini sürdürme riski altında.

S&P 500

S&P 500’ün işlem aralığı düşüş gösterdiğinden Bitcoin düşüş düzeltmesini sürdürme riski altında.

ABD karşılaştırması, genellikle piyasayı aşağı çeken bir ölçüm olan 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalar arasında işlem görüyor.

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon Mart 2020 satışlarından bu yana daha da güçlendi.

S&P 500'de tarihsel olarak endeksi düşüren bir düşüş fraktalının Bitcoin için eşit derecede ölümcül olduğu kanıtlanabilir.

ABD devi, 6 Nisan 2020'den bu yana 50 günlük hareketli ortalama ile 200 günlük hareketli ortalama arasında işlem görüyor. Ayrıca, endeks, eğilim yönünde değişiklik öngören bir ölçüm olan 200-DMA'dan yaklaşık 50 puan daha düşük. Bu, S&P 500'ü bir düzeltme için yeterli alan bırakır.

Bunlardan biri, Sundial Capital Research'te analist olan Jason Goepfert, S&P 500'ün yüzde 72'lik bir düşüş şansı olduğunu söylüyor. Barron'a yaptığı açıklamada, Goepfert, ABD endeksinin 50-200 DMA arasında işlem gördüğü geçmişten 30 örnek gösterdi ve bunların çoğunluğu önümüzdeki altı ay içinde yüzde 12,7'lik ortalama olumsuz düzeltmelerle sonuçlandı.

“Alıcılar son zamanlarda ilerleme kaydedecek kadar cazip olmadı. Bu, bizim olduğumuz gibi aşağı yönlü pazarlarda gerçekleştiğinde, 200 günlük ortalamanın altında ancak 200 günlük ortalamanın altında uzun bir gerginlik olduğunda, daha büyük sorunlar olduğunu gösterdi ve bu neredeyse her zaman ileride daha fazla zayıflık anlamına geliyordu.”

Diğer analist, NatWest Markets'de makro analist olan James McCormick. Piyasa emektarı, bir raporda, S&P 500'ün 200-DMA'nın üzerine çıkması durumunda, emtia-tüccar danışmanları tarafından konumlandırmadaki değişiklikleri yansıtarak ABD hisse senetlerinde “büyük bir short pozisyonunda” olacağını tahmin ettiğini yazdı.

S&P 500 için düşüş tahminleri, Bitcoin ile pozitif korelasyonunun küresel bir sağlık pandemisine karşı daha fazla arttığı bir zamanda geliyor. Sussex Üniversitesi İşletme Fakültesi'ndeki araştırmacılar, Mart 2020'de trendlerinin yakınlığının güçlendiğini ve yüzde 63'e yükseldiğini keşfetti.

Daha sonra Mayıs ayında, korelasyon yüzde 40'a düşerek, 11 yıllık ömrü boyunca geleneksel varlıkların çoğuyla tamamen ilişkisiz kalan bir varlık olan Bitcoin için rahatsız edici görünüyordu.

Ayrıca, Bitcoin, Mayıs ayında yedi defadan fazla bir süre içinde, önemli bir direnç seviyesi olan 10.000 doların üzerine çıkamadıktan sonra düşüş düzeltmesi yapıyor. Yokuş aşağı hareket, aşağı yönlü hedeflerini 200 günlük hareketli ortalaması etrafında 8.000 $ 'a düşürdü.

 S&P 500 uzun pozisyonlara daldırılırsa, hırpalanmış yatırımcıların marj pozisyonlarını karşılamak için başka yerlere varlıklarını dökmelerine neden oluyor. Aynı şey, Mart 2020’nin, geleneksel bir güvenli cennet olan Gold'un bile ABD hisse senetlerinin yanına daldığı küresel piyasa dönüşü sırasında olmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ